• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۲ / ۰۸ / ۲۱

اندازه گیری ضربان سرخرگ رحمی (PI) در حاملگی

ضربان شریان رحمی

ضربان شریان رحمی (uterine artery) بر اساس مبنایی اندازه گیری می شود که به شاخص PI معروف است. این شاخص در بین هفته یازدهم تا چهاردهم حاملگی اندازه گیری می شود.

مطالعات زیادی در مورد رابطه بین شریان رحمی و جنین در رحم انجام شده است. در تحقیقی، اندازه گیری شریان رحمی بر روی 620 زن باردار در هفته 11 تا 41 حاملگی انجام شد، محققان متوجه شدند که کاهش چشمگیری در شاخص PI بین هفته 11 و 34 دیده می شود. در هفته یازدهم PI برابر 1.79 و در هفته سی و چهارم PI برابر 0.70 می باشد. این شاخص از هفته 34 تا هفته 41 تقریبا ثابت می ماند چنانچه در هفته چهل و یکم PI برابر 0.65 می باشد. بنابراین مصرف دارو برای کنترل PI بالا حداکثر تا هفته 34 انجام می شود چون بعد از آن مقدار PI ثابت می ماند.

اهمیت کاهش روند شاخص PI در مراحل پایانی حاملگی است. زنان حامله ای که PI در سه ماهه اول و دوم حاملگی در آنها بالاست، خطر فشار خون بالا، تشنج حاملگی اولیه، محدود شدن رشد رحمی، قطع ناگهانی جفت و زایمان بچه مرده، آنها را تهدید می کند.

نتایج تحقیقات نشان داده است: زمانی که PI بالا باشد نه تنها در طی بارداری فشار خون را بالا می برد بلکه عوارض پرفشاری خون بعد از حاملگی نیز در زن باقی می ماند. پس با کنترل کردن این شاخص می توان از پرفشاری خون در آینده نیز پیشگیری کرد.

بنابراین اگر شاخص PI شما در هفته یازدهم بالاتر از 1.79 است به پزشک خود مراجعه کنید و درمانهای لازم را دریافت کنید تا از عوارض ناگوار پرفشاری خون در آینده پیشگیری کنید.

ترجمه: سمیه مظفری

مطالب مرتبط: 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ، ، ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور سنگاپور
تور کیشصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید