• ارسال کننده: علی یزدی مقدم
 • تاریخ انتشار: 2014 / 04 / 18

آشنایی با اجزای مختلف سیستم تعلیق خودرو

 

 فنربندی و سیستم تعلیق

سیستم تعلیق خودرو در حقیقت بخشی از شاسی آن است وبه نوعی با تمامی اجزای زیرین خودرو  در ارتباط است. یک سیستم تعلیق خوب علاوه بر اینکه راحتی و آرامش را برای سرنشینان به همراه می آورد به پایداری خودرو در جاده هم کمک بسیاری می کندو در چسبندگی و تعادل آن نقش مهمی دارد. اگر خودرو هایی مانند پورشه باکستر، موستانگ، دوج چلنجر در جاده هندلینگ وچسبندگی فوق العاده ای دارند یکی از دلایل آن داشتن سیستم تعلیق پیشرفته آنهاست. در این مقاله سعی داریم به زبان ساده کمی بیشتر با قسمت های مهم این سیستم آشنا شویم.

سیستم تعلیق علاوه بر اینکه باید وزن خودرو را تحمل کند باید ضربه هایی را که در دست انداز ها به خودرو وارد می شود جذب کند و مانع از انتقال آن به بدنه خودرو شود و نوسان آن را میرا کند و باید طوری طراحی شود که در شرایط مختلف تماس لاستیک ها را با سطح جاده حفظ کند.

حال که به اختصار با وظایف سیستم فنربندی آشنا شدید نگاهی می اندازیم به اجزای اصلی سیستم تعلیق که شامل فنرها، کمک فنر ها یا دمپر ها و میله های ضد پیچش می شوند.

فنرها

امروزه سیستم های فنر بندی به چهار نوع اصلی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

 • فنر های مارپیچ یا حلقوی یا لول – این نوع فنر معمول ترین نوع مورد استفاده در خودرو های امروزی است. این فنر ها به سادگی با جمع شدن و باز شدن حرکات چرخ خودرو را جذب می کنند.

فنر مارپیچی با حلقوی یا لول

 

 • فنر شمش – این نوع از فنر بندی از چند لایه شمش فلزی تشکیل شده است که به یکدیگر متصل شده اند و مانند یک واحد عمل می کنند. به این نوع فنر لیف هم می گویند. این نوع فنر ابتدا در گاری هایی که با اسب کشیده می شد استفاده شد و در سال 1985 در خودروهای آمریکایی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفت. این نوع فنر بندی هنوز در بیشتر خودروهای باری و برخی از خودروهای سنگین وزن مورد استفاده قرار می گیرد.

فنر شمش

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه بعد >> 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

 1. با درود
  ضمن تشکر ،بنظرم بسیار مفیدوآموزنده است و جا دارد از مدیریت وسایر دست اندرکاران سایت
  کمال قدردانی وسپاس را بجای آورم.
  شاد وموفق باشید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنیدتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمتبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید