تبليغات در ياد بگير دات كام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 

اتومبیل خود را بدون ترمز نگه دارید

 

بریدن ترمز

 

تصور کنید در اتوبان در حال رانندگی هستید ناگهان به شیب تندی می رسید. کم کم قسمت مارپیچ جاده می رسید و مجبور هستید با ترمز سرعت خود را کم کنید تا از این پیچ های تند بگذرید و هنگامی که پدال ترمز را می فشارید متوجه می شوید ترمز کار نمی کند. و با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در حال برخورد به گارد کنار جاده هستید! و این نوار ضعیف تنها حائل میان شما و دره ای به عمق 120 متر است.

درست است این سناریو ممکن است کمی بعید به نظر برسد و ممکن است خیلی بد شانس باشید تا همه این اتفاق ها به یکباره برای شما رخ دهد اما از کار افتادن ترمز اتومبیل می تواند پیامد های ناگوار و دلخراشی داشته باشد. هر چند خرابی ترمز اتومبیل کمتر اتفاق می افتد اما بهتر است هر راننده ای بداند در صورت رویایی با آن چه عکس العملی از خود نشان دهد. در اینجا به شما می گوییم که چگونه با ایمنی بالا اتومبیل خود را نگه دارید آنهم بدون ترمز!

 • اولین قدم این است که ترس  و اضطراب به خود راه ندهید و سعی کنید به خود مسلط باشید چون در چنین شرایطی عکس العمل های ناگهانی و بدون فکر می تواند خطرناک باشد.

 • اگر اتومبیل شما کروز کنترل دارد با فشردن ترمز یا کلاچ می توانید آنرا از مدار خارج کنید. و از خارج شدن این سیستم اطمینان حاصل نمایید.

 • ترمز خود را چک کنید اگر با فشردن پا پدال ترمز خیلی پایین می رود احتمالا روغن ترمز خالی شده است و با چند بار پدال زدن ممکن است بتوانید باقی مانده روغن ترمز را به پشت پیستون پمپ نمایید. و دوباره ترمز خود را فعال نمایید.

 • اگر پدال ترمز بسیار سخت است و حرکتی ندارد ممکن است پدال ترمز شما گیر کرده باشد. حتی ممکن است چیزی زیر پدال ترمز قرار گرفته باشد. سعی کنید با پای دیگر خود زیر پدال را خالی کنید. یا اگر می توانید نگاهی به زیر پدال بیندازید یا از یکی از سرنشینان خودرو بخواهید نگاهی به آن بیندازد.

 • با چند بار پدال زدن یا به اصطلاح پمپ کردن روغن ممکن است بتوانید فشار روغن ترمز را به مقدار لازم بالا ببرید. این کار ممکن است کمی طول بکشد بنابراین به این کار خود ادامه دهید. اگر اتومبیل شما به سیستم ABS مجهز است باز هم باید به این کار ادامه دهید و حتی پس از این که ترمز کار کرد هم باز هم بهتر است پدال زدن را ادامه دهید چون سیستم ABS زمانی عمل می کند که ترمز شدیدی گرفته باشید و چرخ های شما قفل شده باشد. وقتی که ترمز شما عمل کرد باید تا اخرین حد ممکن به پدال فشار بیاورید گاه فشردن پدال تا کف ممکن است موجب عملکرد ترمز شود چون روغن باقیمانده یا حتی مخلوط روغن و هوا می تواند تا حدی فشار کافی برای توقف اتومبیل را فراهم نماید. بنابراین پدال ترمز خود را تا انتها پایین نگه دارید.

 • یکی از معمول ترین راه های توقف اتومبیل که هر راننده ای آن را می داند استفاده از دنده معکوس است با استفاده از دنده های پایین به ترتیب می توانید سرعت اتومبیل را کاهش دهید مراقب باشید این کار را خیلی به سرعت انجام ندهید. مثلاً اگر ناگهان از دنده 4 به دنده 1 بروید ممکن است کنترل اتومبیل خود را از دست بدهید. بنابراین در کمترین زمان ممکن دنده ها را کم کنید و به ترتیب دنده ها را کم کنید و تا حد ممکن سرعت اتومبیل را کاهش دهید.

 • اگر گیربکس اتومبیل شما اتوماتیک است هر بار یک دنده کم کنید که معمولا در مکانیزم تعویض دنده با 1 نشان داده شده است.

 • از ترمز دستی استفاده کنید. بهترین کار برای کاهش سرعت در صورتی که ترمز های شما کار نمی کند استفاده از دنده معکوس است اما در صورتیکه نمی توانید با اتومبیل دنده اتوماتیک خود به راحتی اینکار را انجام دهید یا وقت کافی ندارید می توانید از ترمز دستی استفاده کنید ترمز دستی معمولا چرخ های عقب را قفل می کند بنابراین اگر خیلی ترمز دستی را بالا بیاورید احتمال تاب خوردن اتومبیل وجود دارد و خطر چپ کردن یا حتی غلط زدن هم بسیار زیاد است بنابراین باید به آرامی این کار را انجام دهید و نگذارید چرخ های عقب ناگهان قفل شود. اما از ترمز دستی در سرعت های پایین راحت تر می توانید استفاده کنید. پس از این که به هر روش ممکن سرعت اتومبیل را کاهش دادید برای نگه داشتن کامل اتومبیل بهترین راه استفاده از ترمز دستی است. نکته دیگر هنگام استفاده از ترمز دستی این است اتومبیل تمایل بیشتری به تاب خوردن پیدا می کند بنابراین از بازی کردن بیش از اندازه با فرمان در این هنگام باید خودداری کرد.

بریدن ترمز

 • به جاده دقت کنید سعی کنید راهی را انتخاب کنید که کمترین پیچ و خم و شلوغی را داشته باشد و مراقب موانع خطرناک باشید.

 • باید به دیگران بفهمانید که مشکلی هست می توانید فلاشر ها را روشن کنید چراغ بدهید و بوق بزنید. ممکن است دیگران متوجه مشکل شما نشوند با پایین دادن پنجره اتومبیل خود می توانید با اشاره دست به دیگران بفهمانید یا در صورت لزوم داد بزنید. در چنین شرایطی همراهانی که در اتومبیل شما هستند می توانند کمک بزرگی باشند.

بریدن ترمز

 • به هر روشی که می توانید سرعت خود را کم کنید. اگر هر کدام از روش های بالا کمکی به متوقف کردن اتومبیل نکرد یا اگر وقت کافی برای متوقف کردن خودرو ندارید بهتر است از هر روشی که می توانید استفاده کنید. گل و ماسه سرعت اتومبیل شما را کم می کند اما کنترل اتومبیل را هم بسیار سخت می کند این روش در سرعت های بالا اصلا مناسب نیست. و بسیار خطرناک است.

 • اگر یک سربالایی با شیب تند می بینید می توانید اتومبیل خود را به آن سمت هدایت کنید تا از انرژی خودرو کاسته شود و بتوانید از ترمز دستی استفاده کنید.

 • استفاده از بوته ها و درخت های کوچک می تواند بسیار کمک کند. مراقب باشید درختی که انتخاب می کنید اگر برای وسیله نقلیه شما بزرگ باشد بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ یا جراحت های شدید شود. اگر قطر درخت بیش از 10 سانتیمتر باشد خطرناک است.

 • هر چند انتخاب خوبی نیست و البته اولین انتخاب هم نیست. ولی می توانید به پشت وسیله نقلیه دیگری بکوبید! البته نباید اختلاف سرعت شما زیاد باشد. چون برای وسیله نقلیه جلویی شما بسیار خطرناک خواهد بود. ضمن اینکه ممکن است بدون اینکه اتومبیل شما متوقف شود ایربگ آن عمل کند و این بسیار خطرناک است.

 • همچنان که رانندگی می کنید اطراف جاده را کاملا زیر نظر داشته باشید به دنبال مکان های وسیع، درختچه ها، بوته ها و هر چیزی باشید که بتواند به شما در متوقف کردن اتومبیل کمک کند.

 • مراقب جوهای کنار جاده باشید با رد شدن از آنها مخصوصا در سرعت های بالا ممکن است سیستم فرمان اتومبیل شما از کار بیفتد آنگاه تومبیلی را هدایت می کنید که نه فرمان دارد و نه ترمز!

 • یکی دیگر از راه هایی که در سرعت های پایین تر توصیه می شود بازی کردن با فرمان است و به چپ و راست رفتن است اینکار مقدار زیادی از انرژی خودرو را به کمک اصطکاک تلف می کند و خودروی شما زودتر متوقف می شود.

جمع آوری و ترجمه: علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: