سكنجبين

 مواد لازم:
  • شكر 1 استکان
  • نعناع 3 تا 4 شاخه
  • سركه نصف استکان
  • آب 1/3 استکان
  • گلاب كمي
 طرز تهيه:

3 تا 4 شاخه نعناع را پاك كرده، بشوييد و با نخ به هم ببندید تا در سکنجبین باز و خرد نشود. همچنین بتوانید در مرحله آخر نعناع را به راحتی از سکنجبین خارج کنید. (البته برخی برای زیبایی چند برگ نعناع را در سکنجبین باقی می گذارند.)    

شكر، آب و نعناع را روی حرارت گذاشته تا بجوشد و به قوام آید.

سرکه و گلاب را اضافه کنید کمی بجوشد.

سکنجبین نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد. در این مرحله اگر با قاشقی سکنجبین را برداشته و بریزید ابتدا مانند باریکه ای از قاشق آویزان می شود و قطرات آخر در لبه قاشق جمع می شود.

سكنجبين آماده است. در شیشه درب داری گذاشته و در یخچال نگهداری کنید.

اگر بعد از مدتی از یخچال در آوردید و مشاهده کردید که خیلی سفت شده می توانید مجددا روی حرارت گذاشته و مقداری آب اضافه کنید و کمی بجوشد. همچنین ممکن است در هنگام مزه کردن متوجه شوید که شیرینی آن کم است پس می توانید مجددا کمی شکر اضافه کنید، که بستگی به ذائقه شما دارد.

نکته:
  1. سكنجبين با دلمه به خصوص دلمه برگ انگور مصرف مي شود.
  2. در بعضي از نقاط كشور سكنجبين را با كاهو تازه و معمولاً در فصل تابستان می خورند. سکنجبینی که با کاهو خورده می شود بایستی کمی سفت و غلیظ تر باشد چون کاهو آب دار است و باعث رقیق شدن سکنجبین می شود.

ملیحه مظفر

مطالب مرتبط:

اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است