تبليغات

 تماس با ما

 

آشنایی با لیو تایلر

 

 

تایلر( لیو راندگرن) در بیمارستان مونت سینای نیویورک سیتی در  شهر نیویورک به دنیا آمد. او دختر اول بب بوول( مدل، خواننده و مدل پیشین مجله ی playboy) و استیون تایلر( خواننده ی Aerosmith) است. مادرش نام او را از نام لیو اولمن بازیگر نروژی که تصویرش را در کاور مجله ی TV Guide در شماره ی 5 مارس 1977 دیده بود، گرفت. او سه خواهر و برادر به نام های میا(متولد 1978)، چلسی تالاریکو(متولد 1989) و مونور تالاریکو(متولد 1992) دارد. دوروتی جانسن مادربزرگ مادریش مدرسه ی پروتکل واشنگتن را بنا نهاد.

آشنایی با لیو تایلر

 

تایلر تا پیش از بازگشتش به نیویورک سیتی به همراه مادرش در دوازده سالگی، در مدرسه ی کنگره ی ویرجینیا، مدرسه ی بریک واتر و وین فلت در پورتلند ایالت ماین، حضور داشته است. مادر لیو به دنبال مدرسه ای بود که کمبود توجه او را برطرف کند و برای همین قبل از دبیرستان به مدرسه ی مقدماتی در نیویورک رفت. او در سال 1995 فارغ التحصیل شد و به دنبال حرفه ی بازیگری رفت. وقتی درباره ی کودکیش از او پرسیدند لیو پاسخ داد: «من به شخصه از کودکی و نوجوانی چیز زیادی ندارم چراکه از 14 سالگی کار می کرده ام. زمانی که هرکسی دل خوشی های الکی داشت من در توسانی در یک فیلم کار می کردم و البته تفریح خودم را هم داشتم، اما کاملا متفاوت بود. پشیمان نیستم. من جاده ی زندگیم را دوست دارم»

 

 

کارهای نخستین

تایلر در 14سالگی با کمک پائولینا پوریزکووا که از او برای مجله ی Interview عکس می گرفت، اولین کار مدلینگ خود را آغاز کرد. او بعدها در تبلیغات تلویزیونی حضور یافت. هرچند او تنها بعد از گذشت یکسال از مدلینگ خسته شد و تصمیم گرفت تا بازیگری را ادامه دهد. او هیچگاه درس بازیگری را نیاموخت. تایلر اولین بار برای بینندگان تلویزیونی چهره شد زمانیکه در سال 1993 به همراه آلیسیا سیلوراستون در موزیک ویدئوی Crazy گروه Aerosmith ظاهر شد.

اولین فیلم بلند او سقوط خاموش در سال 1994 بود که در آن نقش خواهر بزرگتر یک پسر خیال پرست را بر عهده داشت. در سال 1995 در درام کمدی «اثرهای امپراطوری» ایفای نقش کرد. تایلر اثرهای امپراطوری را یکی از بهترین تجربه هایی که داشته است می خواند. کمی بعد از آن در درام جیمز منگلد heavy as callie در سال 1996 نقش یک گارسون بی تجربه را ایفا کرد. این فیلم نظرات مثبتی را به همراه داشت. جانت ماسلین منتقد می گوید: «خانم تایلر ایفای نقشی با صلابت و اصیل داشت و هیچ خودآگاهی را درباره ی نگاه های نافذش بروز نمی داد.»

 

بیوگرافی لیو تایلر

موفقیت و شهرت

نقطه ی عطف هنری او فیلم سرقت زیبایی در سال 1996 بود که در آن نقش لوسی هارمون نوجوان را داشت که به ایتالیا سفر می کند. این فیلم نظرات مختلفی را در بر داشت اما عملکرد تایلر در آن مورد تحسین منتقدین قرار گرفت. مجله ی ورایتی نوشت: « تایلر یک شریک به تمام معناست. گاهی به طرز جالبی ناشیانه عمل می کند و گاهی بسیار سنجیده و متین، بسیار راحت و نوآورانه در مقابل دوربین واکنش نشان می دهد که حس عمیقی از هدف لوسی را می رساند که اغلب در دیالوگ ها صریح بیان نشده است.» در مجله ی امپایر می خوانیم:« لیو تایلر( در اینجا شبیه آوا گاردنر لاغر و قدبلند) با بخت کمی برای شکوفا شدن، موقعیتی که او با آرامش به آن نزدیک می شد.» کارگردان فیلم برناردو برتولوچی بود که تایلر را از بین دختران جوانی که در لس آنجلس ( از جمله آلیسیا سیلوراستون) دیده بود انتخاب کرده بود. برتولوچی اظهار کرده بود که همه آنها چیزی را کم داشتند. برتولوچی بعدهاگفت آنچه در تایلر دیده بود مناعت او بود که آنرا رایحه ای از نیویورک خواند.

تایلر بعدها در سال 1996 در فیلم «آنچه تو انجام دادی» به نویسندگی و کارگردانی تام هنکس ایفای نقش کرد. فیلمی که موضوع آن درباره ی گروه افسانه ای واندر راک بود (واندرز) که بعد از پیشرفت سریعشان به صدر جدول پاپ به همان سرعت هم به نقطه ی اول و ناشناختگی بازگشتند.  این فیلم بیش از 25 میلیون دلاردر سطح جهانی فروش رفت و نظرات مثبتی را به همراه داشت. سال بعد یعنی 1997 او در فیلم Inventing the Abbotts ظاهر شد که در آن نقش دختر ویل پاتون و باربارا ویلیامز را داشت. این فیلم بر اساس داستان کوتاهی از سو میلر ساخته شده بود. مجله ی انترتینمنت ویکلی عملکرد تایلر را دوست داشتنی و تاثیرگذار خواند. در همان سال مجله ی پیپل تایلر را به عنوان یکی از 50 فرد زیبا معرفی کرد.

تایلر در سال 1999 در درام اونژین بازی کرد. فیلمی براساس رمان روسی قرن نوزدهم به همین نام نوشته ی الکساندر پوشکین که در آن تایلر نقش تاتیانا لارینا را در مقابل رالف فینس داشت. تایلر نیاز به یادگیری لهجه ی انگلیسی را داشت و استیفن هولدن از مجله ی نیویورک تایمز احساس می کرد که لهجه ی انگلیسی او بی روح است. این فیلم هم از دید منتقدین و هم از نظر فروش ناموفق بود. در همان سال او در کمدی تاریخی پلانکت و ماکلین ظاهر شد.

در سال 2001 در کمدی سیاه «شبی در مک کولز» نقش معشوقه ی سه مرد( مت دیلون، جان گودمن و پاول ریزر) را بر عهده داشت.

زندگینامه هنرپیشه زن هالیوود لیو تایلر

 

رفتن به نقش های بزرگ سال

در سال 2001 تایلر در فیلم بلند The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring به کارگردانی پیتر جکسون ایفای نقش کرد. او در این فیلم نقش شاهزاده آروین آندومیل را بر عهده داشت. فیلم سازان بعد از دیدن تایلر در فیلم پلانکت و ماک لین به او روی آوردند. او زبان افسانه ای پری ها را که تولکین اختراع کرده بود، آموخته بود. این فیلم رکورد فروش روز اول و هفته ی اول را شکست و دومین فیلم پرفروش سال 2001 شد.

یک سال بعد تایلر دوباره نقش آروین را در سری دوم ارباب حلقه ها برعهده گرفت. این فیلم هم همچون سری اولش نظرات مثبتی را در پی داشت. تایلر برای صحنه های نبرد پایانی این فیلم، ماه ها شمشیرزنی را تمرین کرد، هرچند پس از تغییر فیلم نامه صحنه های نبرد او حذف شد.

بعد از موفقیت ارباب حلقه ها او در کمدی رومانتیک «دختر جرزی» نوشته و کارگردانی شده با بن افلک، نقش زنی را داشت که قلب پدری تنها(همسرش فوت کرده) را دوباره بروی عشق باز می کند.

در سال 2005 در درام استیو بوسمی «جیم دلتنگ» ایفای نقش داشت.

در سال 2008 در فیلم ترسناک غریبه ها نقش همسر اسکات اسپیدمن را داشت.

ترجمه: میلاد خراسانیان

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است