فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

زمان در دسترس سرور

 

تصور كنيد كه آدرس يك سايت اينترنتي را در مرورگر خود وارد مي كنيد ولي با صفحه اي مواجه مي شويد كه به شما پيغام مي دهد وب سايت مورد نظر پيدا نشد، چه احساسي نسبت به آن پيدا مي كنيد به خصوص اگر اين مشكل بار ها تكرار شود. حال اگر اين وب سايت متعلق به شما باشد چه؟ اگر شما مدير يك وب سايت اينترنتي هستيد احتمالاً تاكنون با مشكل در دسترس نبودن سرور سايت خود برخورد كرده ايد. سرور يك وب سايت اينترنتي بايد به صورت 24 ساعته سرويس دهي كند ولي گاه شرايطي پيش مي آيد كه سرور وب سايت شما با مشكلاتي مواجه مي شود و پاسخگوي كاربران نيست. خوب اين مشكلات در دنياي اينترنت كه امنيت و پايداري هميشه در حال تهديد است امري طبيعي است ولي اگر زياد تكرار شود سبب متضرر شدن صاحب يا مدير آن وب سايت مي شود حال سوال اينجاست كه اين از كار افتادن هاي سرور تا چه ميزان قابل قبول است و چگونه مي توان از بروز اين شرايط آگاه شد؟

خوب اين بستگي به شما دارد كه چقدر پول خرج كنيد و در انتخاب يك هاست مناسب چقدر تحقيق كنيد اما اگر يك سرور مناسب با قيمت نه چندان بالا انتخاب كرده باشيد احتمالاً  2 الي 3 بار در سال آن هم هر بار حداكثر به مدت نيم ساعت سرور شما از كار خواهد افتاد ولي اگر در انتخاب سرور به اندازه كافي دقت نكنيد و هاستي با كيفيت پايين نصيب شما شود احتمالاً هر ماه اين مشكل را خواهيد داشت. اما نكته اي كه وجود دارد اين است كه ممكن است شما هيچوقت متوجه اين از كار افتادن ها نشويد يا فقط موارد كمي از آنها را متوجه شويد. و حال آنكه اين از كار افتادن ها سبب از دست دادن بازديد كنندگان وب سايت مذكور خواهد شد و اعتبار آن را تحت تأثير قرار مي دهد. اين از كار افتادن ها در جايگاه وب سايت شما در موتورهاي جستجو هم تأثير منفي مي گذارد. بنابراين براي يك مدير وب سايت بسيار مهم است كه از وضعيت سرور وب سايت خود حتي زمانيكه در خواب است باخبر باشد. اولين روش استفاده از نرم افزارهاي آمارگيري است كه چنين قابليتي هم داشته باشند. كه اين روش هم از نظر فني پيچيدگي هاي خاص خود را دارد و هم گاه احتياج به هزينه هاي اضافي دارد. اما روش ديگري هم هست كه استفاده از آن هم بسيار ساده تر است و معمولاً هم احتياج به پرداخت هزينه اضافي ندارد. مگر اينكه از شرايط خاص اين خدمات استفاده كنيد. در اين روش شما در يك وب سايت مانند siteuptime  ثبت نام مي كنيد و آدرس وب سايت خود را در فرمي كه در اختيار شما قرار مي گيرد همراه با يك سري اطلاعات خواسته شده وارد مي كنيد به اين روش در صورت بروز مشكل در وب سايت شما  آمار از كار افتادن هاي سرور وب سايت خود را در ايميلتان دريافت خواهيد كرد. هر چند اين روش رايگان است ولي اين آمارگيري هر يك ساعت يكبار انجام مي گيرد و اگر مي خواهيد آمار دقيقتري داشته باشيد بايد هزينه آنرا پرداخت كنيد.

خوب حال فرض كنيد همه اين كار ها را انجام داديد و متوجه شديد سرور وب سايت شما كيفيت مناسبي ندارد و تعداد از كار افتادن هاي آن زياد است. به خصوص اگر اين از كار افتادن ها در زمان هاي اوج ترافيك باشد. در اين صورت چه بايد كرد؟ خوب واضح است بايد با ارائه دهنده خدمات هاستينگ خود تماس بگيريد و از آنها توضيح بخواهيد و در صورتيكه راه حل مناسبي ارائه ندادند يا مشكل شما را بر طرف نكردند بايد نسبت به تعويض هاست خود اقدام نماييد. بهتر است قرار دادي داشته باشيد و در قرار داد خود حداكثر زمان از كار افتادن سرور را مشخص كنيد. به طوريكه اگر شركت ارائه دهنده خدمات هاستينگ به تعهدات خود عمل نكرد خسارت شما را تقبل كند.

علي يزدي مقدم

مقالات مرتبط:

 

  اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است