• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2017 / 01 / 30

چگونه خرده فروشان می توانند از میزان تاثیر تبلیغات تلویزیونی بر فروش شان مطلع شوند؟

مدت های مدیدی است این باور با آب و تاب فراوانی مطرح است که گستردگی تبلیغات دیجیتال (اینترنتی – آنلاین) در ایالات متحده آمریکا از تبلیغات تلویزیونی پیشی خواهد گرفت. در حال حاضر هم پوشش تبلیغات دیجیتالی در برخی نقاط اروپا و آسیا از تلویزیون جلو افتاده است. با این وجود، این تلویزیون است که هم چنان به عنوان بازیگری قوی، در صحنه مانده است. در واقع، مطالعه صورت گرفته در خصوص داده های جمع آوری شده طی سال های 2010 تا 2014 حاکی از این است که تلویزیون به عنوان یکی از شاخصه های کلیدی در عرصه نمایش، نسبت به  رسانه دیجیتالی و تبلیغات چاپی (عکس و بَنر و پوستر، کاتالوگ و…) و  رادیو، دارای عملکرد بهتری است. عبارتی که دقیقا از متن مطالعه نقل قول می شود:

«وقتی می خواهید پیامی را منتشر کنید تلویزیون به عنوان یک بلندگوی غول پیکر عمل می کند، وسیله ای که هنوز قدرتمندترین راه انتقال پیام است.»

تبلیغات تلویزیونی

سوال مکرر طرفداران تبلیغات تلویزیونی این است که میزان اثرگذاری این تبلیغات از طریق تلویزیون بر فروش چگونه قابل اندازه گیری است؟ چند آگهی را در این باره مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند را در زیر بیان می کنیم. سپس مراحل مختلف آنها را بررسی خواهیم کرد.

به خریداران نسبت به تبلیغات تلویزیونی هشدار داده می شود که خریدار نباید صرفا بر اساس یک تبلیغ تلویزیونی، محصولی را خریداری کند.

برخی از هشدارها برای سلب مسئولیت

 • من جنبه های خلاقانه تبلیغات یا مواردی که می خواهند نشان دهند محصول مربوطه، برای سازمان شما بهترین است، تضمیمن نمی کنم. اینها صرفا برای توسعه کسب و کار شخصی بوده و دیدگاه خاصی مد نظر نیست.
 • برای فروشندگان آنلاین، مثلا عمده فروشان وسایل نقلیه، تبلیغات تلویزیونی و دیجیتالی بسیار موثر است اما بررسی ها نشان داده تبلیغات چاپی مثل بنر و آگهی و کاتالوگ برای این گونه فروشندگان موثر نیست.
 • شما به برخی مهارت های آماری فراتر از اطلاعات  و گزارش های عمومی نیاز دارید. این موضوع مهم در تجزیه تحلیل ها، روشن تر می شود.
 • می توانید با تجزیه و تحلیل گزارش های آماری موجود در برنامه های گوگل یا Adobe، آنها را بررسی کنید و در صورت عدم فرصت کافی و داشتن بودجه، می توانید از یک موسسه کمک بگیرید تا این کار را برایتان انجام دهد.
آنچه برای شروع کار نیاز دارید

از وجود موارد ذیل قبل از شروع کار مطمئن شوید:

اندازه گیری بازاریابی قیفی:

تعریف بازاریابی قیفی: در حقیقت، قیف خرید مشتری، فرآیندی است که طی آن سعی می شود انبوه مشتریان احتمالی، به مشتری یا مشتریان واقعی که مبادرت به خرید محصول می کنند مبدل شوند. در بالای قیف انبوه انسان ها وارد می شوند و در هر مرحله با ریزش تعدادی از آنها مشتریان احتمالی کمتر و کمتر می شوند.

شما به روشی برای سنجش تعداد مشتریان موجود در مراحل مختلف فرایند فروش، نیاز دارید. آگاهی از تعداد مشتریان به شما بگوید آیا به طیف کاملا جدیدی از مشتریان دست یافته اید یا هم چنان درگیر مشتریان سابق خود هستید؟ دانستن این موضوع برای هدایت راهبردِ بازاریابی شما، کاملا ضروری است.

 برنامه تبلیغاتی تلویزیونی:

داده های اطلاعاتی زیر را به منظور سنجش هر آگهی که در پنجرهٔ تبلیغاتی صفحه نمایش پخش می کنید، در نظر بگیرید. مهم ترین عناصر دراین مقوله، تبلیغات و زمان پخش آنهاست. مابقی عوامل، سلیقه ای هستند:

 • تبلیغات/ آگهی ها
 • طول آگهی
 • نمایش (کیفیت و وضعیت نمایش)
 • تعداد روزهای هفته که آگهی مربوطه پخش می شود
 • تعداد دفعات پخش آگهی
 • آگهی در چه فواصل زمانی از روز پخش می شود
 • زمان پخش آگهی
 • چه نقاط جغرافیایی و چه طیفی از مخاطبین، مدنظر است
اندازه گیری/ سنجش میزان تاثیر تبلیغات تلویزیونی بر فروش چگونه قابل انجام است؟

نمودار سنجش میزان تاثیر تبلیغات تلویزیونی

در نمودار بالا توضیح داده می شود که چگونه می توان بخشی از درآمدها را به پخش آگهی های تبلیغاتی اختصاص داد. برای درک چگونگی تاثیر تبلیغات تلویزیونی خود، باید پس از پخش آگهی های تبلیغاتی، تغییرات شاخص های کلیدی عملکرد سایت تان و میزان این تغییرات را بررسی کنید.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه بعد >> 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنیدتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید