• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 06

راهکارهای خانگی برای کنترل کم خونی

این یک خبر خوب است که کم خونی یک بیماری نیست و خبر بد اینکه کم خونی می تواند نشانه برخی بیماریهای خطرناک باشد. بنابراین ابتدا باید توسط پزشک بررسی شوید که کم خونی همولیتیک، کم خونی داسی شکل یا کم خونی سیدروبلاستیک نداشته باشید.

خوراکی هایی برای جبران کم خونی

این نوع از کم خونی ها با مداخلات پزشکی قابل کنترل هستند در زیر هر یک را به طور مختصر تعریف کرده ایم:

کم خونی همولیتیک نوعی کم خونی است که ناشی از تخریب گلبول قرمز است.

کم‌خونی داسی شکل یک بیماری ژنتیکی و اختلال خونی است که با هموگلوبین معیوب (Hbss) شناخته می‌شود. سلول‌های هموگلوبین به شکل داس می‌باشند. این مولکول‌های هموگلوبین تمایل دارند به شکل خوشه‌ای و در کنار یکدیگر قرار گیرند، بنابراین برای حمل اکسیژن به راحتی از مویرگ‌های خونی عبور نمی‌کنند.

کم خونی سیدروبلاستیک نوعی کمی خونی است که بدن نمی‌تواند آهن را به مولکول هموگلوبین پیوند داده و هموگلوبین بسازد. اشکال اکتسابی بیماری بیشتر از انواع ارثی دیده می شوند.

اگر کم خونی های ذکر شده را ندارید ولی آزمایشات شما همچنان کم خونی را نشان می دهد ناشی از تغذیه ناقص و عدم مصرف مواد مغذی است. شاید شما دچار کمبود آهن، ویتامین B12 یا اسید فولیک باشید. بدانید که اگر تعداد سلولهای قرمز خون کم باشند آنها نمی توانند اکسیژن کافی را به بخشهای مختلف بدنتان برسانند. هموگلوبین، اکسیژن را به بخشهای مختلف حمل می کند. بنابراین نیاز دارید تا مکملها و مواد مغذی ضروری را برای این کمبود به بدن خود برسانید.

در این مقاله سعی داریم از راهکارهای خانگی برای کنترل چند نوع از کم خونی ها استفاده کنیم. ابتدا غذا و خوراکی هایی که به جبران کم خونی کمک می کنند و روش صحیح مصرف آنها بیان می شود و در ادامه به برنامه غذایی برای کم خونی، باید نبایدهای مصرف قرص آهن و پیشگیری از کم خونی اشاره می شود.

آب سیب – چغندر برای کم خونی

سیب غنی از آهن است از طرفی چغندر نیز اسید فولیک بالا، فیبر و پتاسیم دارد. پوست میوه از مغذی ترین بخش میوه، محافظت می کند. بنابراین اگر می خواهید چغندر بخورید، آن را در میکروویو، توستر بپزید و یا روی گاز با پوستش کباب کنید. بعد از پخته شدن، پوست چغندر را جدا کنید. اگر معمولا روزی یک یا دو سیب می خورید، یک سیب را با چغندر مخلوط کنید تا شانس مبارزه با کم خونی در شما دو برابر شود.

مواد لازم:

آب سیب: یک فنجان، آب چغندر: یک فنجان، عسل یک یا دو قاشق چایخوری.

طرز تهیه:

آب سیب را با آب چغندر مخلوط کنید، عسل را اضافه کرده و مرتب هم بزنید تا یکدست شود. سپس این آب میوه را دو بار در روز میل کنید.

دانه کنجد برای کم خونی

دانه های کنجد گزینه عالی برای درمان کم خونی هستند. به ویژه کنجد سیاه منبع غنی آهن است. راههای زیادی برای مصرف کنجد وجود دارد. در زیر به دو راه مصرف آن اشاره می شود.

مواد لازم:

دانه کنجد: یک قاشق چایخوری، عسل: یک قاشق چایخوری، آب برای خیساندن دانه کنجد به میزان لازم.

طرز تهیه:

دانه های کنجد را به مدت دو ساعت در آب خیس کنید. سپس دانه ها را بچلانید، بکوبید یا آسیاب کنید تا شیرابه دانه ها خارج شده و خمیری به دست آید. عسل را به این خمیر اضافه کنید و به خوبی آنها را با هم مخلوط نمایید. روزی دو بار از این خمیر کنجد – عسل میل کنید.

کنجد مناسب برای درمان کم خونی

روش دوم:

مواد لازم:

دانه های کنجد سیاه: یک قاشق چایخوری، شیر: یک فنجان، عسل: یک تا دو قاشق چایخوری، آب گرم برای خیساندن دانه کنجد.

طرز تهیه:

دانه های کنجد را به مدت دو ساعت خیس کنید. دانه ها را بکوبید یا آسیاب کنید تا خمیری بدست آید. شیرابه دانه ها را کاملا خارج کنید. آن را با یک فنجان شیر خارج کنید. عسل را اضافه کنید و کاملا هم بزنید تا یکدست شود. این مخلوط را هر روز مصرف کنید.

اسفناج برای کم خونی

مصرف تنها نصف فنجان اسفناج در روز برای درمان کم خونی کافیست. این سبزی با برگهایی به رنگ سبز تیره دارای مقدار بالایی ویتامین A، B9، E، C، آهن، فیبر، کلسیم و بتاکاروتن است. تنها نصف فنجان اسفناج جوشیده، 3.2 میلی گرم آهن دارد که این مقدار 20% نیاز روزانه یک زن می باشد! بنابراین اسفناج را در رژیم روزانه خود بگنجانید. در ضمن فراموش نکنید که اسفناج را حتی چند دقیقه، بجوشانید چون اسید اکسالیک دارد که در مقابل جذب آهن توسط بدن ممانعت میکند. جوشاندن باعث کاهش سطح اسید اکسالیک می شود.

روشهایی برای افزودن اسفناج به رژیم غذایی

اگر همیشه سالاد می خورید، این بار برگهای سبز اسفناج را به سالاد خود اضافه کنید و یا مقدارش را نسبت به قبل افزایش دهید، دیگر سبزیجات سالاد می تواند شامل کرفس، بروکلی، کلم پیچ و غیره باشد.

نصف فنجان اسفناج را در یک فنجان آب بجوشانید تا سوپ اسفناج به دست آید. چاشنی های دلخواه خود را به این سوپ اضافه کنید. این سوپ را دو بار در روز میل کنید.

دو قاشق چایخوری عسل را به یک لیوان آب برگ اسفناج اضافه کنید. این آب میوه را هر روز بنوشید این کار را حداقل به مدت 40 روز تکرار کنید.

گوجه فرنگی برای درمان کم خونی

خوردن تنها آهن بیشتر کافی نیست. بدن شما بایستی بتواند آهن را جذب کند. به این دلیل در بین خوراکی های دیگر، گوجه فرنگی بهترین گزینه است. گوجه فرنگی غنی از ویتامین C و لیکوپن است. ویتامین C برای جذب آهن در بدن ضروری است.

از هر یک از روشهای زیر برای مصرف گوجه فرنگی می توانید استفاده کنید:

هر روز یک یا دو گوجه فرنگی به صورت خام بخورید. می توانید آن را در سالاد، ساندویچ و غیره به کار ببندید.

یک لیوان آب گوجه فرنگی هر روز بنوشید.

گوجه فرنگی را در کنار دیگر غذاها مثل کتلت و کباب میل کنید.

انار برای کم خونی

انار میوه فوق العاده ای است که فواید زیادی به همراه دارد. انار دارای پروتئین، کربوهیدرات، چربی، فیبر و قند است. مهم تر از همه اینکه انار دارای آهن و کلسیم است. همچنین سرشار از مواد معدنی مانند پتاسیم، مس است. انار هموگلوبین خون را به مقدار زیاد افزایش می دهد و باعث بهبود جریان خون می شود. احساس خستگی، سرگیجه و ضعف، نشانه هایی از کم خونی هستند.

برای خوردن انار در کم خونی می توانید از راههای زیر استفاده کنید.

یک انار متوسط (حدود 200 گرم) هر صبح با معده خالی بخورید.

یک لیوان آب انار را هر روز با صبحانه میل کنید.

جعفری برای کم خونی

جعفری شاید محبوب ترین سبزی مورد استفاده در آشپزخانه در سر تا سر جهان باشد. صرفنظر از فواید زیاد این سبزی، جعفری دارای آهن خیلی زیاد و اسید فولیک است. 100 گرم جعفری که معادل نصف فنجان جعفری تازه یا یک قاشق غذاخوری سبزی خشک است، دارای 5.5 میلی گرم آهن است که 10% نیاز روزانه بدن به آهن را تامین می کند.علاوه بر این، ویتامین C جعفری به جذب آهن کمک می کند.

راههای مصرف جعفری برای کم خونی

مصرف جعفری برای ساندویچ و سالادها.

مصرف جعفری تازه یا خشک شده در سوپ، سس گریوی، تاس کباب و همچنین سس ها

اضافه کردن جعفری به آبمیوه

تهیه چای جعفری. آب داغ را به برگهای جعفری اضافه کنید، چند دقیقه جعفری در آب خیسانده شود، اگر نیاز بود یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید و چای جعفری را دو تا سه بار در روز نوش جان کنید.

جعفری راهکار خانگی مبارزه با کم خونی

خرما درمانی برای کم خونی

خرما میوه لذیذی است که منبع غنی از آهن می باشد. هر 100 گرم خرما، 0.9 میلی گرم آهن دارد. بنابراین درمان خوبی برای کم خونی در منزل است. خرما به افزایش هموگلوبین در خون کمک می کند. همچنین غنی از مواد معدنی مثل کلسیم، منیزیم، مس و منگنز است. مس برای تولید سلول های قرمز خونی مورد نیاز است. بنابراین هر روز خرما بخورید تا به درمان کم خونی خود کمک کنید.

روشهایی برای مصرف خرما برای کم خونی

دو خرمای خشک را در یک فنجان شیر از شب تا صبح بخیسانید. سپس خرما را در صبح با معده خالی بخورید. شیر را دور نریزید بلکه آن را نیز بنوشید.

اگر نخواستید خرما را بخیسانید، یک مشت از آن را با معده خالی در صبح بعد از نوشیدن یک فنجان شیر بخورید تا انرژی لازم در کل روز را به دست آورید.

می توانید یک یا دو خرما را در یک فنجان آب گرم به مدت 2 تا 3 ساعت بخیسانید. این آب را بعد از سرد شدن بنوشید. این کار برای افرادی که به قند شیر حساسیت دارند و یا لبنیات مصرف نمیکنند، مناسب می باشد.

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها:

صفحه بعد >> 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنیدتبلیغات اینترنتی

رپورتاژ آگهیبستن تبلیغات

طراحی سایت
تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید