علت درد و التهاب در مقعد چیست ؟

زمانی که بیمار دچار درد و سوزش و التهاب شدید در قسمت مقعد می گردد بهاین احتمال وجود دارد که دچار بیماری کیست مویی شده باشد.
این‌ کیست‌ مستعد ابتلا به عفونت‌ است‌. کیست مویی در مردان‌ شایع‌تر است‌. عفونت‌ کیست‌ معمولاً در اوایل‌ بزرگسالی‌ آغاز می‌شود.
کیست مویی گاهی بدون علامت است و فقط در معاینه، سوراخ های ریز پوستی در فاصله بین دو باسن دیده می شود. گاهی نیز ترشحات چرکی یا خونابه از سوراخ های مذکور خارج می گردد.
اگر مجرای این سوراخ ها بسته شود، ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا می کنند و باعث ایجاد آبسه می شوند که با درد شدید همراه است.  

 علت پیدایش کیست مویی چیست ؟

 قبلا فكر میشد كه کیست مویی بیشتر در افراد پر مو دیده شود و بیشتر شامل حال کسانی باشدکه شغل های نشسته دارند به همین علت به آن بیماری رانندگان هم گفته می شد اما بعدا متوجه شدند كه یك مشكل ژنتیك است و حتی در زنان فاقد مو در ان ناحیه دیده میشود.
 بیشتر بیماران هنگامی مراجعه می کنند که ریشه مو یک عفونت موضعی ایجاد کند. بعد از آن به مرور زمان به صورت یک آبسه در آید و موجب درد و توده پشت (بالای شکاف باسن ) ميگردد و بيمار با درد زياد  و تب مراجعه ميكند.


 علایم‌ شایع‌ کیست مویی چیست ؟

 در صورت‌ عفونت‌ نکردن کیست، علامتی وجود‌ ندارد و فقط سوراخهاي ريز در ناحيه بين باسن ديده ميشود و بهترين زمان عمل همين موقع است كه اندازه كيست در كمترين حد خودش است اما خيلي ها در اين مرحله متوجه بيماريشان نميشوند و دچار تورم و درد و عفونت كيست ميشوند و با تب و لرز متوجه بيماريشان ميشوند.

درمان کیست مویی چگونه می باشد ؟

درمان در هر مرحله از بيماري خارج نمودن كيست مويي ميباشد كه اينكار براحتي و با ليزر و سرپايي قابل انجام است و لذا درمان دارويي و بي توجهي به كيست منجر به افزايش اندازه كيست ميشود و درمان را مشكل تر ميسازد.

مزاياي ليزر در عمل سينوس مويي يا پيلونيدال:

 ١- عمل بدون بيهوشي و در مطب و سرپايي انجام ميشود و نيازي به بستري در بيمارستان و بيهوشي ندارد

٢- نيازي به پانسمانهاي مكرر و تراشيدن داخل زخم وجود ندارد و فقط روزانه حمام گرفته ميشود

٣- از روز بعد ميتوانيد به كارهاي روزمره خود برسيد در صورتيكه در جراحي معمولي چندين هفته بايد در منزل استراحت كرد

٤- ميزان درد و خونريزي در جراحي با ليزر تقريبا صفر است در حاليكه در جراحي معمولي زياد است.
 

منبع : کلینیک شفا

سایت : درد ، التهاب و سوزش مقعد

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها