آش مسدوبه

اين آش بسيار آسان و با مواد اندك و قابل دسترس تهيه مي شود خصوصاً در فصل پاييز كه اسفناج تازه به بازار مي آيد و چون وعده غذايي سبكي است معمولاً بعنوان شام يا عصرانه مصرف مي شود.

مواد اوليه براي 2 الي 3 نفر
  • نخود 1 قاشق غذاخوري
  • لوبیا سفید 1 قاشق غذاخوری
  • عدس 1 قاشق غذاخوری
  • گوشت گوسفندي 50 گرم
  • اسفناج به ميزان مورد نياز (حدود 300 تا 500 گرم)
  • برنج نیم دانه یا ریزه 4 قاشق غذاخوري
  • آب قلم گوساله در صورت تمايل 3 قاشق غذاخوري
  • نعنا داغ كمي
  • نمك و فلفل سياه به ميزان لازم
طرز تهيه آش مسدوبه:

نکته: برخی آش مسدوبه را فقط با نخود تهیه می کنند ولی در این دستور لوبیا سفید و عدس نیز افزوده شده چون طعم بسیار بهتری به آش می دهد.

حبوبات را از چند ساعت قبل خيس كنيد تا هم زودتر پخته شود و هم نفخ آن گرفته شود. حبوبات را همراه گوشت بپزید. پس از نیم پز شدن حبوبات و گوشت، آب قلم گوساله را در صورت تمايل اضافه كنيد.

برنج را هم به مدت یک ساعت با آب کم و بدون نمک خیس کنید.

در نيم ساعت آخر پخت نخود، برنج را با همان آبی که خیس شده همراه با اسفناج به آش اضافه کنید.

نمك و فلفل را هم بریزید و اجازه دهید آش جا بيفتد. يعني به حدي برسد كه نه شل و نه سفت شود و مواد و آب از یکدیگر جدا نباشند.

اگر کمی لعاب برنج در دسترس داشته باشید و در این آش بریزید زودتر جا می افتد و خوشمزه تر می شود.

هنگامي كه آش را مي خواهيد سرو کنید كمي نعنا داغ تهیه کنید و داخل آش بهم بزنيد و سپس سر سفره آوريد.

برای تهیه نعنا داغ، چند قاشق روغن را گرم کنید، مقداری نعنا به آن بیفزایید و هم بزنید. دقت کنید نعنا بسیار زود می سوزد بنابراین از کنار گاز تکان نخورید و پس از چند ثانیه شعله را خاموش کنید.

آش مسدوبه باید کمی غلیظ باشد چون با ماست شيرين ميل می شود و هنگام اضافه کردن ماست، این آش شل تر خواهد شد.

اين غذا كمي تند مصرف مي شود البته شما می توانید میزان نمک و فلفل آن را با توجه به ذائقه خانواده تنظیم کنید. حتما غذا را قبل از سرو، مزه کنید و اگر نیاز به نمک و فلفل بیشتری بود اضافه کنید.

با توجه به خاصيت بالاي اسفناج و لذيذ بودن آن طبخ اين غذاي ساده و خوشمزه را به تمامي دوستان توصيه مي كنیم، خصوصا در روزهای سرد سال که خوردن یک آش داغ می چسبد.

ملیحه مظفر

 

 

 

آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي آموزش آشپزي آموزش پخت كلم پلو اموزش اشپزي