اصول مهم در شستشوی پته

پته هم به عنوان یک اثر هنری مانند همه صنایع دستی دیگر باید هر چند وقت یکبار نظافت شده و اگر نیاز باشد، شستشوی پته انجام شود اما عموما برای شستشوی کالاهایی که به صورت دستی درست می شوند و یا اینکه حداقل یک مرحله آن به صورت دستی تولید می شود باید روش های دقیق تری برای شستشو وجود داشته باشد تا این وسایل آسیب نبینند . انواع بته در پته دوزی علت آن هم این است که صنایع دستی به خاطر ظرافت و زیبایی خاصی که دارند اگر درست شستشو و نگهداری نشوند، ممکن است خیلی زود کیفیت و زیبایی اولیه خود را از دست بدهند و مانند قبل جلوه نداشته باشند و این موضوع در مورد پته هم صدق می کند.


برای همین ما در ادامه قصد داریم اصول شستشوی پته را برای افرادی که محصولات مختلف آن را دارند، شرح دهیم. این هنر دستی فقط به شال و این موارد دختم نمی شود. روسری های پته دوزی شده، رومیزی و خیلی چیزیهای دیگر ممکن است به این صورت تهیه شوند که شستشوی آنها نباید شبیه وسایل و لباس های عادی باشد.

مراحل شستشوی پته

1-در اولین مرحله از شستشوی پته باید از پودری استفاده کنید که فاقد انزیم باشد. انواع دوخت در پته چون پودرهایی که آنزیم دارند به ساختار رنگ و نخ آسیب جدی وارد می کنند. به خصوص اگر پارچه ظریف و قیمتی باشد. به طور کلی استفاده از پودرهای آنزیم دار برای همه لباس ها به صورت دایم مناسب نبوده و رنگ و روی آنها را می برد. بعد از انتخاب پودر بدون آنزیم این پودر را در یک تشت آب سرد حل کنید.


2-
علت اینکه گفته می شود، پودر بدون آنزیم را در ظرف آب سرد حل کنید به دو دلیل است. اول اینکه آب گرم باعث خراب شدن پارچه و رنگ و نخ هی استفاده شده در آن می شود و دوم اینکه قبل از وارد کردن سلسله دوزی مورد نظر به تشت، پودر باید حل شده باشد چون در غیر این صورت پودر به صورت مستقیم روی پارچه و پته نشسته و ممکن است به آن آسیب وارد کند.
3-
در مرحله بعد برای شستشوی پته آن را در تشت مذکور غوطه ور کنید و بدون اینکه آن را چنگ بزنید شال یا رومیزی را در ظرف بچرخانید و برای چند دقیقه این کار را ادامه دهید.


4-
بعد از پایان این کار ظرف پودر و آب را دور ریخته و کار مورد نظر را با آب تمیز آبکشی نمایید و تا شستشوی پته کامل شود.
5-
در مرحله بعدی از شستشوی پته نباید برای آبگیری آن را بچلانید چون باعث خراب شدن کار می شود.
6-
در مرحله آخر کاری که نباید انجام دهید اینکه آن را روی بند آویزان نکنید چون تارو پودر کار از هم باز می شود و در نهایت برای اینکه محصول پته دوزی شده شما آسیب نبیند برای خشک شدن نباید جلوی نور مستقیم خورشید باشد.

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها