تبليغات در ياد بگير دات كام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 

راهنمای خرید دوچرخه

چگونه دوچرخه مناسب انتخاب کنیم

 

با توجه به محل و مشخصات زمینی که می خواهید در آن دو چرخه سواری کنید دوچرخه های متفاوتی وجود دارند و انتخاب یک دو چرخه مناسب می تواند گیج کننده باشد. در این مقاله اطلاعات پایه درباره انتخاب دوچرخه مناسب در اختیار شما قرار می گیرد و امیدواریم این اطلاعات به شما در انتخاب دوچرخه مناسب کمک کند.

 

دوچرخه های کوهستان

دوچرخه های کوهستان دارای لاستیک های پهن، سیستم فنر بندی و فرمانی راست هستند. ضریب دنده ها در این نوع دو چرخه برای سربالایی ها و نا همواری ها طراحی شده است. در دنده های پایین گشتاور بیشتری به چرخ ها منتقل می شود تا دوچرخه سوار بتواند راحت تر از نا همواری ها بگذرد.

دو چرخه کوهستان

 

 چگونه یک دوچرخه کوهستان انتخاب کنیم؟

  • بدنه: برای یک دوچرخه کوهستان بدنه هر چه سبکتر باشد بهتر است. این موضوع زمانی بیشتر خود نمایی می کند که از سربالایی های تند در حال بالا رفتن هستید. فولاد مقاومتر است اما دوچرخه فولادی سنگین تر از یک دوچرخه آلومینیومی خواهد بود.

  • چرخ ها: بیشتر دوچرخه های کوهستان دارای چرخ های با قطر 26 اینچ هستند. بعضی هم از چرخ های 29 اینچی استفاده می کنند تا بتوانند از مزایای چرخ های بزرگتر بهره مند شوند.

  • فنر بندی: دوچرخه ای که فقط جلوی آن دارای سیستم فنربندی است معمولاً برای بیشتر دوچرخه سواران متوسط و پایین تر کوهستان کافی است. فنربندی جلو باعث می شود شدت ضرباتی که به دستان و شانه های شما وارد می شود کاهش یابد. اما اگر دوچرخه شما فنربندی جلو و عقب داشته باشد باز هم از شدت ضربات می کاهد. و در نا همواری ها سواری نرم تری خواهید داشت. اما فنربندی جلو و عقب می تواند بالا رفتن از ناهمواری ها را مشکل تر کند.

  • اندازه: یکی از مهمترین اندازه های دوچرخه اندازه حالت ایستاده آن است. این اندازه عبارت است از ارتفاع از زمین تا بالاترین لوله دوچرخه. اندازه حالت ایستاده دوچرخه باید به گونه ای باشد که بتوانید روی آن به راحتی بیستید یا به عبارت دیگر تا زیر فاق شلوار شما باشد. البته بهتر است چند سانتی آزادی داشته باشد تا در ناهمواری های بیابانی دچار مشکل نشوید.

 

دوچرخه های جاده ای

این نوع دو چرخه ها که در ایران با نام کورسی هم شناخته می شوند دارای فرمان مایل به پایین، تایر باریک تر و سبک تر از دوچرخه های کوهستان هستند. و برای دو چرخه سواری در مسیر های هموار و آسفالت مناسب هستند. همانند دو چرخه کوهستان این دوچرخه ها هم هر چه سبکتر باشند مناسب تر هستند. این دوچرخه ها برای سربالایی و سر پایینی های ملایم مناسب هستند. اندازه استاندارد چرخ برای این نوع دو چرخه 29 اینچ معادل 70 سانتیمتر است.

  • دو چرخه جاده ای معمولا به جای اینکه به اینچ اندازه اش بیان شود به سانتیمتر مشخص می شود. اما گذشته از این حرف ها درباره ارتفاع حالت ایستاده دوچرخه همانند دوچرخه های کوهستان اندازه گیری می شود.

دو چرخه کورسی

 

دوچرخه راحتی

این دوچرخه ها با نام کرویزر هم شناخته می شوند و برای دوچرخه سواری با راحتی و آرامش و سرعت های کم طراحی شده اند. این دو چرخه ها معمولا دنده های کمتری دارند با اصلاً دنده ندارند و برای سواری در خیابان و جاده مناسب هستند. همه چیز در این دو چرخه ها برای راحتی طراحی شده است تا به راحتی سوار دوچرخه شوید زین راحت و پهنی دارند و ارتفاع فرمان هم بیشتر از حد معمول است تا نیازی به خم شدن نداشته باشید.

  • اندازه این نوع دوچرخه ها مانند انواع دیگر خیلی مشکل ساز نخواهد بود و معمولا می توانید اندازه مناسب خود را به راحتی پیدا کنید.

دوچرخه راحتی یا کرویزر

 

تایر

 دو چرخه هایی هم هستن که در هیچکدام از این دسته بندی ها نیستند و برای سواری در موقعیت های مختلف طراحی شده اند از یک دوچرخه کوهستان سبک تر و باریک تر هستند و می توان از آنها در موقعیت های مختلف استفاده کرد. برای اینکه از این دو چرخه ها در موقعیت هایی بیابانی استفاده کنید توصیه می شود از تایر های مناسب استفاده کنبد که آج های آن دو طرفه باشد.

ترجمه: علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است