بیوگرافی ماریون کوتیلارد

ماریون کوتیلارد متولد 30 سپتامبر 1975 بازیگر فرانسوی برنده ی جایزه ی اسکار است. او به همراه جولیت بینوچه، کاترین دینیو، سوفی مارکو، آدری تاتو و اوا گرین، یکی از پرافتخارترین بازیگران فرانسوی در جهان است.

ماريون كوتيلارد

پدرش ژان کلود کوتیلارد کارگردان سابق  تئاتر و مادرش نيسما يك بازیگر بود. ماريون بازیگری را در اوایل دهه 90 در یکی از نمایش های پدرش آغاز کرد. لوک بسون او را برای نقش لیلی در فیلم پرفروش تاکسی (1998) انتخاب کرد که اولین نقش مهم سینمایی او بود. این فیلم به خاطر موفقیتش دو دنباله هم داشت که او به خاطر ایفای نقش لیلی در دوتای آنها مورد تحسین قرار گرفت. او با ایفای خوب نقش هایش در Les jolies choses محصول 2001  و Lisa محصول 2001 و Une affaire privée نظر مثبت منتقدین را جلب کرد.

سال 2003 نقطه عطفی برای کوتیلارد بود؛ او به همرام گیلام کانه در کمدی Love me if you dare) Jeux d'enfants) به کارگردانی یان ساموئل بازی کرد که در ایتالیا و فرانسه موفق بود.

همچنین تیم برتون در سال 2003 با نقشي كه در فیلم ماهی بزرگ به او داد، وي را به مخاطبان انگلیسی زبان معرفی کرد.

در سال 2004 او جایزه سزار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای فیلم Un long dimanche de fiançailles ژان پیر ژانه که در آن تنها ده دقیقه نقش تینای قاتل را بازی می کرد، دریافت کرد. در سال 2006 نقش اصلی فیلم یک سال خوب ریدلی اسکات را در کنار راسل کرو بازی کرد. کوتیلارد با ایفای نقش ادیث پیاف در زندگی مثل یک گل سرخ(عنوان اصلی آن  La mômeبود) در سال 2007 هم تحسین منتقدان را برانگیخت و هم به موفقیت تجاری دست پیدا کرد. او برای نمایش قدرتمندش جوایز بسیاری همچون اسکار، سزار، بافتا و گلدن گلاب بهترین بازیگر زن را برد. در سال 2008 او کار فیلم دشمنان مردم ساخته مایکل من را آغاز کرد.

بیوگرافی تدوین شده توسط: جوزپه پترنو رادوسا

او با بردن جایزه ی اسکار بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم زندگی مثل یک گل سرخ در 24 فوریه 2008 دومین بازیگر زن فرانسوی شد که به این مهم دست یافت. نفر اول سیمون سیگنوره برای بازی در فیلم Room at the Top در سال 1956 بود. کلاد کلبر هم که در سال 1934 برای بازی در فیلم شبی اتفاق افتاد این جایزه را برد متولد فرانسه بود اما در آمریکا بزرگ شده بود.

او بعد از بازیگری به خوانندگی علاقه دارد. لباسی که او در مراسم اسکار(همانجایی که جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد) پوشیده بود را ژان پل گالتیه سفارشی طراحی کرده بود.

در سال 2008 برای نقش هانا اشمیتز انتخاب شد بعد از آنکه نیکل کیدمن بخاطر بارداریش آنرا نپذیرفت، هرچند نهایتا کیت وینسلت این نقش را به عهده گرفت.

او اولین بازیگریست که اسکار بهترین بازیگر زن را برای بازی در یک فیلم فرانسوی زبان می گیرد.

ترجمه و تنظيم: ميلاد خراسانيان