آشنایی با کاربردهای بلوتوث در آیفون و آیپد و علت حذف آیکون Bluetooth از نوار وضعیت

 

آیکون وضعیت روشن و خاموش بلوتوث در iOS 12 نمایش داده نمی‌شود! به این ترتیب کاربران iPhone و iPad نمی‌توانند به سادگی قبل متوجه شوند که آیا بلوتوث روشن باقی مانده یا خیر. عدم نمایش آیکون Bluetooth در نوار وضعیت، یک مشکل نرم‌افزاری یا باگ سیستم عامل جدید نیست بلکه اپل عمداً این کار را کرده است. علت اصلی این است که کاربردهای بلوتوث زیاد است و مصرف باتری آن بسیار کم است.

در این مقاله می‌خواهیم به کاربردهای بلوتوث، اهمیت نمایش آیکون وضعیت بلوتوث و علت حذف شدن آن از نوار وضعیت آیفون و آیپد بپردازیم و راهکارهای خاموش کردن بلوتوث را بررسی کنیم. با ما باشید.

اپل و حذف آیکون بلوتوث از نوار وضعیت

قبل از اینکه نگران شوید و تصور کنید که مشکلی در سیستم عامل iOS 12 وجود دارد و نباید از نسخه‌ی قبلی به نسخه‌ی جدید مهاجرت می‌کردید، باید بگوییم که این کار توسط Apple و عمداً انجام شده است و مشکلی در عملکرد بلوتوث وجود ندارد. در حال حاضر هم می‌توانید بلوتوث را فعال و غیرفعال کنید. روش سریع استفاده از حالت هواپیما است که آیکون مربوط به آن را در Control Center مشاهده می‌کنید.

برای آشنایی بیشتر با حالت هواپیما در اندروید و آیفون، مقاله‌ی زیر را مطالعه فرمایید:

حالت هواپیما در اندروید و آیفون چیست و چه فوایدی دارد؟

روش دیگر برای خاموش کردن خودکار بلوتوث این است که وسایلی که متصل یا به عبارت دیگر Pair شده را جدا کنید. برای این منظور می‌توانید از اپلیکیشن Settings و بخش Bluetooth استفاده کنید و روی نام ابزار متصل تپ کرده و گزینه‌ی Forget This Device را انتخاب کنید.

اما در صورت فعال و غیرفعال کردن بلوتوث، نمی‌توانید با نگاه به Status Bar یا نوار وضعیت بالای صفحه، متوجه تغییرات شوید.

علت اصلی حذف کردن آیکون بلوتوث توسط اپل این است که ارتباط کم‌مصرف و بی‌سیم بلوتوث کاربردهای فراوانی در آیفون و آیپد دارد. لذا بد نیست اغلب اوقات بلوتوث فعال باشد و مدیریت استفاده از آن به صورت هوشمندانه توسط سیستم عامل iOS صورت بگیرد. به این ترتیب کاربرد کمتر سردرگم می‌شود و با گزینه‌های کمتری در تنظیمات سروکار خواهد داشت.

در صورت بروز مشکلات مربوط به بلوتوث در iOS، می‌توانید از گزینه‌ی ریست کردن تنظیمات شبکه که شامل بلوتوث نیز می‌شود، استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش انتهایی مقاله‌ی مشکلات اپ Files آیفون و آیپد و راه حل‌های پیشنهادی مراجعه فرمایید.

 

کاربردها و اهمیت بلوتوث در آیفون و آیپد

بلوتوث بخش مهمی از آیفون و آیپد است و کاربردهای زیادی دارد. به عنوان مثال برای استفاده از قابلیت‌های مفیدی مثل Continuity یا پیوستگی که استفاده از اکوسیستم محصولات اپل را ساده‌تر می‌کند، بلوتوث ضروری است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ویژگی کاربردی در مک‌بوک‌ها و آیفون و آیپدهای اپل به مقاله‌ی بهترین اپ‌ها برای ارتباط بین MacBook و اندروید و امور مختلف مراجعه فرمایید.

فایده‌ی دیگر بلوتوث استفاده از روش هندآف است که اپ یا صفحه‌ای را در آیفون و آیپد باز می‌کنید و در وسیله‌ی دیگری مثل MacBook یا iMac ادامه‌ی مطالعه کردن صفحه‌ی وب یا ادامه‌ی استفاده از اپلیکیشن مشابه را دنبال می‌کنید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی روش استفاده از Handoff برای ادامه دادن امور در دیگر محصولات متصل به همان Apple ID را مطالعه کنید.

حتی برای تبدیل کردن iPhone یا iPad به Hotspot نیز می‌توانید از بلوتوث استفاده کنید. تبدیل گوشی به هات‌اسپات برای به اشتراک‌گذاری اینترنت سیم‌کارت انجام می‌شود. استفاده از بلوتوث به منظور کار با AirDrop اپل که به اشتراک گذاشتن فایل‌ها را بسیار ساده می‌کند نیز مفید است.

برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید:

چگونه با ایردراپ در آیفون و آیپد و مک‌بوک فایل ارسال و دریافت کنیم؟

یک کاربری دیگر Bluetooth برای کاربران آیفون که اپل واچ تهیه کرده‌اند روشن است. همگام‌سازی آیفون و ساعت هوشمند اپل از طریق بلوتوث صورت می‌گیرد.

آیا روشن بودن همیشگی بلوتوث مشکلی ایجاد می‌کند؟

بلوتوث یکی از عوامل مصرف باتری است اما از نظر میزان مصرف باتری نسبت به بخش‌های پرمصرف نظیر صفحه نمایش، مهم محسوب نمی‌شود. در واقع بلوتوث نسبت به پردازنده یا CPU و پردازنده‌ی گرافیکی یا GPU و همین‌طور مودم LTE‌ یا به اصطلاح مودم نسل چهارم و Wi-Fi‌ به مراتب کم‌مصرف‌تر است.

در حقیقت با معرفی بلوتوث کم‌مصرف یا Bluetooth Low Energy که به اختصار Bluetooth LE و گاهی BLE گفته می‌شود، مصرف انرژی بلوتوث کمتر شده و به صورت هوشمندانه مدیریت می‌شود. به همین علت نام سابق این پروتکل بلوتوث، Bluetooth Smart یا بلوتوث هوشمند بوده است.

بنابراین روشن ماندن بلوتوث مشکل بزرگی محسوب نمی‌شود و حتی با توجه به کاربردهای فراوان آن، به نظر می‌رسد که اپل تصمیم درستی گرفته است. به علاوه همان‌طور که اشاره کردیم همیشه با تپ کردن روی آیکون حالت هواپیما در کنترل سنتر، می‌توانید سریعاً وای-فای و بلوتوث را خاموش کنید و عمر باتری را بیشتر کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها