فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

  

از كدام مرورگر استفاده كنيم؟

يك مرورگر (Browser) چيست؟ به ساده ترين زبان مي توان گفت مرورگر برنامه اي است كه با آن قادر خواهيد بود صفحات وب را ببينيد و در اينترنت به گشت و گذار بپردازيد. بيشتر افرادي كه از سيستم عامل ويندوز استفاده مي كنند مرورگر آنها IE) Internet Explorer) خواهد بود اما چرا؟ جواب آن واضح است چون اين مرورگر همراه با ويندوز روي كامپيوتر شما نصب مي شود و ويندوز سيستم عامل مورد استفاده درصد زيادي از كامپيوتر هاي دنياست. و البته امكانات كافي هم دارد. اما آيا مي دانيد مرورگرهاي ديگري هم وجود دارند كه ويژگيهاي فوق العاده اي دارند. خوب بهتر است نگاهي به مرورگرهاي ديگر بيندازيد و خود را به اينترنت اكسپلورر محدود نكنيد در اين مقاله نگاهي گذرا به مرورگرهاي معمول مي اندازيم.

Mozila

شما عاشق open source ( كه امروزه در فارسي به آن كد باز مي گويند.) خواهيد شد mozila يكي از آن مرورگرهايي است كه مي توان آن را از بهترين برنامه هاي open source ناميد. خوب اجازه دهيد خلاصه اي از تاريخ موزيلا را بيان كنيم. سالها پيش در يك كهكشان خيلي خيلي دور مرورگري بود كه با امپراتوري سياه (مايكروسافت) مي جنگيد. اين مرورگر شجاع Net scape نام داشت. بعد از سالها كشمكش در حاليكه Net scape نفسهاي آخر خود را مي كشيد source code خود را در اختيار عموم گذاشت تا شايد آنها بتوانند مرورگري بهتر ازInternet Explorer بسازند و در اين هنگام بود كه موزيلا متولد شد. بله موزيلا وارد دنياي اينترنت شد و همچنان رشد مي كرد تا جائيكه تبديل به بهترين مرورگر شد. موزيلا سريعتر از هر مرورگر ديگري است اين مرورگر تقريباً تمامي استانداردهاي اينترنتي را برآورده مي كند و بسيار پايدار است. قيمت آن مناسب است (مجاني است!) و از آدرس mozilla.org مي تواند آنرا دانلود كنيد. افرادي كه از سيستم عامل Unix استفاده مي كنند با اين مرورگر كاملاً آشنا هستند.

Internet Explorer

اين مرورگر معمولترين مرورگر در دنياست و يكي از مرورگرهاي قديمي است كه راه درازي را پيموده تا به اينجا رسيده و يكي از علل موفقيت هاي آن توجه به آخرين استانداردهاي موجود در اينترنت است. اينترنت اكسپلورر بسياري از استانداردها صفحات وب از قبيل HTML و CSS و ‍PHP و ... را برآورده مي كند. چرا اين ويژگي اينقدر مهم است؟ اين بدان معناست صفحات وب همانطور كه خالق صفحه مي خواسته نمايش داده مي شود. اما همانطور كه گفته شد اين مرورگر همراه باسيستم عامل عرضه مي شود و بنابراين حاضر و آماده است.

Opera

مرورگر كوچك بدعت گذار. آنچه كه اين مرورگر را جالب مي سازد، ويژگي است كه به اساس مرورگرها اضافه كرده است. چيزي كه براي من در اين مرورگر جالب است ويژگي است كه سبب سد شدن popup ها مي شود و به مزاحمتهاي ناشي از popup پايان داد، اين يك مرورگر كوچك و نسبتاً سريع است و من معمولاً آن را دوست دارم. اين يك مرورگر مجاني نيست ولي نسخه مجاني آن روي اينترنت در آدرس www.opera.com وجود دارد و روي آن مرتباً تبليغات مي شود و براي امتحان آن بد نيست.

Avant

اين مرورگر يك سد كننده popup قوي دارد. اساس كار آن برپايه اينترنت اكسپلورر گذاشته شده است. اما نسبتاً بهتر از اينترنت اكسپلورر است.

Net Scape

من اين مرورگر را آخر از همه آوردم، خوب حقيقت اين است كه اساساً نمي توان بين موزيلا و Net Scape تفاوت آنچناني قائل شد. تفاوت در اين جاست كه اين مرورگر شما را مجاب مي كند تا آن را رجيستر كنيد.