فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

بهترين زمان ورزش چه موقع است؟

برخي مردم معتقدند بهتر است 6 صبح آهسته بدوند تا قلب آمادگي لازم را پيدا كند سپس بايد حركت های سنگین تر ورزشی را شروع کنند تا مغز و بدن فرصت آمادگي را داشته باشند. عده اي خواب صبح را از دست نمي دهند و قبل از ظهر به خاطر ورزش عرق نمي ريزند و ترجيح مي دهند شبانگاه بعد از شام پياده روي كنند. با اين تفاصيل چه زماني بهترين زمان برای ورزش كردن است؟ اينكه چه زماني از روز براي سوزاندن كالري بدن مناسب تر است، مدرك ثابت شده اي وجود ندارد، بنابراين هر زمان از روز كه تمايل داريد مي توانيد ورزش كنيد.

مهمترين مسأله اي كه كارشناسان تأكيد دارند اينكه ساعتي از روز را انتخاب كنيد و هر روز به طور منظم همان ساعت ورزش كنيد.

ساعت زيستي بدن

ريتم شبانه روزي بدن طوري ساخته شده است كه اگر شخص شب زنده دار يا سحرخيز باشيد مي تواند اين عادات خود را تغيير دهيد. ريتم شبانه روزي زمين 24 ساعت براساس الگوي چرخش زمين به دور خودش تعيين مي شود. اين ريتم بر كاركرد بدن مثل فشار خون، دماي بدن، سطح هورمونها و ضربان قلب و همه سيستم هايي كه در آمادگي براي ورزش عمل مي كنند نقش مؤثر ايفا مي كند.

يك پيشنهاد خوب اينكه از ساعت زيستي بدنتان كمك بگيريد تا شما را در مورد زماني كه براي پياده روي يا ورزش مي رويد راهنمايي كند. البته ملاحظات ديگر مثل فهرست برنامه كاري و خانوادگي تان يا زماني كه دوستانتان بتوانند شما را در پياده روي همراهي كنند، مد نظر بگيريد. چون يك دوست يا همراه در ورزش كمك موثري به شما در تداوم آن دارد.

در مورد ورزش صبحگاهي هوشيار باشيد

برخي كارشناسان معتقدند اگر براي تعيين زمان ورزش دچار ترديد هستيد، صبحگاه را براي ورزش انتخاب كنيد.

پروفسور سدريك برايانت مي گويد:«طبق تحقيقات نشان داده شده كه عادت ورزش به صورت فردي و به طور مداوم در افرادي كه صبح ورزش مي كند بيشتر است.» «عاقل كسي است كه قبل از هر فشار زماني و بيماري، خودش زمان مناسب ورزش را پيدا كند.» برايانت مي گويد:«من 6 صبح ورزش مي كنم، به غير از اعتقاد من به ورزش صبحگاهی، اگر هر موقع ديگر غير از صبح ورزش كنم عوامل ديگري من را از ورزش در آن ساعت منع مي كند.» او توصيه مي كند اگر صبح ورزش مي كنيد چون دماي بدن نسبت به ديگر ساعات روز پايين تر است باید فرصت بيشتري براي گرم كردن به بدن دهيد.

زماني كه بيخواب مي شويد

متأسفانه به علت برخورد زماني خواب صبحگاهي و ورزش، ورزش به طور مداوم و هميشگي ادامه نمي يابد. اما اگر بتوانيد بيخوابي شب قبل را بخاطر ورزش صبحگاهي كاهش دهيد، بيرون جستن از رختخواب و انجام ورزش ورزش صبحگاهي بسيار لذت بخش خواهد شد. پس با تنظيم وقت خواب تبديل آن به يك عادت، با بي خوابي هم مبارزه كرده ايد.

پروفسور سالي اي وايت، رئيس دانشكده آموزش دانشگاه ليهاي مي گويد: بدنتان نياز به آماده شدن براي خواب دارد. ضربان قلب و دماي بدن بايد مناسب استراحت بدن باشد. بنا براين شبها با زود به رختخواب رفتن بدن شما به مرور  خو گرفتن به خواب زود هنگام را ياد مي گيرد.

ورزش و خوردن آخر شب اصرار بدن براي خواب را تا دير وقت به تاخير مي اندارد. وايت مي گويد:«هم ورزش و هم خوردن ضربان و دماي بدن را بالا مي برند كه اين مسأله مساعد براي خوابيدن نيست.»

كدام موقع مناسب ورزش كردن است؟

وايت روي انگيزه هاي موفق ورزش در زمانهاي متفاوت مطالعه كرده است وي مي گويد: «با وجود تصورات مفيد و سودمند در بيدار شدن و ورزش  صبحگاهي، من بيشتر بعد از ظهرها ورزش مي كنم. چون بدنم در بعد از ظهر راحت تر به ريتم موزون مي رسد در حالي كه در صبح اين آمادگي را ندارم.»

براي برخي مردم بعدازظهر بهترين وقت ورزش است به ويژه وقتي همكاران و كارگران يك شركت با هم باشند و شرط كنند كه عصرانه را فقط بعد از ورزش ميل كنند نه قبل از آن.

برايانت در كنفرانس بين المللي ورزش، تناسب و تغذيه مي گويد: «فوراً بعد از خوردن غذا ورزش نكنيد، خون بايستي در هنگام ورزش به ماهيچه ها برود در حالي كه خون بعد از صرف غذا براي هضم آن در دستگاه گوارش است. پس 90 دقيقه بعد از هر وعده سنگين غذايي به بدن فرصت دهيد.»

بهترين زمان ورزش را كشف كنيد

حقیقت این است که هنوز بین دانشندان توافقی در زمينه بهترين زمان براي ورزش كردن بدست نیامده است، اما پروفسور استيون آلدانا پيشنهاد مي كند زمانهاي مختلف روز را براي ورزش امتحان كنيد. و زماني كه شما را در استمرار در ورزش ترغيب مي كند، كشف و انتخاب كنيد.

علی یزدی مقدم