• ارسال کننده: زهرا صانعی
  • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 18

آماده سازی برای سخنرانی موفق و تاثیرگذار

چگونه برای یک سخنرانی تاثیرگذار آماده شویم؟

امروز، می خواهم در این مورد صحبت کنم که هر زمانی در مواجهه با مخاطبان، چگونه باید خود را برای یک سخنرانی موفق آماده کنیم؟

من اطمینان دارم شما در طول زندگی خود سخنرانی های زیادی انجام داده و قبل از اجرا هم، برای آماده شدن خیلی زیاد تمرین کرده اید! اقداماتی که معمولا در این خصوص صورت می گیرد شامل: بررسی متن سخنرانی، تجزیه و تحلیل مخاطبان، تمرین سخنرانی و مشاهده ویدیو هایی برای کسب اطلاعاتی با جزئیات بیشتر در این موارد است. در این مقاله می خواهم در مورد مجموعه ای کلی از مهارت هایی که از شما سخنران بهتری می سازد، صحبت کنم.

سخنرانی موفق

صحبت کردن شامل مجموعه ای از مهارت های خاص است که وقتی به خوبی ارتقاء می یابند، این اطمینان خاطر را به شما می دهند که می توانید در هر موقعیتی سخن بگویید، چه برای آن موقعیت خاص از قبل آمادگی داشته باشید چه نه. برخی از این مهارت ها عبارتند از:

محتوای صحبت خود را انتخاب کنید

منظور من کل سخنرانی شما نیست. منظورم تصمیم گیری در این خصوص است که تمرکز سخنرانی شما بر روی چه مطلبی باید باشد؟ به عنوان مثال، اگر لازم است گزارشی از یک پروژه را ارائه کنید، آیا در بدو امر قصد دارید در مورد پیشرفت کار صحبت کنید یا یک دلیل قانع کننده بتراشید که چرا اجرای آن به تاخیر افتاده است؟ در شرایط بداهه که از قبل آمادگی وجو د ندارد، ابتدا باید در مورد اصل موضوع تصمیم گیری کنید. به عنوان مثال: به جای اینکه در خصوص کاهش بودجه بحث و مناظره کنید باید نظرتان را در مورد آخرین تغییرات کسر بودجه اعلام و راهکارهای مواجهه سریع با این مسئله را ارائه کنید.

ایده ها را کنار هم بگذارید

پیرو مثال هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، این مرحله شامل تفکر در مورد 2 نکته است که از موضوع اصلی سخنرانی شما پشتیبانی می کند به عنوان مثال، موضوع اصلی و نکته اساسی در صحبت شما می تواند این باشد:

من با کاهش بودجه موافق نیستم و بعد از گفتن این جمله، به سرعت به دو دلیلی فکر کنید که قویا می تواند موضع اصلی شما را تقویت کند. اگر خود را برای یک  سخنرانی یا مذاکره آتی، آماده می نمایید سعی کنید خلاصه ای از متن سخنرانی یا مذاکره را تهیه نمایید. این امر به شما اطمینان خواهد داد که به خوبی در جریان کار هستید.

موفقیت شما در موقعیت های بداهه و از قبل تعیین نشده، به میزان سرعت عمل ذهنی شما در تجزیه و تحلیل موضوع، بستگی دارد: توجه به آنچه که می خواهید بیان کنید و اندیشیدن در خصوص دو مطلبی که به موضع اصلی شما اعتبار می بخشند، به کاربردن مثال های احتمالی در جهت تحکیم موضوع و در نهایت، جمع بندی همه مطالب عنوان شده.

 همیشه جوری تمرین کنید که انگار مسابقه می دهید

اطمینان حاصل کنید؛ برنامه تمرین صدای شما و  ژست ها و حرکاتی که از خود بروز می دهید مشابه موقعیت های واقعی شما در زندگی تان است. شما نباید در اتاقی که پر از آدمهایی است که به حرف های تان گوش می کنند، مِن و مِن کنید یا لم بدهید. باید به این بیاندیشد که حرکاتی که از خود در می آورید چگونه اند و چه تاثیری می گذارند؟ بنابراین کاری اساسی در طول تمرین خود انجام دهید. یاد بگیرید در حین تمرین با صدای بلند و ژستی راحت صحبت کنید تا به همین شیوه بتوانید در طی سخنرانی واقعی هم، اجرائی با اعتماد به نفس داشته باشید.

سخنرانی

 بسیاری از خط مشی های دیگر هم هستند که می توانند در فرایند آماده شدن برای سخنرانی به کار روند. آیا شما باید متن سخنرانی خود را بنویسید و آن را ازبَر کنید و از نقطه نظرهای مختلف، پیرامون آن صحبت نمایید؟ ساختار ایده آل یک سخنرانی چگونه باید باشد؟ زمان مفید اینکار چگونه تعیین می شود؟ تبدیل شدن به یک سخنران با اعتماد به نفس، زمان می برد و نیازمند تلاش برای تسلط بر همه این چیزها و چگونه به کار بستن همه اینها در کنار هم به شیوه ای کاملا عملی است. تمرین باعث می شود یک اجرای خوب به سبک سخنرانی های ارزشمند TED داشته باشید.

تِد (TED)، مخفف Technology, Entertainment, Design یک مجموعه همایش جهانی است که توسط بنیاد Sapling که سازمانی غیرانتفاعی خصوصی است، با شعار «ایده‌ها ارزش گسترش دارند»، سالیانه برگزار می‌شود. سخنرانان حرفه ای TED برای داشتن یک اجرای معرکه، حتی تا 200 بار هم تمرین می کنند.

برای داشتن یک سخنرانی موفق به نکات زیر توجه داشته باشید:
  • یاد بگیرید چگونه متن سخنرانی را بنویسید.
  • چگونه سریع و کارآمد، افکار خود را سازمان دهی کنید.
  • اجرای خود را برنامه ریزی نمایید / به شیوه ای صحبت کنید که  بیشترین  تاثیرگذاری را داشته باشد.
  • یاد بگیرید چگونه از موضوعی بر موضوعی دیگر تمرکز کنید.
  • تمرین در شرایط مسابقه را آنقدر ادامه دهید تا احساس کنید اعتماد به نفس لازم را به دست آورده اید.
  • سخنرانی های بهترین سخنرانان تاریخ را ببینید و از آنها درس بیاموزید.

بسیاری از افرادی که سخنرانی جزء شغل آنهاست انجام سخنرانی موفق و تاثیرگذار برایشان اهمیت دارد بنابراین سعی می کنند تا در کلاسها و دوره های آموزشی در این زمینه شرکت کنند.

ترجمه: فیروزه بابائی

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید