فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

طراحی سایت جلوگیری از پیش پا افتادگی

 

طراحی یک سایت را با هیچ تعریفی نمی توان علمی مشخص و معین دانست و برای آن چهارچوبی تعیین کرد. طراحی سایت بیشتر فرایندی شخصی و سلیقه ای است و ظاهر وب سایتی که ممکن است از دید طراح آن بسیار عالی باشد از دید طراحان دیگر و بازدید کنندگان خیلی جالب نباشد. بنابراین نمی توان به راحتی گفت که در طراحی سایت چه کاری درست است و چه کاری را نباید انجام داد. به عبارت دیگر کار هایی وجود دارد که بیشتر طراحان وب سایت با آن موافق هستند و در صورت رعایت نکردن آن عواقب خوبی برای آن وب سایت نخواهد داشت. به همین دلیل یعنی وجود نداشتن قانونی مشخص برای طراحی، سایت های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و باید هر وب سایتی که طراحی می کنید متفاوت از دیگری باشد. طراحی شما باید بیانگر اصالت و استقلال وب سایتتان باشد و در عین حال باید بازدیدکنندگان شما با آن احساسی غربت نکنند.

هزاران وب سایت شمارنده یا کانتر آمارگیری برای خود نصب کرده اند همین طور با رشد سریع وبلاگ ها که به سرعت در حال سبز شدن هستند و وبلاگ نویسانی که اطلاعات فنی کمی درباره اداره وبلاگ خود دارند استفاده از شمارنده ها می تواند دید بهتری از آمار سایتشان بدهد ولی اگر شما می خواهید یک وب سایت تجاری یا وب سایتی بزرگ طراحی نمایید قرار دادن یک کانتر در معرض دید عموم یعنی ضایع کردن طراحی به خصوص اگر هدف شما آگاهی از تعداد کاربران سایت باشد. برای اینکه از آمار وب سایت خود مطلع شوید می توانید از ابزار هایی استفاده کنید که نه تنها اطلاعات بیشتر و مفید تری  درباره بازدید کنندگان در اختیار شما قرار می دهد بلکه می توانید رفتار آنها را هنگام بازدید از وب سایت خود مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهید. اگر وب سایتی پر ترافیک و بزرگ دارید قرار دادن یک شمارنده در معرض دید عموم به نوعی خودستایی محسوب می شود و تاثیر منفی خواهد داشت. بگذارید این گونه بگویم یک وب سایت خوب مفید و کاربردی همیشه پرترافیک است و همه این را می دانند و نیازی نیست در هر صفحه ای که در برابر دیدگان بازدیدکنندگان وب سایت گشوده می شود آمار وب سایت خود را یادآوری کنید. با قرار دادن یک شمارنده در معرض دید عموم انگار مرتب منم منم کرده اید. حال آنکه امروزه بیشتر کاربران به راحتی بدون اینکه شما اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهید وضعیت و ترافیک وب سایت شما را حدس تخمین بزنند.

یکی دیگر از تله هایی که بعضی وب سایت ها در دام آن گیر می کنند استفاده از افکت هایی است که با جاوا اسکریپت اجرا می شوند. بعضی از این افکت ها در شان یک وب سایت بزرگ و معتبر نیستند مثل اینکه شما برای خرید خودرو بروید به نمایندگی اتومبیل آنگاه شما را وادار کنند برای رسیدن به قسمت فروش از یک سرسره با کت شلوار سر بخورید! البته شاید بعضی ها خوششان هم بیاید ولی مطمئن باشید بیشتر خریداران از ورود به این نمایندگی منصرف می شوند. یا بعضی از این افکت ها در بسیاری از وب سایت های دیگر با همان شکل و قیافه وجود دارند و بیشتر آنها هم غیر ضروری هستند. اگر مجبور هستید از جاوا اسکریپت استفاده کنید از عملکرد صحیح آن در مرورگر های مختلف و نمای آراسته آن اطمینان حاصل نمایید. نمای ابزار خود را متفاوت از وب سایت های دیگر طراحی نمایید.

البته الهام گرفتن از دیگر وب سایت ها بسیار خوب است. اما اگر طرح مناسبی یافتید فقط آنرا در وب سایت خود کپی نکنید. بلکه اثر و نشان خود را در آن نمایان کنید نمی دانم چقدر با اتومبیل های بنز و بی ام و آشنایی دارید ولی احتمالا اگر یک بنز و بی ام و را ببینید حتی بدون نام و آرم آن می توانید حدس بزنید که این یک مرسدس بنز یا یک بی ام و است به خاصیت می گویند شخصیت محصول سعی کنید وب سایت شما دارای شخصیت باشد البته شخصیتی منحصر به فرد و غیر کپی. تفاوت خود را با صد ها وب سایت دیگری که از این قالب استفاده کرده اند نشان دهید در یک کلام سبک منحصر به فرد خود را داشته باشید.

با خود داری از آنچه گفته شد می توانید وب سایتی متفاوت و برجسته طراحی نمایید.

علی یزدی مقدم

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: