بریدن عکس یا کراپ

 

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش عکاسی با فنی ساده برای زیباتر کردن عکس آشنا می شوید که به آن کراپ می گویند و همان بریدن قسمتی از تصویر است.

کراپ یا Crop از نظر لغوی به معنای قیچی کردن و بریدن است. و در اینجا هم منظور همین است و این ابزار یا قیچی عکس تقریباً در همه نرم افزار های عکاسی از جمله فتوشاپ وجود دارد. و اگر از آن استفاده مناسب بکنید می توانید عکس های بهتر و زیبا تری داشته باشید.

قبل از اینکه عکس خود را در نرم افزار ویرایش عکس خود باز کنید بد نیست این مقاله را بخوانید تا بدانید چگونه به بهترین وجه از این ابزار استفاده کنید.

 

کراپ کار بی اهمیتی نیست

در عکاسی یک کراپ خوب عبارت است از برداشت بهترین قسمتی که عکاس کاشته است! عکاس تصمیم می گیرد که قسمتی از عکس را حذف کند و قسمتی را باقی گذارد.

بیشتر آماتور ها دلشان نمی آید قسمت های زیادی از تصویر را حذف کنند. خوب اولین نکته را اینجا به شما می گویم در بریدن تکه های اضافه تصویر بی رحم باشید!

 

شما تصمیم بگیرید!

اولین قدم برای اینکه یک برش خوب انجام دهید چیزی نیست جز اینکه خود تصمیم بگیرید چه چیزی لازم است در تصویر باشد و چه چیزی به ارزش تصویر نمی افزاید و اضافی است.

مثلا وقتی که می خواهید از یک نفر در گروه کر عکس بگیرید که در حال خواندن است و در پشت سر او افراد زیادی دیده می شوند آیا لازم است همه آنها در عکس باقی بمانند؟ آیا آنها به ارزش  و زیبایی عکی می افزایند؟

پاسخ روشن است نه! هیچ چیز! پس بهتر است از شر آن قسمت اضافه خلاص شویم.

در اینجا روشی ساده برای بررسی قسمت هایی که باید حذف شوند ارائه می نماییم:

  1. به عکس مورد نظر نگاه کنید.

  2. دست خود را روی قسمتی که فکر می کنید بهتر است حذف شود قرار دهید.

  3. حال دوباره به عکس خود نگاه کنید (در حالیکه قسمتی از آن با دستان شما پوسانده شده است.)

  4. آیا نبود آن قسمت در عکس مشکل ساز است یا با نبود آن چیزی را از دست داده اید؟

پاسخ منفی است؟ پس با خیال راحت می توانید آن قسمت را حذف کنید.

 

قیچی کردن را آغاز کنید

همانطور که قبلا گفته شد بعضی از قسمت های عکس می تواند به راحتی حذف شود خوب حالا باید بدانیم چگونه این کار را هنرمندانه انجام دهیم.

برای این کار به دو تکه کاغذ L شکل نیاز دارید. آنها را از بریدن جعبه های مقوایی می توانید تهیه کنید. این دو تکه کاغذ را مطابق شکل زیر روی تصویر قرار دهید با این کار برای تصویر خود یک قاب درست کرده اید.

به عکس زیر دقت کنید از آن چه می فهمید؟

خوب این دو تکه کاغذ L شکل را مطابق شکل بالا روی تصویر قرار دهید کاری که انجام می دهید این است که این دو کاغذ را به چپ و راست (فلش 2) و بالا و پایین (فلش 3) حرکت می دهید با این کار شکل پنجره ای را که اکنون فریم شما را می سازد تغییر می دهید.

همانطور که این کار را انجام می دهید می توانید پنجره خود را بزرگ و کوچک نمایید و شکل آنرا تغییر دهید به خاطر داشته باشید شما هیچ محدودیتی ندارید به خصوص اکنون که هنوز هیچ چیز را نبریده اید و فقط می خواهید بهترین تصویر را بیابید.

این کار بسیار مهم است چون به این ترتیب چشم خود را برای متفاوت دیدن آموزش می دهید.

حتی می توانید پنجره خود را بچرخانید حتماً لازم نیست افقی یا عمودی باشند. این فن برای تصاویر منظره معمولاً نتیجه خوبی ندارد اما در انواع دیگر عکاسی گاه تصاویر زیبایی خلق می شود.

 

نکته ها و ترفند ها

در اینجا به صورت مختصر نکاتی ارائه می شود تا به شما در ایجاد تصویری برجسته کمک کند. البته با استفاده از یک کراپ خوب.

  • در حذف و بریدن قسمتی از تصویر که چیری به عکس اضافه نمی کند بی رحم باشید.

  • حتما از دو تکه کاغذ L شکل برای آزمایش برش های مختلف از عکس خود استفاده کنید.

  • خود را با اندازه های استاندارد محدود نکنید . این کار را انجام دهید تا عکس زیبایی داشته باشید نه اینکه این کار را برای پرینت انجام دهید.

ترجمه: علی یزدی مقدم

 اين مقاله اختصاصاً براي ياد بگير دات كام تهيه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نويسنده يا مترجم و نام ياد بگير دات كام همراه با لينك آن مجاز  است