فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو
 

جستجوي اينترنتي براي تصاوير

موتورهاي جستجوي زيادي وجود دارند كه تصاوير را فهرست كرده اند. بعضي از آنها وابسته به موتوهاي جستجوي معروف هستند و از آنها كمك مي گيرند و بعضي به طور مستقل فعاليت مي كنند. بعضي عكاسهايي كه در اينترنت وجود دارند را فهرست كرده اند و بعضي مجموعه اي اختصاصي از عكس در وب سايت خود دارند موتورهاي جستجوي تصوير بسيار متنوع تر از موتورهاي جستجوي عادي هستند. در اين حال يك سؤال پيش مي آيد آيا قوانين كپي رايت اجازه مي دهند از اين عكس ها براي ساختن گرافيك، كارت تبريك يا حتي استفاده در وب سايت خود استفاده كنيد؟ اكنون به بررسي تعدادي از اين موتورهاي جستجو مي پردازيم.

GO

در پورتال GO تصاويري قابل جستجو و قابل دسترسي را در آدرس http://www.go.com/gallery

در اين وب سايت مجموعه اي از عكسهاي اين كمپاني و عكسهايي از ميليونها صفحه وب قابل دسترسي است.

اين موتور جستجوي تصوير علاوه بر نام و توضيحات نهفته در عكس به موضوع صفحه هم براي پيدا كردن عكس مورد نظر شما توجه مي كند و در نهايت ابعاد و آدرس و توضيحاتي در مورد تيتر صفحه اي كه عكس را از آن برداشته ايد در اختيار شما قرار مي دهد.

عكس هايي كه با عنوان pictures NOW در اين وب سايت مي يابيد، مي توانيد براي استفاده شخصي و وب سايت شخصي خود استفاده كنيد ولي حق فروش آنها را نداريد.

گالري عكس ياهو!

در آدرس http://gallery.yahoo.com به گالري عكس ياهو با بيش از چهارصد هزار عكس دست مي يابيد. عكس ها دسته بندي شده اند و با توجه به نام و توضيحات عكس مي توان آنها را جستجو كرد. اين عكسها بوسيله Corbis.com و براي استفاده محدود در ياهو تهيه شده اند. براي استفاده شخصي غير تجاري بايد براي هر عكس 3 دلار ناقابل پرداخت كنيد. ولي به هيچ قيمتي نمي توانيد از اين عكسها استفاده تجاري كنيد. مگر اينكه از طريق Corbis.com اقدام كنيد.

Excite

در آدرس http://www.excite.com/search/photosearch مي توانيد به جستجوي تصاوير بپردازيد. در اين وب سايت هم مي توانيد در ميان عكس هاي اعضاي سايت به جستجو بپردازيد و هم در ميان عكس هاي جديد، اما نمي توانيد اين كار را همزمان انجام دهيد. منبع عكسهاي اعضا از webshots است كه مجموعه اي منحصر به فرد از ميليونها عكس است. اين عكس ها براي ساخت عكس پشت زمينه يا screen savar تهيه شده اند بنابراين از كيفيت بالاتري نسبت به عكس هاي ديگري كه در اينترنت يافت مي شوند دارند.

در مورد كپي رايت اين عكس ها هيچ بيانيه آشكاري از طرف webshots صادر نشده است.

عكس ها را مي توانيد با توجه به طبقه بندي آنها يا بوسيله جستجو پيدا كنيد.

جستجوي عكس در Altavista

در آدرس http://www.altavista.com/cgi-bin/query?pg=q&stype=simage به قسمت جستجوي عكس آلتاويزتا دست مي يابيد. كه از چند مجموعه عكس مانند Corbis, Getty Images و CD Now استفاده مي كند.

Ditto.com

Ditto.com يك موتور جستجوي عكس ويژه است كه روش آن با همه رقبا متفاوت است. يك بانك اطلاعاتي از عكسهاي موجود در اينترنت ساخته است كه مي تواند با توجه به نوع فايل، حجم فايل، عمق رنگ، طول، عرض و تاريخ عكس مورد نظر شما را بيابد.

بعد از پيدا كردن عكس مورد نظر با كليك بر روي آن دو پنجره جديد براي شما گشوده مي شود. كه پنجره كوچكتر شامل عكس مورد نظر و يك پنجره كل صفحه اي را كه عكس در آن واقع شده است را نمايش مي دهد. هدف Ditto.com  فراهم كردن اطلاعات متني در مورد عكس است.

و در پايان

جستجوي تصوير كار پيچيده اي است. و هنوز تصاوير بسياري در اينترنت وجود دارند كه از فهرست موتورهاي جستجو دور مانده اند و يا مجموعه تصاويري وجود دارند كه موتورهاي جستجو اجازه دسترسي به آنها را ندارند و آنچه در اين مقاله گفته شد به شما كمك مي كند تا تجارب خود را براي پيدا كردن تصاوير مورد نظر خود در اينترنت افزايش دهيد. ولي همانطور كه بارها خاطر نشان شده است، خود را به يك موتور جستجو محدود نكنيد.