تبليغات

       

  

قدرت جادویی مثلث دمک

 

در این مقاله می خواهم درباره یکی از موثرترین ابزار های خود سازی که تا کنون ساخته شده است صحبت کنم. این چیزی بیش از یک تقویت کننده اعتماد به نفس است که می تواند کارایی بیش از یک دوجین کتاب و سمینارهای آموزشی که تا کنون دیده اید داشته باشد.

این ابزار چیزی جز یک فرمول ساده نیست ولی شما را از سرزنش خود، ترس و استرس باز می دارد. شما می توانید از آن بدون هیچ محدودیتی به دفعات استفاده کنید. می توانید آن را در موقعیت ها و کار های روزمره استفاده کنید.

در سال 1960 میلادی ال. رن هابارد مثلث د.م.ک. را کشف کرد.

این یک مثلث است که د.م.ک. گوشه های این مثلث هستند. د برای دانش، م برای مسئولیت پذیری و ک برای کنترل نام گذاری شده اند.

در اینجا به برخی از گفته های او در این زمینه اشاره می کنیم:

---------------

بعضی مواقع مسئولیت پذیری درباره چیزی یا کنترل آن بسیار مشکل می شود اگر دانش کافی درباره آن نداشته باشید.

این نابخردانه است که بخواهیم چیزی را کنترل کنیم یا حتی درباره آن بیاموزیم بدون اینکه به اندازه کافی خود را نسبت به آن مسئول بدانیم.

اگر بخواهیم نسبت به چیزی دانش کامل پیدا کنیم یا به اندازه کافی نسبت به آن خود را مسئول بدانیم ولی اگر در کنترل خود برای آموختن نقشی نداشته باشیم عملاً نتیجه درستی نخواهیم گرفت.

-----------------

کم کم  همه چیز درست می شود اگر

دانش خود را افزایش دهید....،

مسئولیت پذیری خود را افزایش دهید....،

بیشتر  کنترل داشته باشید.....

اگر کسی توانست این ترتیب را رعایت کند او خودش به تنهایی راه موفقیت را کشف کرده است و انسان موفقی خواهد بود.

با توجه کامل به هر گوشه مثلث دمک، شکست ها نادیده گرفته می شوند و بنا کردن موفقیت در شما نهادینه می شود، چنین فردی قدرت خود را کشف می کند و کنترل زندگی خود را بدست خواهد گرفت.

 

توصیه هایی کاربردی برای به کار گیری مثلث دمک

یکی از مشکلات خود را انتخاب کنید و آن را بنویسید. آنگاه برای هر یک از این پنج مرحله یک پاسخ بنویسید.

 

1- گوشه دانش خود را بالا بکشید.

چگونه می توانید دانش خود را درباره این مشکل افزایش دهید؟ برای آموختن آن چه چیزی نیاز دارید؟ برای درک بهتر مشکل چه چیزی را باید مطالعه کنید؟

 

2- گوشه مسئولیت خود را بالا بکشید.

چگونه می توانید این مشکل را بیشتر مال خود بدانید؟ شما مسئول چه قسمتی از مشکل هستید؟ آیا می توانید خود را مسئول آن قسمتی بدانید که شما بانی به وجود آمدن آن نبوده اید؟

 

3- گوشه کنترل خود را بالا بکشید.

کدام بخش مشکل را می توانید کنترل کنید؟ برای بخش های دیگر این مشکل چه کاری می توانید انجام دهید؟

 

4- شکست ها را نادیده بگیرید.

اگر روی شکست ها و نقایص تمرکز کنید، آنها بزرگتر خواهند شد. آنگاه شکست های بیشتری نصیب شما خواهد شد. پس راهی برای نادیده گرفتن شکست ها بیابید. اگر شکست ها سنگین هستند و فراموش کردن آن ها مشکل است آنرا روی یک تکه کاغذ بنویسید سپس آن کاغذ را نابود کنید. و توجه خود را از آن بگردانید. و فکر کردن و صحبت کردن درباره آنها را متوقف کنید. از کسانیکه خاطرات آنرا در ذهن شما تداعی می کنند دوری نمایید. و حرکت کنید بجنبید!

اگر در شکست ها و ناکامی های خود گیر کرده اید و درمیان این افکار زندگی می کنید، باید آنها را دور بیندازید. صحبت کردن درباره آنها را متوقف نمایید. و سعی کنید بیاموزید چگونه شکست های خود و دیگران را نادیده بگیرید.

 

5- بردن را نهادینه نمایید.

چه چیزی موفقیت های شما را ابدی می کند؟ چگونه می توانید این کامیابی ها را تداوم بخشید؟

شاید بد نباشد موفقیت های خود را روی یک کاغذ یا حتی روی دیوار بنویسید. و آنها را ثبت کنید و یک بایگانی از آنها داشته باشید. با هر کسی که می توانید درباره آنها صحبت کنید. کامیابی های خود را جشن بگیرید. همچنین خود را عادت دهید به این که موفقیت های دیگران را ببینید و روی آنها تمرکز نمایید. هر چه بیشتر روی موفقیت تمرکز کنید بیشتر آنرا کسب خواهید کرد. بعضی پاسخ های شما به این پرسش ها ساده هستند و مراحل کار را لذت بخش می نمایند. اکنون این کار را انجام دهید در آینده ای نزدیک بهبودی قابل توجه را لمس خواهید کرد.

آنگاه با شدت بیشتری مراحلی را که نوشته اید طی کنید. وقتی که از موانع رد می شوید می فهمید که این مشکلات به آن سختی ها هم که فکر می کرده اید نیستند.

اگر با عمل کردن به این پنج مرحله مشکل کاملا برطرف نشد دوباره این مراحل را طی کنید تا مشکل را محو نمایید.

همانطور که به حل مشکل می پردازید با طی کردن این مراحل متوجه خواهید شد که از خود بهترین کارایی را نشان داده اید. حس جدیدی از زندگی را کشف خواهید کرد که قبل هیچگاه از آن استفاده نکرده بودید و آن کنترل سرنوشت خود است.

مثلث دمک تمام توانایی هایتان را که به آن ایمان دارید رها خواهد کرد.

ترجمه: علی یزدی مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: