تند راهنمای ثبت شرکت ها

مدارک مورد نیاز کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی

بعد از ثبت شرکت مورد نظر و صدور آگهی تاسیس، تا مدت زمان یک ماه پس از آن فرصت است تا برای اخذ کد اقتصادی و تعیین حوزه مالیاتی اقدام شود. جرا که داشتن کد اقتصادی برای شرکت ها و انجام هر فعالیتی توسط آنها الزامی است. همچنین شرکت ها در صورت نداشتن کد اقتصادی و همچنین تعیین حوزه ی مالیاتی نشدن در مدت زمان مقرر مشمول جریمه می گردند.

برای اخذ کد اقتصادی حقیقی یا شخصی داشتن مدارک زیر الزامی می باشد:

-درخواست کد اقتصادی

-کپی شناسنامه و کارت ملی شخص

– فرم اطلاعات هویتی

-رسید فیش واریزی مبلغ تعیین شده جهت صدور کد اقتصادی

-دارا بودن مجوز جهت فعالیت یا سند مالکیت محل فعالیت تجاری

-تحویل سه قطعه عکس 2*3

-فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری (برای دارندگان کد اقتصادی)

چگونه در مناطق آزاد شرکت ثبت کنیم؟

به مناطق محافظت شده و حراست شده ی بندر نشین و غیر بندری گفته می شود که مقررات و قوانین آن خاص است. این مناطق دارای برخی مقررات کشورهای خارجی می باشد که البته گاها برخی از مقررات آن ها شبیه به مقررات داخلی نیز می باشد اما به طور کامل از مقررات داخلی ایران نیز پیروی نمی کنند. از این جهت ثبت شرکت در مناطق آزاد نیز ویژگی های خاص خود را دارد.

در مناطق آزاد برخی موارد نظیر مالیات، عوارض گمرکی و تشریفات اضافی اداری و ارزی وجود ندارد. به همین دلیل صادرات و واردات و حتی راه اندازی شرکت ها در این مناطق بسیار رونق دارد.

ایران نیز 8 منطقه آزاد تجاری دارد که به ترتیب شامل شهرهای زیر می شوند:

چابهار، قشم، کیش، اروند، انزلی، سلفچگان، ارس و ماکو

چرا ثبت شرکت در این 8 منطقه مزایای خاص خود را دارد و توصیه می شود که در این مناطق شرکت ثبت کنیم؟

از آن جا که این مناطق قوانین دست و پاگیر داخلی را ندارند، بنابراین شما می توانید شرکت خود را راحت تر راه اندازی کنید. با ثبت شرکت در این مناطق شما هر نوع شرکتی که راه اندازی کنید، از معافیت مالیاتی 20 ساله برخوردار خواهید بود. برای ورود اتباع خارجی به این مناطق، نیازی به اخذ روادید نیست و رفت و آمد ها آزاد است. در این مناطق مالکیت خارجی 100 درصدی است. می توانید به راحتی سرمایه گذاری خارجی داشته باشید. با ثبت شرکت در چنین مناطقی جابجا کردن ارز در دیگر مناطق آزاد، آزاد می باشد همچنین از خدمات پولی و ارزی، انعطاف پذیر نیز برخوردار خواهید بود. خدمات بیمه در این مناطق بسیار گسترده می باشد که خود یک مزیت بزرگ است. همچنین معاملات ارزی نیز به سهولت انجام می شود.

در این مناطق فعالیت های بورس و اوراق بهادار و حتی بورس نفت و پتروشیمی وجود دارد. برای وارد کردن ماشین آلات صنعتی با محدودیت گمرک مواجه نخواهید بود.

ثبت هر نوع شرکت، موسسه و حتی آثار و اختراع در این مناطق به سهولت صورت می گیرد.

همچنین برای صادرات و ترانزیت کالا تشریفات ساده ای نیز وجود دارد. کالاهی مجاز را می توان به راحتی وارد این مناطق نمود.

تفاوت مناطق ویژه اقتصادی و آزاد تجاری

این دو منطقه با هم تفاوت های بسیاری دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در مناطق ویژه آزاد، معافیت مالیاتی به مدت 15 تا 20 سال لحاظ می شود. اما در مناطق ویژه قوانین مالیاتی دقیقا شبیه به داخل کشور است.

فروش کالا به صورت خرده فروشی در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان دارد اما در مناطق آزاد هم خارجی ها و هم ایرانی ها می توانند این کار را انجام دهند. نکته بعدی در مورد روادید اتباع خارجی است. برای این مورد، در مناطق ویژه باید طبق قوانین داخل کشور امور انجام شوند اما، برای مناطق آزاد قوانین خاص خود را دارند و از قوانین داخل ایران پیروی نمی کنند.

آشنایی با انواع شرکت ها

زمانی که می خواهید اقدام به ثبت شرکت نمایید با معانی و مفهوم زیادی روبرو می شوید که پیش از اقدام نیاز دارید تا با آن ها آشنایی پیدا کنید. برای مثال مفهوم شرکت یا موسسه غیر تجاری، و حتی موسسه های انتفاعی و غیر انتفاعی، از جمله مفاهیمی است که باید با آن آشنا یی داشته باشید.

زمانی که افراد، به طور حقیقی یا حقوقی تصمیم میگیرند که منابع و تخصص خود را به اشتراک بگذارند و به تناسب منابع خود، از سود هایی کسب منفعت کنند، اقدام به راه اندازی یک شرکت می کنند. افراد در این شراکت می توانند توانایی های خود اعم از سرمایه و مال، و تخصص را به اشتراک بگذارند.

این هم افزایی ها باید طبق قوانین خاص و چارچوب تعریف شده طی قرار دادی، بین افراد، به تایید برسد. با توجه به نوع شراکت و شرایط شراکت، شرکا باید یک نوع شرکت از میان مدل های مختلف ثبت شرکت، را انتخاب و آن را ثبت کنند.  از انواع شرکتها شامل (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تضامنی…)می شود.

هر کدام از این شرکت ها دارای ویژگی های خاص خود است که در هنگام ثبت شرکت شرایط ویژه شان، ذکر خواهد شد.

علاوه بر شرکت های مرسوم با موسسه های غیر تجاری روبرو هستیم. این موسسه ها به دو قسم می باشند. انتفاعی و غیر انتفاعی. این گونه موسسه ها در واقع با خدمات مختلف سرو کار دارند که به هیچ وجه جنبه ی تجاری ندارند. موسسه ها به دو صورت انتفاعی و غیر انتفاعی شکل می گیرند.

موسسه های انتفاعی، در واقع افراد حقوقی هستند که به منظور جلب سود، برای اعضا فعالیت دارند ولی موسسه غیر انتفاعی، برای تشکیل انجمن های حمایتی و معنوی نظیر انجمن ها، سندیکاها و اتحادیه ها و احزاب و گروه ها و دسته جات سیاسی و … صورت می گیرند.البته برای ایجاد چنین موسساتی باید از وزارت خانه مرتبط مجوز کسب شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تبليغات در ياد بگير دات كام | سفارش تبليغ | آگهي ها