فهرستي از موتورهاي جستجو       معروفترين موتورهاي جستجو

 

 حفاظت از حريم خصوصي با spyware blocker & remover يا  Antispyware

spyware ها بدون اينكه متوجه شويد اطلاعات حساس شما را از طريق اينترنت منتقل مي كنند. در اين مقاله از مقالات آموزش امنيت در ياد بگير دات كام نحوه حفاظت از حريم خصوصي با استفاده از spyware blocker & remover  را توضيح خواهيم داد.

يك spyware blocker & remover به دو روش مجزا از كامپيوتر شما محافظت مي كند. اولاً يك حفاظت آنلاين انجام مي دهد و از نصب spyware جلوگيري مي كند. دوم كامپيوتر را اسكن مي كنند و spyware هاي نصب شده را پاك مي كنند. Antispyware ها گاهي فقط مي توانند تابع دوم را اجرا كنند. يعني اسكن و پاك كردن spyware ها. چون اين كار بسيار آسان تر از اين است كه ورودي spyware ها را سد كنند. بنابراين وقتي كه به دنبال يك برنامه براي حفاظت كامپيوتر خود در برابر spyware ها هستيد بهتر است از يك spyware blocker & removerr استفاده كنيد تا از يك Antispyware . اين نوع برنامه ها (bloker ها) به روشي مشابه آنتي ويروس ها عمل مي كنند. spyware blocker & remover اطلاعات ورودي را به دقت بررسي مي كند. و هر برنامه اي كه به عنوان spyware شناخته شود جلوي ورود آن گرفته مي شود يا به عبارت ديگر درگاه هاي ورودي كامپيوتر شما كنترل مي شود و اجازه ورود به spyware ها داده نمي شود.

در ابتدا برنامه هاي Antispyware فقط روي پيدا كردن و از بين بردن spyware هاي موجود در كامپيوتر فعاليت مي كردند ولي امروزه با گسترش spyware ها برنامه هاي Antispyware هم توسعه پيدا كرده اند و امروزه بعضي از كمپاني هايي سازنده اين برنامه ها قابليت سد كردن بدافزارها را هم به پكيج هاي امنيتي خود افزوده اند.

يكي از اولين برنامه هاي از اين نوع با نام Spyware Blaster توسط Javacool ارائه شد. اين نرم افزار يك حفاظت آنلاين ارائه مي داد كه spyware هاي ساخته شده بر پايه Active X را سد مي كرد اما قابليت سد كردن و هشدار دادن براي بسياري از انواع ديگر spyware ها را هم داشت. البته اين برنامه فقط يك حفاظت آنلاين براي سد كردن ورودي spyware ها را داشت و قابليت اسكن و پاك كردن spyware هاي نصب شده را نداشت. پس از آن بود كه برنامه هاي spyware blocker & remover به بازار عرضه شدند برنامه هاي كه قابليت پاكسازي و سد كردن هر دو را داشتند و عملكرد بهتري داشتند. نمونه يكي از اين نوع برنامه ها Windows Antispyware and Ad-aware از شركت Lava soft بود كه هر دو وظيفه را به خوبي انجام مي داد.

براي بيشتر  كاربران بهتر است از spyware blocker and remover استفاده كنند تا يك Antispyware كه فقط يكي از دو تابع مذكور را اجرا مي كند. حتي با يك spyware blocker and remover نمي توانيد مطمئن باشيد كامپيوتر شما كه جزئي از حريم خصوصي شماست در امنيت كامل به سر مي برد. اگر spyware blocker & remover نتواند يك spyware را شناسايي و سد كند ممكن است آن spyware blocker & remover ،spyware شما را پاك يا unistall كند.

بعضي spyware هاي هوشمند به صورت جفتي كار مي كنند وقتي كه spyware blocker & remover يكي از آنها را پيدا مي كند و جلوي فعاليت آن را مي گيرد، spyware ديگر دوباره و بلافاصله آن را فعال مي كند. spyware هاي ديگري هستند كه به گونه اي طراحي شده اند كه كليدهاي رجيستري را زير نظر دارند و هر گاه كه يك كليد رجيستري حذف مي شود به سرعت آن كليد رجيستري را جايگزين مي كنند. به اين ترتيب جلوي فرآيند پاكسازي را مي گيرند اگر چنين شرايطي براي شما پيش آمد مي توانيد كامپيوتر خود را در Safe Mode ري استارت كنيد. اين روش معمولاً به spyware blocker & remover شما فرصت مي دهد نرم افزار مزاحم و اگر خوش شانس باشيد spyware را شناسايي و حذف كند.

spyware هر روز جديدتر و عجيب تر مي شوند و اگر م مي خواهيد كامپيوتر شما در امان باشد بايد يك برنامه امن و قابل اعتماد نصب كنيد و آن را update كنيد.

علي يزدي مقدم

مطالب مرتبط: