تبليغات

 تماس با ما

 

آشنايي با شان پن

 

تاریخ تولد: 17 آگست 1960 در سانتا مونیکا ی ایالت کالیفرنیا آمریکا

نام کامل: شان جاستین پن

مینی بیوگرافی

 

بازیگر توانای فیلم های اکشن که طی دوره درخشان بازیگریش هربار بهتر از قبل ظاهر می شود. کسی که رسانه ها بخاطر زندگی شخصی جنجالی و نقطه نظرات سیاسیش توجه ویژه ای به او دارند. شان پن کالیفرنیایی دومین پسر آیلین رایان بازیگر و لئو پن کارگردان و همینطور برادر کریس پن است. او اوایل در نقش جوانان کله شق ظاهر میشد مثل دانشجوی نظامی که علیه بسته شدن دانشگاهش می جنگید در فیلم Taps محصول 1981 و بعد از آن در نقش جف اسپیکولی، موج سوار زبان باز در فیلم «روزهایی هیجانی در بلندی های ریچمونت» .

شان پن هنر پيشه هاليوود

طرفداران و منتقدین مشتاق استعداد بارز او شده و پس از آن درسال 1985 در تریلر جنگ سرد در کنار تیموتی هاتن در فیلم The falcon and the snowman همچون یک ستاره ظاهر شد و پس از آن به همراه کریستوفر والکن در سال 1986 در فیلم At close range بازی کرد. در همان سال شان جوان به همراه همسر وقت خود مدونا خواننده مشهور در فیلم اندوهناک و دردناک The Shanghai Surprise بازی کرد که از سوی منتقدین مورد حمله قرار گرفت اما شان با بازی فوق العاده در نقش پلیس جوان خشن در فیلم رنگ ها در سال 1988 بازگشت درخشانی داشت و در سال 89 در نقش سرباز بی رحم آمریکایی در ویتنام در فیلم تلفات جنگ، عملکرد خیره کننده ای داشت و همچنین به همراه رابرت دنیرو در فیلم کمدی We're no angels ظاهر شد.

او در فیلم Crlito's Way ، فیلم گانگستری برایان د پالما با ظاهری جدید (موهای مجعد و عینکی با قاب باریک) در نقش دیوید کلینفلد، وکیل فاسد به سادگی درخشید. او سپس در سال 97 در فیلم بازی نقش برادر مایکل داگلاس ثروتمند را بازی کرد.

شان با استعداد در سال 1991 با فیلم عجیب اما جالب The Indian Runner  که درباره ی دو برادر با نظرات کاملا متفاوت درباره ی زندگی بود رو به کارگردانی آورد و در سال 95 هم The crossing guard را کارگردانی کرد. هر دو فیلم نظر مثبت منتقدان را در بر داشت. با شروع هزاره ی جدید او همچنان فعال بود و کارهای درخشان تری هم داشت و برای بازی در فیلم «من سام هستم» در سال 2001 نامزد جایزه ی اسکار شد. در سال 2003 هم برای بازی در نقش پدری آزرده که به دنبال انتقام کشتن دخترش است در فیلم رودخانه ی اسرارآمیز به کارگردانی کلینت ایستوود، برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد.

بی شک شان یکی از جنجالی ترین، موفق ترین و با استعدادترین بازیگران هالیوود است.

خواندنی های دیگر

-       او در سال 1987 بخاطر ضرب و جرح یک خارجی 32 روز در زندان بود.

-       او در سال 96 با رابین رایت پن ازدواج کرد و دو بچه از او دارد.

-       در سال 86  در کنار برادرش کریس در فیلم At close range بازی کرد که در آن مادرشان آیلین رایان، نقش مادربزرگشان را ایفا کرد.

-       یکی از دوازده بازیگر آینده دار سال 84 بود که در شماره 36 اسکرین ورلد ذکر شده بود.

-       در اکتبر 97 در ميان صد بازیگر برتر تاریخ در مجله ی امپایر رتبه ی 76 را بدست آورد.

-       به خاطر اینکه بچه هایش در هالیوود رشد نکنند به مارین کنتی در جنوب سانقرانسیسکو مهاجرت کرد.

-       او در تولد 40 سالگیش سیگار کشیدن را برای مدتی ترک کرد.قبل از آن او به سیگری ترین بازیگر هالیوود معروف بود چراکه هرروز 4 بسته سیگار می کشید.

-       در 11 سپتامبر 2004 جایزه ی جان اشتاین بک را از قصر هنرهای زیبای سانفرانسیسکو دریافت کرد. این جایزه را روزنامه ی سانفرانسیسکو کرونیکل اهدا می کند و عواید آن به دانشگاه سن خوزه می رسد. غروب آن روز به نمایش کلیپ ها و سخنرانی گذشت و بزرگترین سورپرایز آن شب این بود که بروس اسپرینگستین اولین برنده ی این جایزه و دوست قدیمی شان، جایزه اش را به او اهدا کرد.

-       در اکتبر 2002 او یک آگهی 56 هزار دلاری در روزنامه ی واشنگتن پست را خرید تا نامه ای سرگشاده برای جورج بوش بنویسد تا مارش نظامی علیه عراق را بکاهد. این نامه را به عنوان پدر دو فرزند و پسر یک سرباز جنگ جهانی دوم نوشت.

-       پدرش در سال 1950 بخاطر باورهای سیاسیش در لیست سياه قرار گرفت.

-       در سال 2004 کتاب «شان پن:زندگی و دوره ی او» توسط ریچارد ت کلی منتشر شد.

-       در سال های 2000،2001،2004 و 2008 در جشنواره کن حضور داشت.

-       در 27 فوریه 2009 هم در جشنواره سزار حضور داشت.

ترجمه: ميلاد خراسانيان