رنگرزی پته به شیوه شیمیایی

رنگرزی پته به روش های سنتی یا حیوانی و گیاهی را توضیح دادیم و در خصوص رنگ های مورد استفاده و گیاهان و حیواناتی که در این کار دخیل هستند، شرح داده شد. آخرین روشی که با استفاده از آن پته و گلیم را رنگ می کنند، شیوه شیمیایی است. در رنگرزی به شیوه شیمیایی عموما ریس و عریض را رنگ می کنند. نوع رنگ شیمیایی مورد استفاده و مقدار آن به وزن ریس و عریض بستگی خواهد داشت. اما رنگرزی پته به شیوه شیمیایی از یک فرمول کلی پیروی می کند که شامل پودر رنگ بعلاوه اسید بعلاوه آب جوش است که در ادامه در مورد آن توضیح می دهیم.

فرمول مورد استفاده در رنگرزی شیمیایی پته

در ابتدای امر پودر رنگ مورد نظر را به همراه یک اسید معین و آب جوش درون پاتیل های بزرگی می ریزند. استفاده از هر پودر رنگی مجاز نیست و پودر رنگی باید استفاده شود که با رنگ عریض تطابق داشته باشد. مثلا پودر رنگ سفید باید برای عریض به رنگ سفید مصرف شود و یا پودر رنگ سیاه قرمز برای عریض هایی که به رنگ سیاه قرمز هستند، کاربرد دارد. در مرحله بعد ریس ها و عریض ها را با آب سرد شسته و در آفتاب پهن می کنند تا خشک شوند و رطوبت آنها از بین برود. برخی عریض ها ابعاد و طول بلندی دارند. در ابتدا این مدل عریض ها را روی محورهایی می بندد، این کار حتما باید در هنگام رنگرزی انجام شود.

 بعد از اینکه عریض های طویل را به محور بستند آنها را داخل پاتیل هایی که از قبل آماده شده اند و حاوی رنگ هستند، فرو می کنند.  نکته ای که در رنگرزی پته به شیوه شیمیایی باید در نظر گرفته شود، این است که برای تمیز و سفید کردن عریض های سفید بهتر است از کلر استفاده شود تا رنگرزی نتیجه بهتری داشته باشد.

 

مقایسه رنگ های شیمیایی با رنگ های گیاهی

رنگ هایی شیمیایی این مزیت را بر رنگ های گیاهی دارند که در مقابل نور و شستشو مقاومت بیشتری داشته و دیرتر رنگ می بازند. البته خود این مسئله هم به نوع رنگ های استفاده شده و روش هایی که برای رنگرزی انتخاب می شود، هم بستگی دارد. اگر در انتخاب روش های رنگرزی پته دقت شده و از رنگ های مناسب استفاده شود، رنگ های شیمیایی و گیاهی هر دو ثبات خوبی خواهند داشت. نکته آخر در مورد رنگرزی پته اینکه در رنگرزی به شیوه شیمیایی گاهی مواد ضد بید هم به مخلوط رنگ اضافه می کنند تا در اثر مرور زمان پته دچار بید زدگی نشود.

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها