فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

دومین را ثبت کنم یا بخرم

 

در دنياي امروز اهمیت یک وب سایت  برای اکثر کسب و کار ها و نقش آن در موفقیت آنها انکار ناپذیر است. افراد زیادی هستند که یک کسب و کار موفق را اداره می کنند و می دانند که باید یک وب سایت اینترنتی داشته باشند تا در قسمتي جديد از بازار يعني دنیای مجازی که روز به روز هم فراگیر تر می شود برای خود جایگاه مناسبی داشته باشند البته لزوم یک وب سایت اینترنتی موثر برای اداره کسب و کاری موفق امری ثابت شده است و من هم نمی خواهم در این باره صحبت کنم بلکه در این مقاله می خواهم درباره شرکت هایی صحبت کنم که در ابتدای راه اندازی یک سایت اینترنتی هستند و می خواهند بدانند که برای راه انداختن یک وب سایت جدید چه باید بکنند آیا باید به سراغ شرکت های ثبت دامنه بروند و یک دومین جدید انتخاب کنند؟ یا به دنبال وب سایتی موفق و شناخته شده باشند و آنرا خریداری کنند؟ آیا خرید یک وب سایت به هزینه آن می ارزد؟ اگر شما هم چنین قصدی دارید بد نیست این مقاله را بخوانید شاید تصمیم خود را عوض کردید!

 

نام دامنه مناسب

هر چند دنیای اینترنت هنوز جوان است ولی دیگر پیدا کردن یک نام دامنه با پسوند مناسب که به خاطر سپردن آن ساده باشد و با کسب و کار شما هم مرتبط باشد تقریباً غیر ممکن شده است. بنابراین اگر بتوانید وب سایتی پیدا کنید که نام دامنه مناسب، کوتاه و مرتبط با کسب و کار شما داشته باشد فرصت هاي جديدي برای کسب و کار خود فراهم کرده اید. در انتخاب نام دامنه به یاد داشته باشید نامی انتخاب کنید که ساده و روان باشد و بخاطر سپردن آن هم آسان باشد. اگر نام دامنه شما بلند باشد يا بخاطر آوردن آن سخت باشد به راحتي قسمت زيادي از مشتريان خود را از دست مي دهيد چون آنها يا آدرس اينترنتي شما را فراموش مي كنند يا آنقدر خود را اذيت نخواهند كرد كه يك نام دامنه عجيب و غريب را به خاطر بسپارند. حتي هنگامي كه در نتايج موتور هاي جستجو به دنبال شما بگردند ممكن است به اشتباه وارد وب سايت ديگري شوند چون فقط آن وب سايت نام دامنه كوتاه تر و اصيل تري دارد و به مشتري شما نصيب شركت رغيب شود.

 

اضافه شدن در موتور های جستجو

برای اینکه وب سایت شما سود آور باشد باید بتواند مشتریان جدیدی جذب کند و بهترین جا برای جذب مخاطب جدید جایی نیست جز موتور های جستجو. و برای اینکه موقعیت وب سایت خود را در موتور های جستجو به حدی قابل قبول برسانید زمان و هزینه زیادی لازم دارید و هر چه بخواهید در زمان کمتری موقعیت و ترافیک وب سایت خود را ارتقا دهید باید پول بیشتری خرج کنید. مثلاً گوگل که بزرگترین موتور جستجو در اینترنت است به این زودی ها وب سایت شما را در لیست خود اضافه نخواهد کرد و باید لینک وب سایت خود را در صفحات مختلف و در وب سایت ها و وبلاگ های متعدد اضافه کنید. در این صورت باز هم بین 40 روز تا 3 ماه زمان لازم است تا وب سایت شما را در لیست خود اضافه نماید و این تازه ابتدای راه است چون اگر تلاش زیادی داشته باشید و مرتب محتویات وب سایت خود را به روز رسانی کنید و وب سایت شما به اندازه کافی مفید باشد  و به اندازه لازم تبليغات كنيد، باز هم دو تا 4 سال طول می کشد تا به رتبه مناسبی در نتایج جستجو دست یابید و حتی ثبت وب سایت شما در بعضی از دایرکتوری ها و موتور های جستجو بیش از این طول می کشد و بعضی از آنها در صورتی که رتبه مناسبی در گوگل نداشته باشید شما را در لیست خود اضافه نمی کنند تا به ترافیک مناسب دست پیدا کنید. بنابراین اگر کسب و کار شما رونق مناسبی دارد بهتر است یک وب سایت حاضر و آماده را خریداری نمایید  و آن را بهینه سازی نمایید تا بازار های جدید را از دست ندهید. به این روش شما چند قدم از رقبا جلوتر هستید.

 

سابقه

شما می توانید به راحتی تاریخ به ثبت رسیدن و فعال بودن یک وب سایت را دریابید و برای این منظور احتیاج به تخصص زیادی ندارید یکی از معیار هایی که موتور های جستجو و سیستم های رده بندی برای ارزیابی وب سایت ها  از آن استفاده می کنند عمر این وب سایت و زمان فعال بودن آن است. علت اینکه آنها به سابقه یک وب سایت اهمیت می دهند این است که روزانه تعداد زیادی وب سایت در حال ثبت شدن است و فقط تعداد کمی از آنها فعال باقی می مانند و اکثراً بعد از یک یا دو سال دومین خود را تمدید نمی کنند یا اگر هم تمدید می کنند غیر فعال هستند و دومینی که سال هاست فعال است یعنی می خواهد به این روند ادامه دهد و اعتبار بیشتری نزد موتور هاي جستجو دارد دیگر اینکه وب سایتی که سابقه بیشتری دارد فرصت بیشتری برای محبوبیت و معروفیت در ذهن مخاطبان داشته است. بنابراین اگر بتوانید وب سایتی خریداری کنید که چندین سال سابقه فعالیت موفق داشته است در رده بندی بین رقبای خود جایگاه مناسبی خواهید داشت.

 

اعتبار

یک وب سایت اینترنتی باید در ذهن مخاطبان هم به اندازه کافی اعتبار داشته باشد اگر بتوانید وب سایتی را خریداری کنید که در ذهن مخاطبان خود خاطره خوبی ثبت کرده است و کاربران برای نام آن ارزش قائل باشند سود زیادی نصیب شما و کسب و کارتان خواهد شد یک وب سایت معتبر نه فقط از طریق موتور های جستجو بلکه به صورت مستقیم (وارد کردن آدرس در مرورگر اینترنتی) هم  ترافیک مناسبی دارد. ترافیکی که از موتور های جستجو دریافت می کنید در یک وب سایت معتبر زیر 50 درصد است و بیشتر ترافیک وب سایتی که کاربرانش به آن علاقه و اعتماد دارند به صورت مستقیم است. چون کاربران آدرس یک وب سایت خوب را به ذهن می سپارند یا آنرا در لیست آدرس ها مورد علاقه مرورگر خود اضافه می کنند و درصد کمی هم از طریق وب سایت هایی است که به شما لینک داده اند وارد سایت شما می شوند. برای اینکه اعتبار یک وب سایت را مورد بررسی قرار دهید علاوه بر آنچه گفتیم می توانید به نکات ظاهری و عملكرد آنها هم توجه داشته باشید مثلاً اگر وب سایتی قوانین کپی رایت را رعایت می کند پس اعتبار بالایی دارد یا اگر طراحی آن ساده و حرفه ای باشد ارزش زیادی دارد بعضی از صاحبان وب سایت ها صفحات خود را با ویترین دکان خرازی اشتباه می گیرند و آنقدر در به کارگیری ترفند های تکراری و مزاحم زیاده روی می کنند که هم کاربر را گیج و خسته می کنند و هم صفحات وب سایتشان خیلی دیر لود می شود. چنین وب سایتی مشخص است که توسط افراد حرفه ای اداره نمی شود. يك طراحي حرفه اي فقط به سادگي در كمترين زمان ممكن كاربر را به سمت مقصد راهنمايي مي كند بدون اينكه وقت او را تلف كند. بنابراین اگر می خواهید یک وب سایت اینترنتی خریداری کنید باید به اعتبار آن هم توجه کافی داشته باشید. چون وب سایت شما بیانگر وجه کسب و کار شما خواهد بود

 

ترافیک

همه مطالبی که تا به حال درباره آن صحبت کردیم در میزان ترافیک یک وب سایت نقش دارد و در نهایت آنچه برای تعیین ارزش و درآمد زایی یک وب سایت بیشترین تاثیر را دارد ترافیک آن وب سایت است. برای تخمین ترافیک یک وب سایت می توانید رانکینگ آن وب سایت را در موتور های جستجو و آلکسا بررسی کنید. اعدادی که بدست می آورید خیلی دقیق نیستند ولی به این روش با درصدی خطا می توان تعداد بازدید کنندگان یک وب سایت را تخمین زد. خوب بد نیست بدانید مشتریان شما این آمار را چک می کنند. و به این اعداد و ارقام اهمیت می دهند حال اگر یک وب سایت جدید راه اندازی کنید و سعی کنید همه کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و هزینه زیادی هم برای تبلیغات صرف کنید باز هم یکی دو سال وقت لازم دارید تا به ترافیک مناسبی دست پیدا کنید که از دید مشتریان شما قابل قبول باشد.

 

قیمت مناسب

حقیقتی وجود دارد و آن اینست که اکثر صاحبان وب سایت های ایرانی درآمد مناسبی ندارند و بسیاری از آنها پس از مدتی دست از کار می کشند چون آن انتظاری را که داشتند برآورده نشده است بنابراین با کمی جستجو و چانه زدن به راحتی می توانید وب سایت مورد نظر خود را به قیمت مناسب خریداری کنید. گاه بعضي از آنها فقط راضي هستند پولي را كه خرج كرده اند و گاه كمتر دريافت كنند و بدون دريافت هيچ سودي سايت خود را در اختيار شما قرار دهند. تنها كاري كه بايد بكنيد شناسايي چنين وب سايت هايي و ارتباط با مدير آن وب سايت از طريق ايميل است.

 

چکیده

با توجه به آنچه گفته شد واضح است که خرید یک وب سایت اینترنتی می تواند سود ده باشد و به این وسیله در زمان و هزینه ها صرفه جویی می شود اما نکته ای که وجود دارد این است که قبل از خرید یک وب سایت باید به اندازه کافی تحقیق کرد و سایتی معتبر و محبوب یافت. نکته دیگر اینکه باید حتماً با صاحب وب سایت و شرکت ارائه دهنده فضا و دومین هم قرار داد جدیدی ببندید تا از نظر قانونی مشکلی برای شما پیش نیاید و محکوم به هک کردن آن وب سایت نشوید.

پس از اینکه وب سایت مورد نظر خود را خریداری کردید تازه کار شما شروع می شود درست است فراهم کردن ترافیک مناسب برای یک وب سایت نیاز به تلاش فراوان دارد ولی نگه داشتن یک وب سایت در موقعيت مناسب هم کاری ساده نیست و تلاش زیادی می طلبد. گذشته از این باید اطلاعات امنیتی خود را بالا ببرید یا از یک متخصص امنیت در اینترنت کمک بگیرید در غیر اینصورت ممکن است وب سایت شما هک شود، تبدیل به منبعی برای بد افزار و ویروس گردد، یا اطلاعات محرمانه شما سرقت شود. خوب خیلی هم نترسید دنیای مجازی آنقدر هم ترسناک نیست يا به عبارت ديگر شما فرصت کافی دارید تا برای مشکلاتتان راه حل مناسب پیدا کنید بهترین کار این است که از شرکت هایی که خدمات کاملی برای طراحی وب سایت ارائه می دهند و در عین حال در برابر تهدیدات امنیتی هم پشتیبانی و ضمانت لازم را دارند استفاده کنید. بد نیست بدانید هزینه همه این کار ها از هزینه استخدام یک متخصص امنیت اینترنت به مراتب کمتر است.

علي يزدي مقدم

مطالب مرتبط:

 

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است