معروفترين موتورهاي جستجو

  سخت افزار
  ويندوز
  اينترنت
  ويروسها و امنيت
  آموزش عكاسي
  موفقيت و خود سازي
  كسب و كار
  خواندني ها و سرگرمي
 سينما و آشنايي با هنرپيشه ها
  بهداشت سلامتي و زيبايي
  مذهبي
  آشپزي
صفحه اصلي
 
 
 
 
 
 
 
 

 

اين اشكال نارنجي RSS يا XML چه هستند

اگر اكنون اولين بار است كه با RSS آشنا مي شويد و مي خواهيد از آن استفاده كنيد بايد بگويم چيزي بيش از شانس نصيب شما شده است. حتما تا به حال اين مستطيل هاي نارنجي رنگ عجيب و غريب كه در داخل آن XML يا RSS نوشته شده است برخورد كرده ايد. اين دكمه ها به يك فايل RSS آدرس پیوند مي دهند (لينك مي دهند) كه در آن فايل آخرين مطالب و به روزرساني ها اعلام مي گردد. بنابراين به كمك RSS مي توانيد از محتوا و مقالات جديد وب سايت مورد علاقه خود با خبر شويد.

 

RSS چيست؟

RSS يك استاندارد خبر رساني براي وب سايت هاست و به اين روش يك وب سايت مي تواند محتواي جديد خود را به علاقه مندانش خبر دهد.

RSS با كدهاي فوق متني مانند HTML يا Xml نوشته مي شود. اين روش اولين بار توسط ديو وينر از سايت خبريuserland.com ابداع شد.

RSS عموما براي وبلاگ ها استفاده مي شود تا به اين سبك بتوان راحت تر در ميان انبوه مطالب ارسالي به جستجو و گردش پرداخت. معمولا يك RSS از تيتر و مقدار كمي اطلاعات توضيحي و يك لينك به آن صفحه از وبلاگ يا وب سايت تشكيل شده است.

هنگامي كه يك RSS را تاييد مي كنيد. به طور اتومات وقتي كه اطلاعات آن وب سايت به روز رساني مي شود به شما هم اعلان مي گردد. به اين روش به راحتي و كاملا كاربردي مي توانيد از آخرين تغييرات در وب سايت ها و وبلاگ هاي مورد علاقه خود مطلع شويد.

اگر سرعت اينترنت شما پايين است به اين روش و در كمترين زمان ممكن مي توانيد از آخرين مطالب وب سايت مورد علاقه خود با خبر شويد و ديگر لازم نيست براي باز شدن كل صفحه و همينطور تبليغات آن وقت خود را تلف كنيد.

 

من چگونه مي توانم از RSS استفاده كنم؟

براي اينكه به يك RSS دست پيدا كنيد به يك خواننده RSS يا RSS Feed Reader يا aggregator نياز داريد. كه بعضي از معروف هايش عبارتند از Newsgator و are feeddemon

 راه ديگر دستيابي و خواندن فايل هاي RSS استفاده از وب سايت هايي مانند MyYahoo يا My MSN است. فقط كافيست My Yahoo را انتخاب كنيد آنگاه به صورت اتومات در آن وب سايت ثبت خواهيد شد.

امروزه بعضي مرورگرهاي اينترنتي توابعي براي خواندن RSS دارند كه يكي از معروفترين و پرقدرت ترين آنها فایر فاکس است.

مرورگر فايرفاكس يك گزينه Live bookmark دارد كه به صورت اتومات شما را براي همه سايت هايي كه تعيين كرده ايد به روز نگه مي دارد.

علي يزدي مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است