فارست ویتاکر

فارست ويتاكر هنرپيشه آمريكايي

فارست ویتاکر متولد 15 جولای سال 1961، بازیگر، تهیه کننده و کارگردان آمریکاییست. او برای ایفای نقش دیکتاتور اوگاندایی ایدی آمین در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند، در سال 2006 جایزه اسکار را دریافت کرد. او همچنین یک جایزه ی گلدن گلوب و بافتا را از آن خود کرده است. ویتاکر بعد از سیدنی پویتر،دنزل واشنگنتن و جیمی فاکس، چهارمین آمریکایی-آفریقایی است که جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برده است. او برای کار مطالعه ی متمرکز شخصیت در فیلم هایی مثل پرنده و Ghost Dog: The Way of the Samurai به شهرت رسید. هرچند برای نقش جان کاواناف ( ستوان سابق پلیس لس آنجلس) در مجموعه ی موفق تلویزیونی The Shield ، مجبور شد دوران کودکیش را در جنوب لس آنجلس به تصویر بکشد.

دوران کودکی

ویتاکر در لانگ ویو ایالت تگزاس به دنیا آمد و در سال 1965 به دلیل جو نژادپرستی حاكم خانواده اش به جنوب لس آنجلس نقل مکان کردند، در آن هنگام او 4 ساله بود. پدرش( جی ار ویتاکر) فرزند سر ویتاکر نویسنده و فروشنده ی بیمه بود و مادرش، لارا فرانسیس، یک معلم آموزشی خاص بود که طی بزرگ کردن بچه هایش خود را وقف کالج کرد و دو مدرک دانشگاهی گرفت. ویتاکر همچنین دو برادر کوچکتر به نام های کن و دامون و یک خواهر بزرگتر به نام دبورا دارد.

در دوران نوجوانی در تیم راگبی دبیرستانش عضو بود. در همان زمان اولین نقش بازیگریش را در نمایش نامه ی دیلان توماس(Under Milk Wood) در نقش اصلی ایفا کرد. او دبیرستان را در سال 1979 به پایان رساند.

سپس به دانشکده ی هنرهای زیبای موسیقی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رفت و در رشته ی اپرا بخش صدای زیر مردانه به تحصیل پرداخت و پس از آن به دانشکده ی هنرهای زیبای درام رفت و در سال 1982 فارغ التحصیل شد.

فیلم ها

ویتاکر پیشینه ی درازی در کار با کارگردانان و بازیگران سطح بالا دارد. اودر اولین نقشش در فیلم Fast Times at Ridgemont High ساخته ی کامرون کرو، يك بازیکن راگبی  بود که به همراه نیکلاس کیج، فب کیت و شان پن به ایفای نقش پرداخت. او در سال 1986 در فیلم رنگ پول مارتین اسکورسيزي به همراه پل نیومن تام کروز و همینطور در فیلم پلاتون الیور استون به بازی پرداخت. سال بعد به همراه رابین ویلیامز در کمدی « صبح بخیر ویتنام» ایفای نقش کرد.

در سال 1988 به همراه ژان کلود ون دام در فیلم Bloodsport بازی کرد و همینطور نقش اصلی فیلم پرنده ی کلینت ایستوود، چارلی پارکر موزیسین را هم بازی کرد. در سال 1999 در فیلم Ghost Dog جیم جارموش بازی کرد.

در سال 2001 نقش کوتاهی در فیلم The Follow ونگ کاروای، یکی از پنج فیلمی که در آن سال شرکت بی ام و برای تبلیغ اتومبیل هایش ساخت، داشت. در سال 2002 به همراه کیفر سوثرلند و کالین فارل در فیلم ترسناک جوئل شوماخر، با نام کیوسک، به ایفای نقش پرداخت. در همان سال به همراه جودی فاستر در فیلم اتاق وحشت بازی کرد. بازی او به عنوان نقش منفی فیلم بیانگر ترکیبی ظریف از خشم و یکدلی بود.

فارست ويتاكر هنرپيشه آمريكايي

ویتاکر در نقش ژنرال ایدی آمین در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند

بزرگترین موفقیت ویتاکر تا به امروز فیلم «آخرین پادشاه اسکاتلند» سال 2006 بود. او برای نقشش 50 پوند چاق شد و نواختن آکاردئون را آموخت و خود را غرق مطالعه کرد. به خاطر همین نقش در سال 2007 چهارمین آمریکایی آفریقایی شد که جایزه ی اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرده است و علاوه بر آن جوایز متعدد دیگری از جمله جایزه ی  گلدن گلوب را دریافت کرد. او در سال 2008 هم در چندین فیلم به بازی پرداخت.

خواندنی های دیگر

او کارگردان موزیک ویدئوی Exhale ویتنی هیوستون بود.

در دانشکده تاتر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی درس خواند.

فارست به طور مادرزاد دچار فروافتادگی پلک است.

او برای نقش ایدی آمین در فیلم آخرین پادشاه اسکاتلند 23 جایزه ی مختلف از تمام جشنواره های بزرگ بجز کن را کسب کرد.

همچنین او کمربند مشکی کاراته را هم دارد.

ترجمه: ميلاد خراسانيان