كباب كوبيده

مواد لازم:

  • گوشت قسمت سردست چرخ كرده خيلي نرم 1كيلوگرم
  • پياز متوسط 1 عدد
  • آرد سفيد يا خرده نان 1/4 پيمانه
  • تخم مرغ 1عدد
  • زردچوبه، نمك، فلفل و آبليمو در صورت دلخواه
  • سيخ كباب 10 تا 12 عدد
  • گوجه فرنگی 0.5 کیلوگرم

 طرز تهيه:

گوشت را دو بار چرخ كنيد.

پياز را رنده كرده و آبش را كاملاً بگيريد.

خرده نان یا خمیر داخل نان به خصوص نان باگت را نگه دارید روی سطحی قرار دهید تا خشک شود سپس به دستگاه 1،2،3 یا آسیاب بزنید. این پودر نان را در شیشه در بسته ای نگهداری کنید و در مواردی مثل کباب کوبیده از آن بهره ببرید.

گوشت چرخ کرده، پیاز رنده شده که آبش را گرفته اید، تخم مرغ، خرده نان، ادویه و نمک را به خوبي با یکدیگر مخلوط كنيد.

برای یک تا چند ساعت، مواد گوشتی را داخل یخچال قرار دهید. هر چه مايع سردتر باشد بهتر به سيخها مي چسبد و از آن جدا نمي شود و نمي ريزد.

مواد را به صورت استوانه ای دور سیخ پهن کباب بچسبانید و چندین بار با انگشتان شست، اشاره و وسط، گوشت را دور سیخ ورز دهید.

سپس سیخ های آماده را چند ساعت در يخچال قرار دهید با این کار در هنگام کباب کردن دیگر گوشت از سیخ نمی ریزد.

سيخها را به فاصله چند سانت دورتر از زغالها بر روي دستگاه كباب كن قرار دهيد و آنها را مدام بچرخانيد تا همه جاي آن پخته شود. به جای دستگاه کباب کن می توانید از چند ردیف آجر به عنوان پایه نگهدارنده سیخ ها و در زیر مقداری زغال قرار دهید.

زغال ها را آتش دهید وقتی شعله آتش خاموش شد، سیخ ها را روی آجر قرار دهید. به کمک مقوای محکمی کباب را باد بزنید تا خاکستر قرمز رنگ شود. بعد از لحظاتی سیخ را بچرخانید تا دو طرف کباب کاملا پخته شود.

گوجه فرنگی ها را بشویید و به صورت درسته داخل سیخ کنید. بعد از پخت کباب، گوجه فرنگی را روی آتش، کباب کنید.

کباب کوبیده از غذاهای بسیار خوشمزه و مورد پسند همگان است. معمولا بچه ها کباب کوبیده را دوست دارند پس برای این که کودکان را از مواد مغذی این غذا بهره مند کنید و از سالم تهیه شدن کباب و مواد مصرفی آن اطمینان داشته باشید، کباب کوبیده را در منزل با این روش تهیه کنید و با سماق، به صورت چلو کباب و یا کباب با نان میل کنید. نوش جان!

سمیه مظفری

مطالب مرتبط:

اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است