تبليغات در ياد بگير دات كام

 

 

ارزش الماس با توجه به رنگ آن

 

هر چند بیشتر مردم فکر که الماس ها باید شفاف یا بی رنگ باشند ولی حقیقت غیر از این است. بیشتر الماس ها زرد، قهوه ای و مشکی هستند و این الماس ها معمولاً از کاربرد های صنعتی سر در می آورند. مصارفی مانند مته ها، تیغه های برنده، اره ها و... را می توان از کاربرد های این نوع الماس ها نام برد. رنگ انواع نادری از الماس ها سفید رنگ (یا بی رنگ) است.

هر چه قیمت الماس بالاتر می رود رنگ آن هم تغییر می کند. امروزه به راحتی می توانید یک الماس قهوه ای روشن یا زرد در جواهر فروشی ها پیدا کنید هر چه الماس سفید تر باشد ارزش این سنگ قیمتی بیشتر است.

الماس با توجه به رنگ وجه آن در برابر یک پشت زمینه سفید رنگ گرید بندی یا درجه بندی می شوند. کسانی که به الماس گرید می دهند رنگ آن را با سنگ های استاندارد انستیتوی گوهر شناسی آمریکا مقایسه می کنند. آنگاه گرید الماس در نامه ای ضمیمه آن می شود. بیشتر الماس هایی که به عنوان جواهر استفاده می شوند در زمره الماس های بی رنگ یا نزدیک به بی رنگ هستند. دسته بندی از G تا J است

گرید بندی الماس

 

انستیتوی گوهر شناسی آمریکا (GIA) بر اساس رنگ از D (بی رنگ) تا Z (زرد) برای الماس ها گرید تعیین کرده است. الماسی که بی رنگ شناخته می شود می تواند گرید D, E یا F داشته باشد و با توجه به اینکه این اختلاف گرید از D تا Z ادامه دارد اختلاف بین دو حرف نزدیک به هم مانند F و G بسیار زیاد است. برای اینکه یک الماس در امریکا خواهان داشته باشد باید متوسط گرید آن بین G تا H باشد.

چواهر شناسان برای قضاوت در مورد رنگ یک الماس دو ابزار در اختیار دارند. اولین آن به سنگ معیار یا سنگ محک معروف است. گوهر شناس الماس را با یک سری سنگ استاندارد مقایسه می کند و از نظر کیفی هم رنگ آنرا در مقایسه با سنگ محک بررسی می کند.

هنگامی که می خواهید درباره رنگ یک الماس می خواهید قضاوت کنید بسیار مهم است که این سنگ قیمتی روی جواهرات نصب نشده و کاملا عریان باشد. شما می توانید از جواهر فروش سنگ محک را بخواهید و الماس و سنگ محک هر دو را روی یک کاغذ سفید قرار دهید و آن دو را با یکدیگر مقایسه نمایید.

اما هنگام انتخاب رنگ الماس مهم ترین عامل جواهراتی است که می خواهید الماس خود را روی آن نصب کنید اگر می خواهید سنگ گرانقیمت خود را روی طلای سفید یا پلاتینیوم نصب کنید الماسی با گرید D تا G می تواند انتخاب خوبی باشد. ولی اگر می خواهید الماس خود را روی طلای زرد استفاده کنید بهتر است که الماس شما خیلی بی رنگ نباشد. الماس از گرید J کم کم شروع می کند به زرد شدن.

گرد آوری و ترجمه: علی یزدی مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: