طرح بته در پته دوزی

علاقه مردمان ایران زمین به هنر نقاشی و طراحی باعث شد، پته دوزی با زیبایی هر چه تمام تر توسعه پیدا کند. نقش و نگارهای متنوع، زیبایی غیر قابل وصف در این نقش و نگارها و از همه مهمتر خلاقیت به کار رفته در آنها باعث شد که خیلی زود آوازه این هنر در ایران و بعد از مدتی در سراسر دنیا بپیچد.  طراحی پته در ادامه گلیم و طراحی پته هنرمندان این عرصه به سمت طراحی انواع بته سوق پیدا کردند و بته هایی با طرح میدی یا کاج کوچک، بته هایی به نام ترمه ای یا کاج متوسط و در نهایت بته خرقه ای یا کاج بزرگ طراحی کردند. این بته ها خیلی زود مورد توجه قرار گرفت و در دوخت پته استفاده شد. طراحی زیبا و ظریف و البته نزدیک به هنر اصیل ایرانی این طرح ها و نقش و نگارها را جلوه ای دیگر بخشید.

تنوع انواع بته ها در پته دوزی

در کنار بته های نام برده شده بته های دیگری نظیر بته کاج یا بادامی که شبیه بادام است،  نقش و نگار پته انواع بته جقه ای و انواع بته شاخ گوزنی، بته بند سربندی و قلمکاری اصفهان و بته کردستان یا هشت بته هم وجود دارند که توسط طراحان و هنرمندان پته دوز طراحی شده و به عنوان نقش و نگار در این اثر هنری استفاده می شود، هنر پته دوزی شهرتش را مدیون تنوع طرح و نقش های آن است و همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، این موضوع باعث شده است که از جذابیت بالایی برخوردار باشد.

هماهنگی در انتخاب نقش و نگارها در انواع بته ها

انواع بته ها در هنر سلسله دوزی بسیار گسترده و متنوع هستند که ما در ادامه به بخش دیگری از آنها اشاره می کنیم. انواع بته میر شکسته، بته لچک ترنج، بته مادر و فرزند، بازوبند و نوعی بته دیگر به نام قهر و آشتی، نقش پیچک ترنج، نقش هایی که از حیوانات الهام گرفته شده است، این حیوانات عموما پرندگان شمسه ای هستند، نقوش افشان و سلیمی ها و وختایی و در نهایت حاشیه دار مواردی از این دست هستند.

یک طرح بسیار قدیمی که در سلسله دوزی مورد استفاده قرار می گرفت، طرح چهار بته جقه بود که چهار بته در گوشه ها و یک ترنج در وسط طراحی می گردید. البته برخی هنرمندان هم هستند که ترنج وسط را حذف کرده و فقط چهار بته جقه می کشند و این بته جقه ها به اندازه ای بزرگند که کل زمینه را در بر می گیرند. انواع بته که به این شیوه طراحی شوند، پایه هایی هم زیر آنها قرار داده شده و در راس آنها هم به پیچش های نرمی ختم می شود. در برخی طراحی ها 4 گل کوچک هم در چهار طرف طرح کشیده می شود که این گل ها جلوه زیباتری به طرح انواع پته و نقش و نگار کشیده شده می دهند.


در نهایت به صورت کلی طرح ها و نقشه نگارهایی که در پته دوزی مورد استفاده قرار می گیرند به غایت منظم و هماهنگ هستند و هر طرحی که انتخاب می شود در مجموع نقش و نگارهای دیگر در نظر گرفته خواهد شد و جزیی مجزا نخواهد بود.

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها