آيا گوشي هاي موبايل باعث سرطان مي شوند؟

 

افراد زيادي مي خواهند جواب اين سؤال را بدانند. تلفن هاي موبايل از سال 1980 ميلادي مورد استفاده قرار گرفته اند. هر چند ظرف 15 سال استفاده از موبايل به طور وحشتناكي افزايش پيدا كرد و عموميت يافت و اين رشد همچنان ادامه دارد.

هيچ جواب قطعي براي اين سؤال كه آيا گوشي هاي موبايل سبب بروز سرطان مي شود يا خير وجود ندارد به اين دليل كه اطلاعات موجود در اين زمينه فقط با مطالعات مختصر بدست آمده است. اگر چه چندين تحقيق معتبر در اين زمينه وجود دارد كه نشان مي دهد تاكنون مدركي كه بتواند بين گوشي هاي موبايل و سرطان رابطه برقرار كند در دست نيست.

امروز مردم زمان بيشتري را در مجاورت تلفن هاي موبايل مي گذرانند و اين باعث مي شود مطالعاتي كه هم اكنون يا در آينده انجام مي شود قطعيت بيشتري پيدا كنند. اين مطالعات در زمينه تأثير موبايل بر تومورهاي با رشد كم در مغز در زمان هاي طولاني تر ادامه دارد.

پایگاه کشوری سیم کارت ایران

ما درباره تلفن هاي موبايل چه مي دانيم؟

تلفن هاي موبايل از فركانس هاي راديويي با انرژي سطح پايين استفاده مي كنند. تاكنون مشاهده نشده است كه قرار گرفتن در معرض فركانس هاي راديويي با انرژي سطح پايين باعث بروز مشكلاتي در سلامتي شود.

در آمريكا سازمان غذا و دارو (FDA) و كميته ارتباطات فدرال(FCC) راهبردهايي را ارائه كرده اند كه مقدار مجاز انتشار امواج راديو فركانسي را براي گوشي هاي موبايل تعيين كرده است.

اندازه گيري قرار گرفتن در معرض امواج موبايل با SAR كه مخفف عبارت

Specific Absorption Rate

  مي باشد.

SAR مقدار انرژي جذب شده توسط بدن را مي سنجد. SAR مجاز در آمريكا 1.6 وات بر كيلوگرم است. براساس آزمايشات FCC اين ميزان امواج بسيار كمتر از مقداري است سبب بروز تغييراتي در حيوانات آزمايشگاهي شود. در آمريكا هر كارخانه سازنده گوشي هاي موبايل بايد مقدار SAR هر مدل گوشي خود را به FCC اعلام كند.براي اينكه اطلاعات كاملتري درباره ميزان امواج گوشي خود داشته باشيد مي توانيد به سايت FCC (لينك fcc.gov/oet/rfsafety) برويد.

اكنون چه بايد كرد؟

اگر چه بروز مسئله در اثر استفاده دراز مدت بعيد مي رسد. ولي با رعايت نكته هايي مي توان ميزان ريسك را كاهش داد.

  • مكالمه هاي طولاني مدت خود را با تلفن هاي سنتي انجام دهيد.
  • از گوشي هاي موبايلي استفاده كنيد كه داراي آنتن براي نصب در خارج خودرو هستند.
  • از هندز فري يا هدست استفاده كنيد و گوشي را دور از بدن خود قرار دهيد.
  • ميزان SAR منتشر شده از گوشي خود را بدانيد.

كودكان و گوشي هاي موبايل

معمولاً مطالعات و آزمايشهاي انجام شده بر روي بزرگسالان و افراد 18 سال به بالا بوده است و استفاده از گوشي هاي موبايل توسط كودكان چند سالي است كه مرسوم شده است بنابراين آثار آن بر كودكان نامعلوم است. اما رعايت نكات گفته شده ميزان ريسك احتمالي را براي كودكان كاهش مي دهد.

موبايل و رانندگي

خطر تصادف در حال صحبت كردن با موبايل بسيار بيشتر از خطر سرطان است. تحقيقات نشان دهنده اين است كه در پاسخ دادن به تلفن در حال رانندگي توجه را از جاده به مكالمه تلفن برمي گرداند. اين تحقيقات مدعي هستند كه مشكل اين است كه مكالمه سبب حواس پرتي راننده مي شود و نه خود موبايل. بنابراين استفاده از هندس فري خطر تصادف را كاهش نمي دهد.