تبليغات

 تماس با ما

 

بیوگرافی مارک وال برگ

مارك وال برگ هنرپيشه بزرگ هاليوود

مارک رابرت مایکل والبرگ متولد 5 ژوئن 1971، بازیگر، رپر و تهیه کننده ی آمریکایی سینما و تلویزیون است. در کودکی به او مارکی مارک می گفتند و در سال 91 برای اولین اجرای رپش در گروه مارکی مارک و فانکی بانچ به شهرت رسید.

سپس در سال 93 با بازی در فیلم The Substitute اولین حضورش در تلویزیون را تجربه کرد. سال بعد اولین فیلمش را با دنی دیویتو بازی کرد(مرد رنسانس). از آنجاییکه طرفدار بسکتبال بود در سال 95 با بازی در نقش میکی به همراه دیکاپریو در فیلم خاطرات بسکتبال که برگرفته از کتابی به همین نام از جیم کرول بود توجه منتقدین را برانگیخت. در سال 96 هم در فیلم ترسناک جیمز فالی «ترس»، بازی درخشانی داشت.

مارك وال برگ هنرپيشه بزرگ هاليوود

او برای بازی های موفقی همچون نقش درک دیگلر در Boogie Nights و  Three Kings، The Italian Job ، The Perfect Storm و Four Brothers تحسین همگان را به خود جلب کرد. بازی خوبش در فیلم I love Huckabees به عنوان بهترین نقش مکمل نظرسنجی منتقدین ویلج وویز انتخاب شد. ابتدا او برای نقش لینوس کالدول در فیلم Ocean's Eleven انتخاب شد که بعدها مت دامون آنرا ایفا کرد. این دو بعدها باهم در فیلم Departed بازی کردند. او همچنین برای نقشی در فیلم کوهستان بروک بک انتخاب شد که قرار بود با یواخین فینیکس همبازی باشد، اما به خاطر صحنه های مبتذل فيلم، آن نقش را نپذیرفت و بعدها جیک گیلن هال آنرا ایفا کرد.

او در درام فوتبال آمریکایی «شکست ناپذیر»، بر اساس داستانی واقعی از بارتندر ایفای نقش کرد. همچنین او تهیه کننده ی سری Entourage شرکت HOB بود که کمی براساس تجربه اش در هالیوود بود. همچنین در سال 2006 در نقش کارآگاه بددهان پلیس ایالت ماساچوست در فیلم ترسناک موفق مارتین اسکورسيزي « The Departed» هم ایفای نقش کرد که به خاطر آن جایزه ی بهترین نقش مکمل منتقدین جامعه ی ملی فیلم را از آن خود کرد و همچنین نامزد جایزه ی اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر مکمل شد.

او تائید کرده که نزدیک به ستاره شدن در دنباله The Departed است که هنوز در مراحل آغازین ساخت قرار دارد. بنا به گزارش ها این دنباله حول گروهبان دوم دیگنام است که والبرگ آنرا ایفا می کند.

مارك وال برگ هنرپيشه بزرگ هاليوود

برای آماده شدن برای نقشش در فیلم تیرانداز او مدت زیادی تمرینات تیراندازی را در موسسه آموزشی فرانت سایت فایرآرمز در نزدیکی پاهرامپ ایالت نوادا انجام داد و در روز اول توانست هدفی در 2000 یاردی را بزند، شاهکاری که مربی او شش ماه طول کشید تا در انجام آن موفق شود. او در چندین مصاحبه اعلام داشته که قصد دارد در 40 سالگی بازنشسته شود تا به وظایف خانوادگی اش برسد و بر گلف حرفه ای تمرکز کند. هر چند در اوایل سال 2007 اعلام کرد که گلف از برنامه اش خارج شده چرا که گلف او بسیار بد است. در سال 2007 در نقش مقابل یواخین فینیکس در فیلم We Own the Night به بازی پرداخت. موضوع فیلم درباره ی خانواده ای از پلیس های نیویورک بود. رابرت دوال و اوا مندز هم در این فیلم بازی می کردند.

او در فیلم «اتفاق» ام نایت شیامالان در نقش الیوت مور بازی کرده که در 13 ژوئن 2008 بروی پرده رفت. در همان سال او نقش اصلی فیلم مکس پین را ایفا کرد که براساس یک بازی رایانه ای به همین نام است.

والبرگ در سال 2009 نقش جک سالمون را در فیلم The Lovely Bones پیتر جکسون ایفا کرد.

خواندنی های دیگر

ریا دورهام همسر اوست و چهار فرزند دارد.

در دسامبر 2001 خانه ای 5 میلیون دلاری در بورلی هیلز خرید و مادرش را به آنجا برد.

اولین اجرای گروه موسیقیش«مارکی مارک و فانکی بانچ» در اواخر دهه 80 در شوی آرسنیو هال بود.

او در یکی از فیلم های کوتاه دی وی دی The Italian Job  می گوید که به انجام فیلم فکر می کرده چرا که آن سومین بازسازی او بعد از «حقیقت درباره ی چارلی» و «سیاره ی میمون ها»، بدون احتساب Rock Star به حساب می آمد.

نژادی سوئدی، ایرلندی آلمانی و فرانسوی کانادایی دارد.

در سال 2004 راوی مستند یوویز بوده به همراه The Italian Job با همراهی ماس دف که اشعار را آماده می کرده است.

خواهر بزرگترش دبی در 2 سپتامبر 2003 فوت کرد که پسربچه ای نوجوان داشت. او در همان روزی فوت کردکه فرزند اول مارک یعنی الارا به دنیا آمد.

برادر بزرگترش دانی عضو گروه New kids in the block است.

خانه ای ییلاقی در رنتهام ماساچوست دارد.

مارتین اسکورسيزي او را به اولین نامزدی اسکارش برای نقش گروهبان دیگنام در فیلم The Departed  هدایت کرد که به گفته ی خودش یکی از بهترین نقش هایش بوده است.

حقیقت دربارهی چارلی را بدترین فیلم خود میداند.

در سال 2008 او 12 تا 15 میلیون دلار برای هرفیلم به اضافه ی درصدی در پایان دریافت می کرد.

ترجمه: ميلاد خراسانيان