فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

مزایای Gzip

 مدیران وب سایت ها بخوانند

 

اگر شما مدیر یک وب سایت اینترنتی هستید توصیه می کنم این مقاله را بخوانید. Gzip  روشی برای فشرده کردن صفحات اینترنتی است به این وسیله صفحه کوچکتری دانلود می شود و سرعت ظاهر شدن یک صفحه اینترنتی به مراتب بیشتر می شود. در حقیقت بسیاری از صفحاتی که در اینترنت می بینید به این روش فشرده شده اند و پس از دانلود شدن روی کامپیوتر شما از طریق مرورگرتان دوباره از حالت فشرده خارج می شوند. در این مقاله به دیگر مزایای استفاده از این تکنولوژی می پردازیم:

1- تعداد صفحات بیشتری بازدید خواهد شد. طبق آمار مشخص شده است که وب سایت هایی که از این تکنولوژی استفاده کرده اند. رشد قابل توجهی در تعداد صفحات بازدید شده بوسیله هر کاربر داشته اند. مثلا اگر به طور متوسط هر کاربر 5 الی 6 صفحه از وب سایتی را بازدید می کرده است پس از استفاده از Gzip  این عدد به 12 رسیده است! البته این مربوط به یکی از موفق ترین ها بوده است و ممکن است عوامل دیگری هم در این ارقام دخیل باشند اما آنچه روشن است اگر صفحات شما با سرعت مناسب باز نشوند بازدید کنندگان شما مایوس خواهند شد و بسیاری از آنها به سراغ وب سایت های دیگر خواهند رفت.

2- پهنای باند ماهیانه کاهش خواهد یافت. وقتی که وب سایت شما شروع به بزرگ شدن می کند صفحات و مطالب بیشتری در آن قرار می گیرد و همچنین کاربران بیشتری جذب خواهد کرد یکی از بزرگترین مشکلات و هزینه های شما فراهم نمودن پهنای باند ماهیانه است که برای این منظور یا باید سرورتان را ارتقا دهید که مستلزم هزینه بالایی است یا اینکه باید پول بیشتری به هاست خود بپردازید. اما با استفاده از Gzip  می توانید پهنای باند ماهیانه خود را به شدت کاهش دهید که این اعداد گاه تا نصف کاهش می یابد. و در هزینه های شما هم صرفه جویی به عمل خواهد آمد.

3-روبات های مجازی. روبات های مجازی موتور های جستجو مدام وب سایت شما را می کاوند تا تغییرات آن را زیر نظر بگیرند این روبات ها مربوط به گوگل، یاهو، بینگ و... تعداد زیادی موتور جستجوی دیگر می شوند. معمولا هر روبات مجازی زمان محدودی برای کاویدن یک وب سایت اختصاص می دهد و اگر بتواند هر صفحه را در زمان کمتری بکاود می تواند صفحات بیشتری را بکاود بنابراین با فعال کردن Gzip  شانس لیست شدن صفحات بیشتری از وب سایت شما در موتور های جستجو وجود دارد.

این روز ها همه می خواهند وب سایت خود را بهینه سازی کنند یکی از کارهایی که برای بهینه سازی یک وب سایت توصیه می شود استفاده از Gzip  است که برای بهینه سازی سرور مورد استفاده قرار می گیرد ولی شدیداً توسیه می کنم از CSS و Javascript برای بهینه سازی وب سایت خود غافل نشوید و الویت اول را به این دو بدهید. می توانید کد های مورد استفاده در وب سایت خود را بهینه سازی کنید می توانید عکس های خود را بهنه سازی کنید در یک کلام همه چیز را در یک وب سایت می توان بهینه سازی کرد!

شاید بعضی ها بگویند استفاده از Gzip  ممکن است بار سرور و بخصوص پروسسور آن را افزایش دهد. ولی من به شما قول می دهم تاثیرش آنقدر ها هم که بسیاری درباره آن زیاده روی می کنند زیاد نیست این ادعا که بار سرور زیاد می شود معمولا از طرف هاست هایی که یک سرور را به تعداد بسیار زیادی از وب سایت ها اختصاص می دهند و استاندارد ها را رعایت نمی کنند بیان می شود و اگر از طرف هاست خود با چنین ادعایی روبرو شدید بدانید که مشکل از هاست شماست نه از Gzip ! حال انتخاب با شماست می توانید هاست خود را عوض کنید می توانید موفقیت خود را در اینترنت قربانی هزینه پایین هاست کنید.

علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است

مطالب مرتبط: