آموزش توالت رفتن کودکان نوپا یا از جیش گرفتن کودک!

کودکان از یک سنی دیگر تحمل پوشک یا کهنه کردن را ندارند و می خواهند که آزاد باشند و مانند بزرگترهای خود به توالت بروند همین طور احساس شرم می کنند که پوشک یا شلوار خود را خیس کنند. بنابراین رفتارها و احساساتی از خود بروز می دهند و مادر از این رفتارها متوجه می شود که اکنون زمان از پوشک گرفتن کودک و به قول عامیانه “موقع از جیش گرفتن کودک” است. توالت رفتن کودک همانند بسیاری از کارها مانند خوردن و آشامیدن، شانه زدن مو، ناخن گرفتن و رعایت نظافت نیازمند آموزش است که وظیفه والدین به خصوص مادر است که این آداب را به کودک خود آموزش دهد.

آموزش توالت رفتن کودکان

آموزش توالت رفتن در سنین مختلف کودکان رخ می دهد. برخی مادران در 18 ماهگی کودک، برخی در دو و حتی سه سالگی و برخی حتی در 10 ماهگی، کودک را برای توالت رفتن آموزش می دهند.

در این مقاله سعی شده به این نیاز والدین یعنی آموزش توالت رفتن کودکان، پاسخ داده شود. در چند گام و مرحله این مساله بررسی و آموزش داده می شود.

گام اول در ابتدا به رفتار و احساساتی اشاره می شود که کودک از خود بروز می دهد و نشانه این است که کودک در این سن نیاز به آموزش برای توالت رفتن دارد.

در گام دوم به ابزار و عکس العمل هایی که برای آموزش توالت رفتن کودک نیاز دارید اشاره می شود.

گام سوم کودک را آموزش دهید که کجا برود و چه بگوید؟

گام چهارم در واکنش به احساس پر بودن مثانه و روده سریعا به سمت توالت حرکت کنند.

گام پنجم: به تدریج شلوار را جایگزین پوشک کنید.

گام ششم: به کودک یاد دهید که خود را بشوید، سیفون بکشد، لباسش را بپوشد و دستهایش را بشوید.

گام اول: به رفتار کودکتان توجه کنید و سنش را در نظر نگیرید بلکه دقت کنید آیا نشانه های زیر را برای آموزش در کودک خود، می بینید؟

رفتارهایی از کودک سر می زند که شامل:

از توالت رفتن شما تقلید می کند.

منظور کلام و صحبت های شما را می فهمد مثل اینکه سوال می کنید: عزیزم گرسنه ای؟ شیر میخوای؟ واکنش نشان می دهد.

درخواست های ساده مثل “برو توپ را بیار” را می فهمد و واکنش مثبت نشان می دهد.

زمانی که پوشک خیس یا کثیف شده است می خواهد آن را بیرون بکشد یا به شما می فهماند که آن را عوض کنید.

به شما می فهماند که او را به حمام یا دستشویی ببرید.

توانایی خارج کردن لباسهایش را دارد.

توانایی نشستن در توالت یا صندلی مخصوص توالت کودک را دارد. برخی والدین از سنین خیلی کم کودک او را مجبور به نشستن بر روی صندلی توالت می کنند و این باعث می شود که مشکلات ساختاری، اسکلتی و رفتاری برای کودک به وجود آید.

حداقل سه ساعت در روز خشک بماند یعنی مثانه او توانایی نگه داشتن ادرار را داشته باشد.

توالت کردن کودک در فواصل زمانی منظم در روز انجام می پذیرد.

متوجه می شوید که کودک احساس می کند که پوشک به اندام های داخلی اش فشار وارد می کند یا از توالت کردن خود در پوشک یا شلوار احساس شرم می کند.

حالات زیر را در کودک می بینید:

با دقت به پوشک خود نگاه می کند.

حالت چمباتمه و قوز کرده به خود می گیرد.

پوشک خود را چنگ می زند.

پاهای خود را جفت می کند و یا باز باز راه می رود.

غر می زند و حالت صورتش عوض می شود.

بازی خود را قطع می کند و به حالت چمباتمه پشت در، تخت یا در گوشه ای ساکت خود را قایم می کند تا مادر او را پیدا کرده و تمیزش کند.

اگر در مراحل رشد کودک مشاهده کردید که در بازه زمانی ای کودک خلق و خوی منفی دارد و هر حرف و خواسته ای از او دارید، تنها از کلمه نه استفاده می کند! در مقابل دستورات و حرف های شما مقاومت نشان می دهد این زمان، زمان مناسبی برای آموزش توالت رفتن کودک نیست پس بهتر است چند هفته آموزش را به عقب بیندازید. کودک را درک کنید چرا که نیاز به زمان بیشتری برای آموزش دارد.

آیا والدین یا مادر برای آموزش دادن آماده هستند؟

زمانی را برای آموزش کودک انتخاب کنید که خودتان مشغله کاری، فکری و یا تعهدات دیگری نداشته باشید مثلا استرس کاری، آزمون استخدامی، نقل مکان و اسباب کشی، فوت یکی از نزدیکان و یا تولد فرزند دیگر، یک هفته قبل از تولد نوزاد جدید.

آموزش توالت رفتن کودک در هوای گرم بهتر است چون گاهی لازم است کودک در فضای بیرون، حیاط یا پارک بدون پوشک آزاد باشد و این فضا را تجربه کنند پس بهتر است هوا سرد و برفی نباشد.

گام دوم: نشستن در توالت

ابزار و عکس العمل هایی که برای آموزش توالت رفتن کودک نیاز دارید:

شوخ طبعی و عدم عصبانیت و خشونت

صبور بودن

روش های خلاقانه

صندلی توالت

شورت آموزشی

طرز نشستن در توالت را نشان دهید و موارد لازم را گوشزد کنید

آماده بودن کودک و علاقه و میل او به تقلید و آموزش بسیار مهم است. اجازه دهید کودک شما را تماشا کند نحوه نشستن در توالت را برایش انجام و توضیح دهید. دختران به طور ذاتی با مادر و پسران با پدر راحت تر آموزش می بینند و آموزش توالت رفتن یک همجنس به کودک بسیار مهم است.

اگر کودک دوستی دارد که او قبلا آموزش دیده است می توانید شرایط را به گونه ای فراهم کنید که کودک، توالت رفتن دوستش را مشاهده کند. اگر کودک کودکستانی یا مهد کودکی است مربی او می تواند با شوخی یا حالت دویدن به خود گرفتن، زمان توالت رفتن را به کودک آموزش دهد. متاسفانه برخی مهد کودک ها، کودکانی که نیاز به پوشک دارند را قبول نمی کنند و این مساله فشار زیادی را به والدین وارد می کند.

آموزش توالت رفتن کودکان

استفاده از ابزار آموزشی

بعضی والدین از یک عروسک برای مدل استفاده می کنند. کودک می بیند که ادار از کجا خارج می شود. کودک می تواند پوشک عروسک را جدا می کند و عروسک را در جایگاه توالت قرار می دهد همین طور کودک خالی کردن مخزن صندلی توالت و استفاده از سیفون توالت اسباب بازی را برای عروسکهایش تجربه می کند. ترکیب این چند روش یعنی انجام عملی توالت رفتن توسط والدین و  مدل های عروسکی، اموزش کودک را آسانتر می کند.

اموزش توالت رفتن کودک از طریق کتاب

در کنار مدل های زنده و عروسکی کتاب هایی وجود دارند که تصاویر کودکی را در حال آموزش نشان می دهد. در معرض نمایش گذاشتن این شخصیت ها، این پیام را به کودک می دهد: اگر آنها می توانند انجام دهند پس من هم می توانم. سعی کنید کتاب آموزش توالت رفتن و شیوه تصویری برای کودکان و والدین را تهیه کنید.

آموزش توالت رفتن کودکان نوپا یا از جیش گرفتن کودک!
به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

  1. درود بر شما
    ضمن آرزوی شادکامی برای کلیه دست اندرکاران سایت، مراتب قدردانی خود را بابت مطالب بسیار آموزنده و متنوع ، ابرازمی دارم.
    با سپاس

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریت
ردیاب خودروصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید