کریستین استوارت

هنرپيشه آمريكايي كريستين استوارت

کریستین استوارت بازیگر آمریکایی متولد 9 آوریل 1990 است. او شهرتش را به خاطر ایفای نقش بلا سوان در فیلم گرگ و میش و فیلم ماه نو دارد و این کار را در Eclipse تکرار کرد. او همچنین در فیلم های اتاق وحشت، زاتورا، سرزمین زنان، طبیعت وحشی و The Messengers نقش آفرینی کرده است.

 

هنرپیشگی

او حرفه ی بازیگری را در سن هشت سالگی پس از آنکه نماینده ای اجرای او را در نمایش روز کریسمس مدرسه ی ابتدایی دید، آغاز کرد. اولین نقش او بخشی بی کلام در فیلم سال سیزدم بود. نقش بعدی او در فیلم The Flintstones in Viva Rock Vegas دختری بود که حلقه ای را پرتاب می کرد. متعاقبا در فیلم مستقل The Safety of Objects در نقش دختر پسروار یک مادر تنها که نقشش را پاتریسیا کلارکسون بازی می کرد، ظاهر شد. او نقش اصلی فیلم هالییوودی اتاق وحشت را که دختری عبوس و مبتلا به دیابت از مادری طلاق گرفته( جودی فاستر) بود، بازی کرد. این فیلم نظرات مثبتی را درپی داشت و استوارت به خاطر اجرایش توجه مثبت همگان را جلب کرد.

هنرپيشه آمريكايي كريستين استوارت

بعد از موفقیت فیلم اتاق وحشت او در یک فیلم ترسناک دیگر به نام Cold Creek Manor بازی کرد ، او نقش دختر دنیس کوید و شارون استون را به عهده داشت ، اما این فیلم عملا فروش خوبي نداشت.

اولین نقش اول او در اکشن کمدی Catch That Kid در نقش مقابل مکس تریوت و کوربین بلو بود. همچنین او نقش لیلا را در فیلم ترسناک Undertow بازی کرد. تحسین برانگیزترین نقش او تاکنون در فیلم تلویزیونی Speak بوده که براساس نمایشنامه ی لاری هالس اندرسون در سال 2004 ساخته شده است.  كريستن استوارت که هنگام بازی در این فیلم 13 ساله بود و در نقش دختری دبیرستانی به نام ملیندا سوردینو بازی می کرد که بعد از آنکه مورد تجاوز قرار می گیرد از برقراری هرگونه ارتباط شفاهی خودداری می کند و با آشفتگی های زیاد عاطفی مواجه می شود. او برای این فیلم تحسین همگان را برانگیخت ، او در این فیلم فقط چند خط دیالوگ داشت اما توانست آشفتگي هاي ذهنی يك دختر با مشكلات روحي را به خوبی در فیلم به نمایش بگذارد .

در سال 2005 او در یک فیلم تخیلی به نام زاتورا ظاهر شد و در آن فیلم نقش لیسا را ایفا کرد . خواهر بی مسئولیت دو پسر کوچک که به خاطر بازی کردن با یک نوع تخته ی بازی به طور غیر قابل کنترلی به فضا می روند و خانه ی آنها تبدیل به یک سفینه ی فضایی می شود. منتقدان نظر مثبتی به این فیلم داشتند ، اما بازی او در این فیلم چندان به چشم نیامد و مورد توجه رسانه ها قرار نگرفت چون شخصیت او در مدت زیادی از فیلم بی حرکت و ثابت بود. سال بعد او نقش مایا در فیلم Fierce People به کارگردانی گریفین دان را ایفا کرد و بعد از آن نقش اصلی فیلم تخیلی و ترسناک The Messengers، جس سالمون را بازي كرد. در سال 2007 او نقش لوسی هاردویک را در سرزمین زنان، درام رمانتیکی که در آن مگ رایان و آدریان برودی هنرنمایی کردند، را بازی کرد. درباره فیلم هم همچون بازی استوارت نظرات مختلفی داده شد. در همان سال استوارت در فیلم زیبای شون پن، Into the Wild نقش آفرینی کرد. او بخاطر تصویر تریسی خواننده ی نوجوانی که به کریستوفر مک کندلس جوان ماجراجو علاقه مند شده بود، نظرات مثبتی را به خود جلب کرد. سایت salon.com کار او را یک اجرای قوی احساساتی توصیف کرد و در تریبون شیکاگو خاطرنشان شد که او طرح نقشش را بسیار خوب اجرا کرد. اجرای او بدون نظرات منفی هم نبود آنچنان که دنیس هاروی منتقد ورایتی نوشته است: واضح نیست که استوارت نقش یک تریسی بی مزه را بازی می کند یا این حالت اتفاقیست. او بعد از Into the Wild نقش برجسته ای در Jumper داشت و همچنین در فیلم What Just Happened ظاهر شد که دراکتبر 2008 اکران شد. او همچنین در فیلم های مستقل The Cake Eaters و The Yellow Handkerchief بازی کرد که تنها در فستیوال های سینمایی به نمایش درآمدند.

 در 16 نوامبر 2007 کمپانی سامیت اعلام کرد که كريستن استوارت در نقش ایزابلا ماری سوان در فیلم گرگ و میش بازی خواهد کرد که بر اساس رمان پرفروشی با همین نام از استفنی مایر ساخته شد. وقتی «کاترین هاردویک» کارگردان استوارت را برای تست غیررسمی نمایش ملاقات کرد و مجذوب او شد، او در حال بازی فیلم طبیعت وحشی بود. او به همراه رابرت پتینسون که نقش ادوارد کولن(دوست پسر خون آشام او) را داشت بازی می کرد. تولید این فیلم فوریه 2008 آغاز و می 2008 پایان یافت. گرگ ومیش 21 نوامبر 2008 به توزیع داخلی رسید. بعد از اکران گرگ و میش او برای بازی در نقش بلا سوان جایزه ی بهترین بازيگري نقش زن MTV را از آن خود کرد . وي در فيلم ماه نو دوباره در نقش بلا ظاهر شد و در Eclipse بخاطر این بازي تحسین شد.

استوارت در فیلمی به نام K-11 به همراه نیکی رید (بازیگر فیلم گرگ و میش ) به کارگردانی مادرش بازی خواهد کرد ، ماجرای این فیلم در خوابگاه زندان یکی از شهرهای اطراف لوس آنجلس اتفاق می افتد و نکته ی دیگر اینکه شخصیت کریستین و نیکی در این فیلم مردانه است. استوارت همچنین نقش ژوان جت را در The Runaways به کارگردانی و نویسندگی فلوریا سیگیسموندی بازی می کند. او جت را در سال نوی 2009 برای آماده شدن برای نقشش ملاقات کرد و اميدوار است بتواند در این فیلم بخواند.

ترجمه: ميلاد خراسانيان