فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

   

سارس (SARS)

سارس بيماري خطرناك تنفسی است كه اخيراً در جهان شيوع پيدا كرده و به سرعت انتشار يافته است. اين بيماري اولين بار در 28 فوريه 2003 (1381/12/9) در ويتنام گزارش شد و سپس گزارشات متعدد ديگري از كشورهاي چين، هنگ كنگ، سنگاپور، كانادا، آمريكا و .... بروز آن را مورد تأييد قرار دادند.

عامل بيماري

با مطالعات متعددي كه تا كنون انجام شده عامل بيماري را احتمالاً ويروسي ذكر مي كنند كه از خانواده ويروس سرماخوردگي (كورونا ويروس) است ولي در بعضي از مناطق هم ويروس ديگري (پاراميكسوويريده) را عامل آن مي دانند، ولي آنچه مسلم است ويروس عامل آن نوع جديدي است كه از نظر شكلي شبيه ويروس سرماخوردگي اما از نظر بروز علائم كمي متفاوت است.

نحوه سرايت

همان طور كه ذكر شد بيماري اولين بار در ويتنام شناخته شد و تا تاريخ 1382/1/25، 3169 مورد آن در دنيا گزارش شد كه بيشترين رقم مربوط به چين (1418) بوده كه 144 مورد آن منجر به فوت شد. بین نوامبر 2002 و ژوئیه 2003، وقوع سارس در جنوب چین موجب بیماری 8098 نفر شده است که در نتیجه 774 مورد مرگ در 37 کشور گزارش شد.

اين بيماري از نظر جنسي در هر دو جنس و در هر نژاد و در هر سني مشاهد شده است. انتقال بيماري از طريق ترشحات دستگاه تنفسي است كه در هنگام سرفه، عطسه، صحبت كردن و ... در هوا معلق شده و فرد غير بيمار در اثر استنشاق آن آلوده مي شود. البته گزارشاتي از آلودگي با ترشحات تنفسي بيمار كه باعث آلودگي فرد ديگر شده است نیز آمده است. به اين ترتيب كاركنان بهداشتي و افرادي كه در تماس نزديك و خانگي با فرد بيمار قرار دارند در معرض بالاي آلودگي هستند.

علائم كلينيكي بیماری سارس

دوره «كمون» بيماري بين 2 تا 7 حداكثر 10 روز گزارش شده است. اين دوره با تب حدود 38.3 به بالا و در مواردي نيز به 40 درجه مي رسد. سپس لرز، سر درد، گلو درد، درد استخوان، ضعف، بي حالي و سرفه به صورت سرفه هاي خشك و بدون خلط بروز مي كند.

در ادامه بيمار دچار تنگي نفس، اشكال در تنفس و سپس نارسايي تنفسي مي شود كه در مواردي خاص بدون درمان كمكي، باعث مرگ وي خواهد شد. درگيري ريه اين بيمار اغلب به صورت درگيري تمام پارانشيسم ريه مي باشد و علائم بيماري پنوموني آتيپيك است.

عوارض بیماری سارس

عوارض بيماري سندرم حاد تنفسي ARDS است كه بيمار دچار اختلالات گازهاي خون شده و 10 تا 20 درصد، نياز به اكسيژن ونتيلاتور پيدا خواهد كرد.

تشخيص بیماری سارس

با روش هاي خاص بررسي PCR-IFA-ELISA توانسته اند علت بيماري را تا حدودي مشخص كنند البته كشت ويروسي هم از ترشحات و در آب حلق انجام شده و ويروسي شبيه خانواده كرونا را تشخيص داده اند. اين ويروس در حيوانات مثل سگ و گربه مثل سگ و گربه هم مي تواند ايجاد بيماري كند و در افرادي كه نقص سيستم ايمني دارند بيشتر ديده مي شود ولي اين يافته ها دقيقاً در مورد انسان ها ثابت نشده است.

درمان بیماری سارس

در بیماری سارس، استفاده از آنتی بیوتیک ها بی اثر است چون علت این بیماری، ویروس است. درمان سارس عمدتا با داروهای ضد تب صورت می گیرد ولي آن چه مسلم است درمان كمكي اكسيژن در صورت نياز بسيار مؤثر است.

پيشگيري از بیماری سارس

با توجه به مسري بودن بيماري و انتشار جهاني آن بايد در پيشگيري بيماري دقت كافي به عمل آورد. افرادي كه به مناطق آلوده سفر مي كنند در صورت ضروري نبودن، به آن مناطق وارد نشوند. افراد آلوده بايد ايزوله شده و تا بهبودي علائم، ايزولاسيون ادامه يابد.

افراد خانواده فرد مبتلا و كاركنان بهداشتي بايد از وسايلي مانند ماسك و دستكش استفاده كنند و پس از تماس ماسك و دستكش دور انداخته شود. شستشوي دست در طول روز به طور مرتب با آب صابون، آب و الكل انجام شود. بيماران بهتر است از ماسك استفاده كنند. به هيچ وجه از وسايلی مانند حوله و غيره به صورت مشترك استفاده نشود و سطوحي كه با ترشحات بيمار در تماس است تميز گردد.

دكتر محبوبه بهادري           

نقل از:

نشريه مشعل