فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

احتياطات حافظه هاي USB

امروز استفاده از حافظه هاي فلش براي ذخيره و انتقال اطلاعات بسيار رايج است. اما اين حافظه هاي فلش قابليت هايي دارند كه هم استفاده از آنها را ساده مي كند و هم مشكلات امنيتي بوجود مي آورند.

خطر امنيتي حافظه هاي فلش چيست؟

حافظه هاي فلش كوچك، در دسترس، ارزان و قابل حمل و نقل هستند آنهم به سادگي قرار دادن در جيب شلوار. همه اين مزايا سبب شده است كه اين حافظه ها براي نقل و انتقال اطلاعات از كامپيوتري به كامپيوتر ديگر بسيار محبوب و مرسوم باشند اگر چه همه اين خاصيت ها آنها را براي خرابكاران كامپيوتري و ويروس ها جذاب كرده است.

يك راه خرابكاري آلوده كردن كامپيوتر با اتصال حافظه فلش به آن است. به طوريكه بعد از اتصال حافظه فلش با كد هاي مخرب يا بد افزار ها آلوده مي شود. حال اگر اين فلش آلوده را به كامپيوتر ديگري متصل كنيد، بلافاصله بد افزار ها فعال مي شوند و آن كامپيوتر را هم آلوده مي كنند. هر چند  ممكن است اين كامپيوتر هم خود به ويروس ها يا بد افزار هاي ديگري آلوده باشد. آنگاه احتمالا حافظه فلش شما باز هم آلوده تر خواهد شد. و اين روند همچنان ادامه دارد، تا اينكه فلش شما تبديل به كلكسيوني از بد افزار ها و ويروس ها مي شود.

ممكن است بعضي از خرابكاران از حافظه USB مستقيماً براي دزدي اطلاعات استفاده كنند. اگر يك خرابكار دسترسي فيزيكي به كامپيوتر شما داشته باشد مي تواند اطلاعات حساس را مستقيماً به USB منتقل كند. حتي كامپوتري كه خاموش است مي تواند آسيب پذير باشد. چون حافظه كامپيوتر تا چند دقيقه بعد از خاموش شدن بدون اينكه به برق وصل باشد فعال باقي مي ماند. و اگر در اين هنگام خرابكاري يك حافظه USB برنامه ريزي شده را به كامپيوتر متصل كند مي تواند حافظه كامپيوتر را كپي كند كه شامل: رمز عبور، كليد هاي رمز گذاري و اطلاعات مهم مي شود. قربانيان اين خرابكاري ها ممكن است حتي متوجه نشوند كه از كامپيوتر آنها سرقت اطلاعات صورت گرفته است.

و يكي از آشكارترين خطرات حافظه هاي USB اين است كه به راحتي دزديده يا گم مي شوند. بنابراين داشتن پشتيبان از فايل هاي مهم حافظه USB بسيار مهم است. چون گم كردن آن مساوي از دست دادن اطلاعات مهم خواهد بود. و اگر اطلاعات مهم حافظه فلش خود را رمز گذاري نكنيد ممكن است هر كسي به اطلاعات آن دست پيدا كند.

چگونه مي توانيد از اطلاعات خود حفاظت كنيد؟

براي حفاظت اطلاعات خود روي درايو USB يا كامپيوتري كه درايو USB به آن متصل مي شود كار هاي زير را انجام دهيد.

  • از روش هاي امنيتي استفاده كنيد- از پسورد و رمز گذاري اطلاعات استفاده كنيد. و مطمئن شويد از اطلاعات خود پشتيبان گيري كرده ايد، تا در صورت گم شدن حافظه فلش تان دچار دردسر نشويد.
  • حافظه فلش كاري را از حافظه شخصي جدا نگه داريد- از حافظه فلش شخصي خود براي كامپيوتر سازماني كه در آن فعاليت مي كنيد استفاده نكنيد. و همينطور از حافظه فلشي كه حاوي اطلاعات سازماني است روي كامپيوتر خود استفاده نكنيد.
  • از نرم افزار هاي امنيتي استفاده نكنيد و آنها را به روز نگه داريد- از يك فاير وال، آنتي ويروس و يك آنتي اسپاي وير (Anti Spy Ware ) استفاده كنيد. تا آسيب پذيري كامپيوتر خود را در برابر حملات كاهش دهيد. همچنين بايد اين نرم افزار ها را با افزودن وصله هاي امنيتي به روز نگه داريد.
  • هيچگاه از يك حافظه USB ناشناخته استفاده نكنيد- اگر يك حافظه USB مشكوك يا ناشناخته را مي خواهيد استفاده كنيد اول آنرا به افراد متخصص سازمان خود در زمينه IT بدهيد تا آنرا براي شما پاك سازي كنند. هيچگاه اين گونه حافظه ها را از روي كنجكاوي يا بخاطر فايل هاي عكس و فيلمي كه روي آن قرار دارد به كامپيوتر خود متصل نكنيد. چون معمولا فايل هاي جذاب به عنوان تله استفاده مي شوند. ولي بوسيله آنها نرم افزار هاي مخرب وارد كامپيوترتان مي شود.