اگر چپ دستها را وادار به نوشتن با دست راست کنید!!!…

طبیعت چپ دست ها به گونه ای است که همیشه باید چپ دست بمانند تا بتوانند خودشان را پرورش دهند و اگر انتخاب خودشان نوشتن با دست چپ است اجازه دهید با دست چپ بنویسند. مجبور کردن آن ها به تغییر دست و نوشتن با دست راست می تواند اثرات خیلی بدی در زندگی آینده آن ها و همچنین اثرات مخربی در طول زمان روی بد خط کردن دستخطشان دارد.

کودکان چپ دست

تسلط در نوشتن یا دست نوشته ی قابل قبول، یک امر فیزیکی نیست تا با کنترل خودکار انجام دهید بلکه امری ذهنی است که مغز سازماندهی می کند که کجا توابع خاص رخ دهد.

ساختار مغز در بدن مانند سیم کشی متقاطع است طوریکه سمت چپ مغز، سمت راست بدن و سمت راست مغز، سمت چپ بدن را کنترل می کند. تغییر دست برای نوشتن باعث سردرگمی بزرگی در مغز شده و می تواند اثرات واکنشی زیادی داشته باشد.

مغز

موارد زیر برخی از اثراتی است که توسط گروهی از مردم گزارش شده است از اینکه زمانی که کودک بوده اند مجبور شده اند در نوشتن تغییر دست دهند:

 • دستخط بد
 • خیس کردن رختخواب
 • لکنت زبان
 • ناخن خوردن
 • کمرویی و محتاط شدن
 • لجبازی و رفتار پرخاشگرانه
 • تمرکز ضعیف
 • حافظه بد
 • به سختی خواندن
 • مشکل در نوشتن املا
 • شخصیت عصبی
 • خستگی فیزیکی

این مشکلات در همه افرادی که برای نوشتن تغییر دست می دهند اتفاق نمی افتد. البته این مسائل می تواند به علل دیگری نیز بروز کند اما به نظر می رسد یک ارتباط بین همه این مسائل و تغییر اجباری نوشتن دست وجود دارد.

مجبور کردن فردی که چپ دست بوده به تغییر و استفاده از دست راست برای نوشتن خیلی بد است لطفا آن را انجام ندهید.

چیزهایی که درباره افراد چپ دست نمی دانید

چپ دست ها در زمینه ورزشی نسبت به راست دست ها برتر هستند.

زبانشناس Rik Smits در کتابش با عنوان The Puzzle of Left-Handedness (معمای چپ دست ها) توضیح می دهد که چپ دست ها زمانی که وارد فعالیت های ورزشی می شوند واقعا دارای برتری هستند. اگرچه این گروه اغلب برخلاف راست دست ها ورزش می کنند اما چپ دست ها می توانند خودشان را به آسانی به هر دو روش وفق دهند ولی راست دست ها در انجام آن مشکل دارند.

چه کسی می داند؟! شاید پسر یا دختر چپ دست شما در آینده لیونل مسی (بهترین بازیکن تاریخ فوتبال) یا رافائل نادال پاررا (تنیس باز حرفه ای اسپانیایی) معروف شود.

چپ دست ها اغلب IQ غیرعادی بالایی دارند: محققان دانشگاه St. Lawrence در نیویورک دریافته اند که چپ دست های زیادی با IQ بالای 140 نسبت به راست دست ها وجود دارند. تعجب نکنید نیوتن، انیشتین و چارلز داروین (زیست شناس بریتانیایی) چپ دست بوده اند.

چپ دست ها می توانند به رانندگان بهتری نسبت به راست دست ها تبدیل شوند: در یک سرشماری انجام شده توسط یک مدرسه رانندگی نشان داده است که موفقیت چپ دست ها در اولین آزمون رانندگی 57 درصد نسبت به راست دست ها 47 درصد بوده است.

احتمال اینکه چپ دستها هنرمند شوند کم است: شاید همه ی شما شنیده باشید که کودک چپ دستتان قصد دارد در آینده یک هنرمند شود. اما یک محقق به نام Gina Grimshaw از دانشگاه Wellington در نیوزیلند این موضوع را بعد از سنجش پنج تست شخصیتی در بررسی هایش رد کرده است. تحقیقات وی نشان داده است که هیچ اختلافی بین چپ دست ها و راست دست ها وجود ندارد.

بیشتر چپ دست ها راست مغز نیستند: این محقق (Gina Grimshaw) همچنین تئوری اینکه افراد چپ دست بیشتر راست مغز هستند را نیز رد کرده است. او گفته است حدود 98% از راست دست ها، چپ-مغز هستند اما 70% چپ دست ها نیز چپ-مغز هستند. بنابراین تفاوت واضحی در دو پروسه اطلاعاتی مغز دیده نمی شود.

چپ دست ها لزوما دوران زندگی کوتاهی ندارند: مطالعات قدیمی نشان داده است که اغلب چپ دست ها نسبت به راست دست ها دوره زندگی کوتاهتری دارند مانند مطالعه ای که در سال 1991 به وسیله دانشگاه British Columbia انجام شد. با این وجود بیشتر نظریه پردازان مدرن امروزی همانند Chris McManus این تئوری را رد کرده اند و دریافته اند که هیچ ضریب همبستگی بین سن و دست برتری وجود ندارد، بنابراین نیازی نیست که وحشت کنید.

چپ دست ها درآمد کمتری دارند: چپ دست بودن می تواند به این معنی باشد که درآمد کمتری دارید. تحقیقی که در سال 2014 توسط محققان داشنگاه هاروارد انجام شده نشان داده است که چپ دست ها میانگین حقوق ماهیانه بین 9 تا 19 درصد کمتر از راست دست ها دارند. روند قابل توجه و یا تصادفی!

چپ دست بودن در کودکان به خاطر بیشتر شدن اسکن های سونوگرافی در دوران بارداری در حال افزایش است: چپ دست بودن (دست برتری) در رحم شروع می شود. محققان دانشگاه St. Olav University Hospital تروندهایم نروژ دریافته اند که تعداد افراد چپ دست به علت افزایش مقدار اسکن های سونوگرافی که در دوران بارداری در زنان انجام می شود در حال افزایش است.

جنین

13 آگوست به چپ دست ها اختصاص داده شده است: این روز برای چپ دست ها مانند دومین جشن تولد آنها است. از سال 1996، روز 13 اوت یا 22 مرداد را برای چپ دست ها در نظر گرفته اند روزی برای جشن گرفتن و فراموش کردن این موضوع که در اقلیت هستند.

چطور به کودک چپ دستتان کمک کنید

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کودک چپ دستتان انجام دهید. از دوران پیش دبستانی به آن ها آموزش دهید که بندکفشهایشان را خودشان گره بزنند و دکمه هایشان را خودشان ببندند.

برای کودک چپ دست یک قیچی تهیه کنید و به او آموزش دهید چطور با قیچی حاشیه های اطراف کاغذ را بِبُرد و کمک کنید تا هماهنگی بین دست و چشم برقرار کند.

برای هماهنگی بین چشم و دستف پازل یا لگو یا جورچین هایی در اختیار آنها قرار دهید و از آنها بخواهید که آنها را مرتب کنند و شکل مورد نظر را بدست آورند یا مثلا شکل یا عددهایی را از راست به چپ مرتب قرار دهد.

یک پیکان یا برچسب یا مانند آن را در سمت راست بالای صفحه کتابی که می خواهد بخواهد قرار دهید تا متوجه شود که برای خواندن متون فارسی باید از راست به چپ بخواند.

به کودکان خود شنا، دوچرخه سواری و بافتنی بیاموزید و در کودکان بزرگتر طریقه ساخت یک موتور یا محرک خوب را آموزش دهید و یا با وسایلی مانند جورچین و نرم چین و لگو ابزار و اشکال نو خلق کنند. همین طور از آنها بخواهید که اعداد یک تا ده و یا یک تا صد یا روزهای هفته، ماه یا سال را به ترتیب از چپ به راست بچینند یا بنویسند.

اگر چپ دستها را وادار به نوشتن با دست راست کنید!!!…
امتیاز 4.7 از 3 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید