فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

اسپاسم عضلانی یا ماهیچه ای چیست؟

علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

 

اسپاسم عضلانی، انقباض ناخواسته ی ماهیچه است که معمولا دردناک است و انواع مختلفی دارد. بعضی از اسپاسم ها را با تجويز داروي پزشك متخصص، رژیم یا ماساژ می توان درمان کرد ولی تشخیص و درمان برخی دیگر مشکل تر هستند.

بعضی از علل اسپاسم ماهیچه ای شامل این موارد هستند: کشیدگی ماهیچه ای، کمبود آب، جراحت، بیماری هایی همچون فلج مغزی و MS و همینطور واکنش به سمی خاص مثل استرکنین و آسیب اعصاب یا نخاع.

انقباضی که طی اسپاسم رخ می دهد ناخواسته است و مغز سیگنال هایی را برای انقباض می فرستد که بدن نمی خواهد. زمانی که ورزش می کنید، يك انقباض ارادي برای ورزش یا انجام کاری در عضلات روي مي دهد. اما در اسپاسم، مغز یک سیگنال مختلط را برای انقباض می فرستد که شخص نمی خواهد يا غير ارادي است.

انقباض می تواند چند لحظه، چند دقیقه یا چند ساعت به طول بینجامد. مثلا کشیدگی معروف ران پای سوارکاری به نام  Charley Horse که انقباض ماهیچه ی پای او برای اولین بار مورد بحث مجامع پزشکی قرار گرفت. در این مورد ماهیچه به سادگی با خواست فرد ریلکس نمی شود. تنفس عمیق و تمرینات ریلکسیشن، می تواند به بهبود تدریجی ماهیچه کمک کند. مردم اغلب در واکنش به درد گرفتگی ران پا، دیگر ماهیچه ها را هم منقبض می کنند که متاسفانه باعث طولانی تر شدن زمان اسپاسم می شود.

اگر شخصی گرفتگی عضلانی این چنینی را متناوبا تجربه کند، ممکن است بر اثر سو تغذیه یا تمرین بیش از حد باشد. اغلب در انتهای یک ماراتن، ورزشکاران بر اثر از دست دادن الکترولیت های اساسی، دچار گرفتگی دردناکی می شوند. تهوع و استفراغ بیش از حد هم می تواند باعث اسپاسم عضلانی شود.

کانون توجهات در درمان اسپاسم های متناوب بر جذب آب است. افرادی که جذب آب صحیح ندارند بیشتر در معرض گرفتگی عضلانی هستند. مطالعات دیگر نشان می دهد که از دست دادن کلسیم و منیزیم می تواند منجر به اسپاسم ماهیچه ای شود. اگر گرفتگی متناوب باشد فرد باید رژیم غذایی اش را با غذاهای کلسیم و منیزیم دار و مکمل های معدنی، کامل کند.

توصیه می کنیم مقالات زیر را در این زمینه مطالعه کنید:

خوراکی های سرشار از منیزیم

خوراکی های سرشار از کلسیم

اگر اسپاسم احتمالا خاتمه نیافت فرد باید به پزشک مراجعه کند تا دلایل ممکن دیگر را ارزیابی کند. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مثل آفت کش ها ممکن است سبب مسمومیت شود که منجر به اسپاسم ماهیچه ای میشود. اسپاسم شدید ماهیچه ای می تواند مربوط به شرایطی مانند بیماری MS باشد.

نوع دیگری از اسپاسم ماهیچه ای، گرفتگی معده است که ممکن است بر اثر آنفلوآنزای معده یا به علت شرایطی مثل سندروم تحریک پذیر شکم (IBS) باشد. این گرفتگی کاملا دردناک است اما کنترل تدریجی آن می تواند اسپاسم متناوب ماهیچه ای را کاهش دهد. کودکانی که قولنج دارند هم از اسپاسم شکم رنج می برند که با گریه زیاد همراه است. این اسپاسم به خاطر واکنش ناقص مغز به گوارش است، به همین دلیل است که قولنج بچه ها با افزایش سنشان بهبود می یابد.

آنژین نوع دیگری از اسپاسم است این اختلال زمانی که قلب، خون کافی نداشته باشد رخ می دهد که مربوط به تصلب شرایین یا سختی سرخرگ ها است. علل آنژین معمولا گرفتگی دردناک در ناحیه سینه، گاهی گردن، کتف ها و فک است. درمان آن عموما با درمان بیماری قلبی و آنژین همراه است.

دریافت سیگنال های نادرست از مغز توسط ماهیچه های آسیب دیده هم باعث اسپاسم می شود. اغلب زمانی که یک ماهیچه درمان شود چنین اسپاسم هایی کمتر رخ می دهند. گاهی یک آسیب باعث حرکات اسپاسم گونه ی عضلات می شود که برای درمان نیازمند تزریق آرام بخش های ماهیچه ای است البته با گذشت زمان اين مشكل بر طرف مي شود.  

 ترجمه: ميلاد خراسانيان

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: