تبليغات در ياد بگير دات كام

        
 

 

 لواشك آلو

 

لواشكي كه در منزل و با قيمت مناسب تهيه مي شود، از تنقلات سالم و مورد علاقه بچه هاست. با آوردن نام لواشك ناخوداگاه آب در دهان بچه ها حتي ما بزرگترها جمع مي شود. بسياري از بچه ها با ديدن صفحات بزرگ و چشم نواز لواشك در جلوي درب مغازه ها، والدين خود را مجبور مي كنند كه آنها را تهيه كنند و يكي از دغدغه هاي والدين غير بهداشتي بودن  آنها ست. بنابراين خواهيم يك روش ساده، خوشمزه، سالم و در عين حال مقوي براي تهيه لواشك در منزل را آموزش دهيم.

 

مواد لازم:

  • آلوهاي ريز 2 كيلوگرم

  • آب 1 استكان

بايستي آلوهايي كه در ته جعبه ميوه ها مي ماند و با قيمت نازل تر خريداري مي شود را انتخاب كنيد. و يا آلوهايي كه نمي شود در جلوي مهمان گذاشت يا ترش مزه و ريز است را انتخاب كنيد كه اتفاقا باعث صرفه جويي در تهيه لواشك است.

 

طرز تهيه:

آلوها را تميز بشوييد و همراه يك استكان آب در قابلمه بريزيد. شعله زير قابلمه را روشن كنيد و صبر كنيد تا بجوشد. آلوها از خود آب پس مي دهند. كمي بجوشد تا آلوها نرم و له شود.

در اين مرحله محتويات قابلمه را از صافي عبور دهيد. (مي توانيد از صافي آب كش كردن برنج هم استفاده كنيد.) در روي صافي دانه هاي آلو باقي مي ماند و خود آلو به ظرف زير صافي منتقل مي شود. دوباره اين مواد را بگذاريد بجوشد تا غليظ شود.

چند سيني انتخاب كنيد و روي آنها را پلاستيك اندازيد. لواشك را از قابلمه به روي سيني بريزيد. لواشك بايستي خشك شود و بهترين و سريعترين راه براي اين كار آفتاب است ولي در آفتاب و در فضاي باز احتمال نشستن مگس و حشرات وجود دارد كه براي جلوگيري از آن، روي لواشك ها را با توري بپوشانيد و در آفتاب قرار دهيد. بعد از اينكه كمي خشك شد با چاقو به قسمت هاي مربع يا مستطيل شكل و با اندازه دلخواه برش مي دهيم. بعد از خشك شدن مي توانيد تا مدت طولاني در ظرف دربسته نگهداري كنيد.

سميه مظفري

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است