فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

نگاهي اجمالي دوربينهاي ديجيتال

 

يادبگير دات كام - دوربين ديجيتال digital camera

علاقه ی انسان به ثبت تصاویر نه بعد از اختراع دوربین عکاسی، بلکه از همان ابتدا ی خلقت هنگامی که نیاکان ما عکس هایی را بر روی دیوار غارها حک می کردند در جان آدمی وجود داشته و دارد. بعد از ساخت دوربین عکاسی، ثبت تصاویر وارد مرحله ی جدیدی شد و امروزه دیگر دوربین های عکاسی جز لاینفک وسایل هر خانه ای شده اند. کسی نمی تواند بگوید از دیدن عکس های گذشته و با یاداوری خاطراتش خوشحال نمیشود. ظهور دوربین های دیجیتال هم، گامی دیگر برای ارضای این نیاز بشر بوده است. دوربینی که دیگر شما را محدود به تعداد کمی عکس نکند. با دوربین های دیجیتال شما تقریبا می توانید هر مقدار که دلتان می خواهد عکس بگیرید.

يكي از دلايل محبوبيت دوربينهاي ديجيتال سازگاري آنها با كامپيوتر هاي شخصي و اينترنت است با تخصص نسبتاً كمي يك شخص مي تواند عكس بگيرد آن را ببيند و آن را پاك كند و در دقايقي آن را به كامپيوتر خود upload كند آنگاه مي تواند در اينترنت نمايش داده شود و يا بوسيله email فرستاده شود با گرفتن عكس و چاپ و ظهور آن و سپس اسكن آن (كه در دوربينهاي معمولي بايد اين مراحل طي شود) ‌تصوير شما تبديل به يك عكس ديجيتال قابل استفاده در وب و كامپيوتر مي شود ولي در دوربين ديجيتال همه اين مراحل يكجا انجام مي شود و آن هم در لحظه گرفتن عكس بنابراين سرعت و هزينه و كيفيت كار افزايش مي يابد در اين قسمت ما به چند ويژگي دوربين ديجيتال كه ممكن است قبل از خريد يك دوربين ديجيتال بخواهيد آنها را مورد توجه قرار دهيد اشاره مي شود و همينطور در مورد اينكه چگونه عكس را از دوربين ديجيتال به كامپيوتر خود انتقال دهيد بحث مي كنيم.

انواع دوربينهاي ديجيتال:

عكسهاي ديجيتال از هزاران نقطه كه به نام پيكسل شناخته مي شود تشكيل شده اند هر چه تعداد پيكسلهايي كه عكس را در طول و عرض آن تشكيل مي دهند بيشتر باشند كيفيت عكس بيشتر است اظلاعات مربوط به تعداد پيكسلهاي طول و عرض بيان مي شوند و بعضي به صورت حاصلضرب آن دو مثلاً 1280*960=1228880 پيكسل يا حدود 1.3 مگا پيكسل بيان مي شود. يك دوربين با 5 مگا پيكسل (1920*2560) قدرت اين را دارد كه عكسهاي ديجيتال با رزولوشن بالا و كيفيت حرفه اي بگيرد البته هر چه رزولوشن بالاتر باشد قيمت دوربين هم بالاتر است.

دوربينهاي ديجيتال ارزان قيمت معمولاً با اصطلاح point and shot ياد مي شوند زيرا حمل نقل آنها آسان است و معمولاً در شرايط مختلف نور و  فوكوس به صورت اتومات در حد قابل قبولي عمل مي كنند. يك دوربين 1.3 مگا پيكسلي براي خلق تصاويري كه در وب يا ارسال email استفاده مي شوند كاربرد دارندهمچنين از تصاوير ديجيتال مي توان خيلي راحت پرينت گرفت. در دنيا سايتهاي زيادي هستند كه شما ميتوانيد عكسهاي خود را براي آنها بفرستيد و آنها بعد از پرينت گرفتن از آنها با قيمت كمي آنها را براي شما مي فرستنديك دوربين ديجيتال 1.3 مگا پيكسلي مي تواند عكسهاي خوب براي يك پرينت 4 اينچ در 6 اينچ خلق كند و يك دوربين 2.2 مگا پيكسلي براي يك پرينت كيفيت بالا در ابعاد 5 اينچ در 7 اينچ كافي است.

بدليل اينكه رزولوشن مانيتور كامپيوتر شما از رزولوشن پرينتر كمتر است براي يك عكس كيفيت بالا در اينترنت به يك دوربين گرانقيمت احتياج نداريد.

چند مورد از مزاياي دوربينهاي ديجيتال عبارتند از :

1- توانایی گرفتن تعداد زیادی عکس و تقریبا بدون محدودیت
2- توانایی مشاهده ی سریع تصاویر از از طریق صفحه نمایش و در صورت لزوم حذف یک تصویر
3- مشاهده ی تصاویر به صورت عادی و اسلاید ازطریق تلویزیون
4- حذف هزینه ی خرید فیلم عکاسی و چاپ تصاویر ( با داشتن دوربین دیجیتال دیگر مجبور به چاپ کردن تمام تصاویر نیستید، بلکه می توانید بهترین عکس ها را فقط چاپ کنید)
5- چاپ عکس در منزل، بدون مراجعه به عکاسی و حتی بدون داشتن کامپیوتر
6- کیفیت بهتر عکس ها از همه نظر در مقایسه با دوربین های معمولی
7- ایجاد یک سرگرمی دلنشین در مراسم ها(یک کار زیبا در انتهای هر مراسمی متصل کردن دوربین به تلویزیون و مشاهده ی تصاویر به صورت گروهی و همراه با تمامی دوستان و آشنایان است. مطمئنن مدت زیادی مشغول صحبت در مورد عکس ها خواهید شد و لذت بسیار زیادی خواهید برد)
8- و موارد بسیار دیگر….

خداحافظ فيلم عكاسي!

به جاي فيلم عكاسي دوربينهاي ديجيتال عكسها را گرفته و ذخيره مي كنند حافظه هاي مختلفي  روي دوربين قرار دارند كه چهارتا از مشهورترين آنها عبارتند از:

compact flash memory cards

compact flash II memory cards

smart media memory cards

memory sticks

كارتهاي compact flash و media smart كوچك هستند كه سوتكهايي دارند كه بوسيله آنها به دوربين متصل مي شوند هر دوربين ديجيتال با يك نوع از اين حافظه هاي قابل جابجايي همراه است و حافظه هاي اضافي هم قابل دسترسي است. بعضي از انواع دوربينهاي ديجيتال از تكنولوژي ديسكهاي مغناطيسي استفاده مي كنند كه ظرفيت ذخيره بيشتر دارند هر چند قابل تعويض نيستند. زمانيكه مي خواهيد يك دوربين ديجيتال بخريد بايد از نوع حافظه و تكنولوژي ساخت آن مطلع باشيد.

باتريها مهم هستند

مهم نيست كه چه دوربين ديجيتالي را انتخاب كنيد باتري قابل شارژ براي آن يك ضرورت است بيشتر دوربينهاي ديجيتال ارزانقيمت همراه با باتريهاي قليايي ارائه مي شوند. اما بدليل اينكه دوربين براي ذخيره عكس، فوكوس و زوم احتياج به انرژي دارد كه يك باتري قليايي معمولي را به سرعت خالي مي كند.

يك انتخاب باتري نيكل متل هيدرايد است (NIMH) است كه در سايز AA ارائه مي شوند. و نسبت به محيط حساسيت كمتري دارند ( برخلاف باتريهاي نيكل كادميوم (NiCad) كه از مواد توكسيك تشكيل شده اند) و يك دوربين ديجيتال را براي مدت طولاني تري نسبت به باتريهاي قليايي تغذيه مي كنند.

همچنين بعضي دوربينهاي ديجيتال داراي باتريهاي ليتيوم و باتريهاي يوني ليتيوم هستند. باتريهاي ليتيوم دو يا سه برابر عمر باتريهاي قليايي را دارند و به خوبي شارژ را نگه مي دارند. باتريهاي يوني ليتيوم قابل شارژ هستند.كه البته هر دو نوع باتريهاي ليتيوم و يوني ليتيوم گرانقيمت هستند.

انتقال عكس از دوربين به كامپيوتر

زمانيكه يك دوربين ديجيتال مي خريد همراه با آن كابلهايي وجود دارند كه بوسيله آنها به كامپيوتر وصل مي شوند. كابلهاي سريال و  USB ( مخفف Universal Serial Bus) مي توانند به كامپيوتر وصل شوند. اتصال سريال بسيار كند است. امروزه اكثر دوربينهاي ديجيتال بوسيله USB  به كامپيوتر متصل مي شوند كه انتقال فايل را بسيار سريعتر انجام مي دهند.

يك راه ديگر براي انتقال اطلاعات از كامپيوتر به دوربين دستگاههاي كارت خوان هستند. اين يك وسيله به اندازه موس است كه بوسيله USB به كامپيوتر وصل مي شود بعضي از كارت خوانها فقط يك نوع حافظه را مي توانند بخوانند اما كارت خوانهايي هم وجود دارند كه چند نوع حافظه را مي توانند بخوانند جور بودن و همخواني كارتهاي حافظه با دستگاه كارت خوان خود معضلي است.

يك راه هم قرار دادن كارت حافظه در يك رابط فلاپي ديسك (وسيله اي شبيه يك فلاپي ديسك) و گذاشتن آن در درايو فلاپي كامپيوتر است براي كامپيوترهاي notebook رابطهاي كارت (شبيه كارتهاي اعتباري) كه اجازه مي دهد حافظه به اسلاتهاي notebook متصل شود، مورد استفاده قرار مي گيرد.

بدانید و آگاه باشید که زندگی دکمه ی بازگشت ندارد! اما می توانید با خرید یک دوربین دیجیتال به اعماق گذشته رسوخ کنید و خاطرات زندگیتان را هر گاه که اراده کردید، مرور کنید.

اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است