مترونیدازول چیست؟

مترونیدازول” Metronidazole نوعی آنتی بیوتیک است که به عنوان روش درمانی برای عفونت های باکتریایی واژن، معده، کبد، پوست، مفاصل، مغز و دستگاه تنفسی و … مورد استفاده قرار می گیرد. “مترونیدازول Metronidazole ” برای درمان عفونت های قارچی واژن بی تاثیر است. در صورتی که به “مترونیدازول” حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید و همچنین اگر در دو هفته گذشته از داروی دیسولفیرام استفاده کردید نبایدمترونیدازولمصرف کنید. در زمان مصرف مترونیدازول” و حتی سه روز بعد از آن نباید از الکل استفاده کنید. از مترونیدازول” برای عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده نکنید.

“مترونیدازول” Metronidazole

مترونیدازول برای عفونت واژن, مترونیدازول ۲۵۰ برای چیست؟, شیاف

قبل از تجویز “مترونیدازول” توسط پزشک، اگر مشکلات زیر را دارید به دکتر اطلاع دهید :

 •  بیماری کبدی
 • هرگونه بیماری و مشکل کلیوی
 • اگر هرگونه بیماری معده دارید
 • انواع بیماری های روده مانند کرون و
 • در صورتی که هرگونه مشکل خونی دارید. مانند کم خونی، سرطان خون و
 • در صورتی که در جایی از بدن عفونت قارچی دارید. برای مثال در واژن
 • در صورتی که اختلالات عصبی دارد
 • اگر باردار هستید
 • اگر در دوران شیردهی هستید

مصرف “مترونیدازول” در دوران بارداری

مترونیدازول” در دوران بارداری برای جنین مضرر است و در صورتی که بارداری هستید و یا قصد حاملگی دارید، قبل از مصرف “مترونیدازول” با پزشک مشورت کنید.

مصرف “مترونیدازول” در دوران شیردهی

مترونیدازول” از طریق شیر مادر به کودک منتقل می شود. در دوران شیردهی نباید از “مترونیدازول” استفاده کنید .

توجه: در صورتی که شما مبتلا به عفونت باکتریایی واژن شده اید و از “مترونیدازول” استفاده می کنید، همسر شما نیز باید جهت جلوگیری از ابتلا به عفونت، “مترونیدازول” مصرف کند. در این مورد از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

مترونیدازول” میتواند بر آزمایشات تشخیصی اثر گذار باشد. در صورتی که نیاز به آزمایش دارید، مصرف “مترونیدازول” را به پزشک خود اطلاع دهید .

در صورت فراموش کردن مصرف قرص “مترونیدازول” چه کنم؟

در صورتی که یک وعده از مصرف دوز داروی خود را فراموش کرده اید، به محض یاداوری، دوز خود را مصرف کنید. در صورتی که به وعده مصرف بعدی نزدیک هستید، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد قرص “مترونیدازول” چه می شود؟

در صورتی که به اشتباه و یا با قصد خودکشی با قرص “مترونیدازول مقدار زیادی از دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. مصرف بیش از حد قرص “مترونیدازول” می تواند کشنده باشد. علائم مصرف بیش از حد قرص “مترونیدازول” میتواند شامل این موارد باشد: تهوع، استفراغ، سرگیجه، از دست دادن تعادل، بیحسی قسمتی از بدن، سوزن سوزن شدن، مورمور شدن، تشنج و

توجه: در زمان مصرف “مترونیدازول” و حتی سه روز بعد از آن: الکل مصرف نکنید، غذاها و داروهای حاوی پروپیلن گلیکول مصرف نکنید.

مترونیدازول در بارداری, مترونیدازول واژینال در بارداری, مترونیدازول واژینال در شیردهی 

توصیه های بیشتر در مورد مصرف مترونیدازول :

در صورت بارداری مصرف این دارو ممنوع است.

در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می‌توان با غذا مصرف کرد.

مترونیدازول تزریقی فقط باید به صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف شود؛ که در این صورت انفوزیون محلول‌ها یا سرم‌های دیگر باید قطع شود.

شستن دست‌ها قبل و بعد از استعمال واژینال دارو توصیه می‌شود. همچنین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است.

در صورت بروز حساسیت یا تحریک، مصرف دارو باید قطع شود.

در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.

در صورت بروز سر گیجه یا منگی با مصرف این دارو باید احتیاط نمود.

در طول مصرف شکل واژینال مترونیدازول، به منظور پیشگیری از عفونت متقاطع، عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، باید از مقاربت جنسی خودداری نمود.

 

 عوارض “مترونیدازول

این دارو مانند سایر داروها میتواند دارای عوارض جانبی باشد. شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را مشاهده نکنید و یا چندین مورد به صورت هم زمان در شما بروز کند .

در صورتی که هرگونه نشانه ای از آلرژی بعد از مصرف “مترونیدازول” در خود مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید. علائمی مانند: خارش و قرمز شدن چشم ها، خشکی دهان و گلو، عطسه، سرفه، تورم زبان و لب ها، خارش و کهیر پوست و

مترونیدازول” و سایر آنتی بیوتیک ها می تواند باعث اسهال شوند. در صورتی که با مصرف “مترونیدازول” دچار اسهال خونی شده اید با پزشک تماس بگیرید .

سایر عوارض جانبی عمومی “مترونیدازول” شامل موارد زیر میباشد :

 •  در معده
 • اسهال
 • سردرد و سرگیجه
 • زخم دهان، لثه و مشکل در قورت دادن غذا و آب
 • سوزن سوزن شدن پاها و دست ها و احساس مورمور شدن
 • مشکلات بینایی، درد چشم، تاری دید، دیدن هاله نور اطراف اجسام
 • مشکل در صحبت کردن و جمله سازی
 • مشکل در درک صحبت و منظو دیگران
 • افسردگی
 • دردشکم
 • از دست دادن اشتها

مقدار مصرف مترونیدازول

هر دارویی را فقط طبق تجویز پزشک و به میزان دستور داده شده توسط دکتر باید مصرف کنید و اطلاعات موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی می باشد .

مترونیدازول

عوارض “مترونیدازول”

مقدار مصرف قرص مترونیدازول :

در بزرگسالان به عنوان ضدباکتری سیستمیک در عفونتهای بی هوازی مقدار mg/kg 5/7حداکثر تا یک گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف می‌شود.

در التهاب روده، ۵۰۰ میلیگرم چهار بار در روز، در کولیت ناشی از آنتی بیوتیک ۵۰۰ میلیگرم ۴–۳ بار در روز، در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی هلیکوباکتر پیلوری به عنوان درمان کمکی ۵۰۰ میلیگرم ۳ بار در روز به همراه سایر آنتی بیوتیکهای خوراکی و درمان واژینوز باکتریایی، ۵۰۰ میلیگرم ۲ بار در روز برای ۷ روز مصرف می‌شود.

به عنوان ضدتک یاخته در آمیبیازیس ۷۵۰–۵۰۰ میلیگرم ۳ بار در روز برای ۱۰۷ روز، در بالانتیدیازیس ۷۵۰ میلیگرم ۳ باردر روز برای ۵ یا ۶ روز، در ژیاردیازیس ۲ گرم یکبار در روز برای ۳ روز یا ۲۵۰ میلیگرم ۳ بار در روز به مدت ۷–۵ و در درمان تریکومونازیس ۲ گرم به صورت مقدار واحد، یک گرم ۲ بار در روز به مدت یک روز یا ۲۵۰ میلیگرم ۳ بار د روز به مدت ۷ روز مصرف می‌شود.

میزان مصرف مترونیدازول کودکان: به عنوان ضدباکتری در عفونتهای بیهوازی mg/kg 5/7 هر ۶ ساعت یا mg/kg 10 هر ۸ ساعت مصرف می‌شود.

به عنوان ضدتک یاخته در درمان آمیبیازیس mg/kg 7/16-6/11، سه بار در روز به مدت ۱۰ روز، در بالانتیدیازیس mg/kg 7/16-6/11 سه بار در روز به مدت ۵ روز، در ژیاردیازیس mg/kg 5 سه بار در روز به مدت ۷–۵ روز و در درمان تریکومونازیس mg/kg 5 سه بار در روز به مدت ۷ روز مصرف می‌شود.

آمپول مترونیدازول به صورت تزریقی

بزرگسالان: به عنوان ضدباکتری سیستمیک در عفونتهای بیهوازی ابتدا mg/kg 15 و سپس mg/kg 5/7 تاحداکثر یک گرم، هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می‌شود.

برای پیشگیری از عفونت در اعمال جراحی، mg/kg 15یک ساعت قبل از شروع جراحی و mg/kg 5/76 و ۱۲ ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیون وریدی می‌شود .به عنوان ضدتک یاخته در درمان آمیبیازیس ۷۵۰–۵۰۰ میلیگرم هر ۸ ساعت به مدت ۱۰۵ روز انفوزیون وریدی می‌شود.

آمپول مترونیدازول به صورت تزریقی در کودکان:

به عنوان ضدباکتری سیستمیک در عفونتهای بی هوازی، در نوزادان نورس،  mg/kg 15بعنوان مقدار اولیه و سپس mg/kg 7-5 و ۱۲ ساعت، تا ۴۸ ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیون وریدی می‌شود. در نوزادان کامل، mg/kg 15 بعنوان مقدار شروع و سپس mg/kg 5/7 هر ۱۲ ساعت، تا ۲۴ ساعت پس از آن مقدار مصرف اولیه، انفوزیون وریدی می‌شود. در نوزادان با سن ۷ روز و بزرگتر، مقدار mg/kg 15  بعنوان مقدار شروع و سپس mg/kg 5/7 هر ۶ ساعت از راه انفوزیون وریدی مصرف می‌شود.

مصرف مترونیدازول واژینال:

در واژینوز باکتریایی یا تریکومونازیس، mg 500 هر شب به مدت ۱۰ یا ۱۲ روز متوالی از راه واژن مصرف می‌شود.

عوارض جانبی آمپول مترونیدازول و تزریق وریدی این دارو :

 1. تاری دید، دوبینی، دیدن هاله نور در اطراف اجسام
 2. سوزش و بیحسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و پاها
 3. کاهش بینایی
 4. افسردگی
 5. تغییر رنگ ادرار و تیره شدن ادرار
 6. خواب آلودگی و از دست دادن تمرکز
 7. کاهش اشتها
 8. حالت تهوع و استفراغ
 9. سردرد و دیدن کابوس شبانه
 10. سفت شدن عضلات
 11. مشکل در صحبت کردن
 12. بدن درد و شکم درد
 13. بیش فعالی
 14. ریزش مو
 15. مشکلات تنفسی و تنگی نفس
 16. زنگ زدن گوش
 17. تکرر ادرار همراه با سوزش موقع تخلیه ادرار
 18. خشکی واژن
 19. مشکلات جنسی و بی میلی جنسی
 20. یبوست
 21. افزایش ضربان قلب
 22. احساس گر گرفتگی
 23. کاهش وزن
 24. کاهش حس چشایی و مشکل در تشخیص طعم
 25. احساس طعم فلز و طعم آهن در دهان
 26. احساس درد در هنگام رابطه جنسی

چه دارو هایی با “مترونیدازول” تداخل دارند؟

لیتیم، و داروهای رقیق کننده خون، وارفارین، کومادین، یانوتوون وواکنش شبه دی سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و فراورده‌های حاوی الکل ممکن است بروز کند. اثر وارفارین درصورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد. مترونیدازول متابولیسم فنی توئین را مهار می‌کنند و غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می‌دهند. ساير داروهايي كه با مترونيدازول تداخل دارند عبارتند از:

آزیترومایسین ، داکسی سایکلین ، آموکسی‌سیلین ،  گاباپنتین ، سیتریزین

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها