• ارسال کننده: زهرا صانعی
 • تاریخ انتشار: 2017 / 02 / 21

داروی سلکوکسیب چیست؟

نام عمومی: (celecoxib (SEL e KOX ib

نام تجاری: CeleBREX

سلکوکسیب داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است. این دارو با کاهش هورمون هایی که موجب التهاب و درد در بدن می شود کار می کند. سلکوکسیب برای درمان درد یا التهاب ناشی از شرایط مختلف مانند آرتروز، اسپوندیلیت آنکیلوزان (یک بیماری مفصلی پیشرونده، مزمن و خود ایمنی که اغلب ستون فقرات و استخوان‌های لگن را درگیر می‌سازد.) و در دردهای قاعدگی استفاده می شود.

داروی سلکوکسیب

سلکوکسیب برای درمان آرتریت روماتوئید در کودکان حداقل 2 ساله استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان پولیپ ارثی روده ی بزرگ نیز به کار می رود.

اطلاعات مهم

سلکوکسیب می تواند خطر حمله های قلبی مهلک یا سکته را افزایش دهد، مخصوصا اگر دراز مدت یا با دوز بالا استفاده کنید یا اگر بیماری قلبی دارید. از این دارو قبل یا بعد از جراحی بای پس قلب (CABG یا عروق کرونر) استفاده نکنید. سلکوکسیب همچنین ممکن است منجر به خونریزی معده یا روده شود که می تواند منجر به مرگ شود. خونریزی معده بدون هیچ هشداری زمانی که از دارو استفاده می کنید ممکن است اتفاق بیفتد مخصوصا در افراد بالغ بنابراین اگر سابقه خونریزی معده یا روده دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

اگر خونریزی معده یا روده، آلرژی به داروهای سولفا، سابقه حمله اسم یا آلرژی شدید بعد از استفاده از آسپرین یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی دارید از این دارو استفاده نکنید. برای اینکه مطمئن شوید سلکوکسیب برایتان بی خطر است به پزشک بگوئید اگر:

 • بیماری قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت یا اگر سیگار می کشید
 • سابقه حمله قلبی، سکته یا لخته خون
 • سابقه زخم معده یا خونریزی معده
 • اسم
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • اختلال نگهداری مایعات توسط بافتها و سلول های بدن

مصرف سلکوکسیب در سه ماهه آخر بارداری ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید پزشک را در جریان قرار دهید یا اگر قصد باردار شدن دارید زمانی که از سلکوکسیب استفاده می کنید حتما باید با پزشک مشورت کنید.

سلکوکسیب می تواند روی شیر مادر تاثیر بگذارد بنابراین اگر به کودک خود شیر می دهید به پزشک اطلاع دهید. مصرف سلکوکسیب برای کودکان زیر 2 سال تصویب نشده است.

چطور باید سلکوکسیب استفاده شود؟

سلکوکسیب باید دقیقا طبق دستور پزشک استفاده شود. از دستورات نوشته شده روی برچسب دارو پیروی کنید. این دارو را بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید. کمترین دوز را برای تاثیر مثبت آن برای شرایطی که دارید استفاده کنید.

ممکن است سلکوکسیب را همراه غذا یا غیر از آن مصرف کنید.

اگر مصرف سلکوکسیب باعث ناراحتی معده شد آن را همراه با غذا استفاده کنید.

برای بلعیدن بهتر می توانید کپسول سلکوکسیب را باز کنید و دارو را داخل قاشق مرباخوری ریخته، با آب کمی مخلوط کنید و بدون آنکه آنرا بجوید، ببلعید. کپسول خالی را دور نیندازید. اگر ترکیب آن را فورا استفاده نمی کنید آن را در یخچال نگهداری کنید و در طول 6 ساعت باید استفاده کنید. اگر این دارو را برای طولانی مدت استفاده می کنید ممکن است به آزمایش های پزشکی مکرری نیاز داشته باشید.

این دارو را در اتاق دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید.

اگر یک وعده مصرف سلکوکسیب را فراموش کنید چه اتفاقی می افتد؟

از آنجائیکه سلکوکسیب گاهی اوقات و زمانی که مورد نیاز است استفاده می شود ممکن است دوزی در برنامه شما نباشد. اگر از یک برنامه مشخص پیروی می کنید به محض اینکه آن را به یاد آورید آنرا استفاده کنید ولی اگر زمان استفاده از دوز بعدی فرا رسیده است داروی فراموش شده را نخورید و دوز مصرف را نیز دو برابر نکنید.

اگر اوردوز شود چه اتفاقی می افتد؟

سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

از چه چیزهایی باید اجتناب کنید تا زمانی که از سلکوکسیب استفاده می کنید؟

از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل یا نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید زیرا ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

زمانی که سلکوکسیب استفاده می کنید از مصرف آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی خودداری کنید.

با پزشک یا دارو ساز قبل از استفاده از هرگونه داروی سرماخوردگی، آلرژی یا آسپرین یا دیگر داروهای مشابه سکوکسیب، مشورت کنید. چرا که بعضی داروهای در دسترس مانند آسپرین بدون نسخه فروخته می شوند.

عوارض جانبی سلکوکسیب

اگر نشانه های آلرژی به سلکوکسیب را داشتید به اورژانس مراجعه کنید، نشانه هایی مانند: عطسه، گرفتگی بینی یا روندگی بینی، به سختی نفس کشیدن، کهیر زدن، متورم شدن صورت، لب ها، گلو یا زبان.

سلکوکسیب

اگر نشانه های حمله قلبی را داشتید سریعا به اورژانس مراجعه کنید نشانه هایی مانند: درد قفسه سینه که به سمت شانه ها کشیده می شود، کرخت شدن ناگهانی یا بیحسی یک طرف از بدن، لکنت زبان، احساس تنگی نفس.

استفاده از سلکوکسیب را متوقف کنید و به پزشکتان اطلاع دهید اگر علایم زیر را دارید:

 • اولین نشانه خارش پوست است، این علامت مهم نیست چقدر خفیف باشد.
 • تنگی نفس حتی خفیف
 • تورم یا افزایش وزن سریع
 • علائم خونریزی معده، مدفوع خونی، سرفه خونی یا استفراغ به رنگ قهوه
 • مشکلات کبدی، تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، علائم شبیه سرماخوردگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)
 • مشکلات کلیوی، ادار کم یا هیچ، دفع دردناک ادرار تورم پا یا خود مچ پا، احساس خستگی و یا تنگی نفس.
 • واکنش شدید پوست، تب، گلودرد، تورم صورت و زبان، سوزش در چشم، درد پوست و به دنبال آن بثورات پوستی قرمز یا بنفش (مخصوصا در صورت یا بدن) که پخش شده و منجر به تاول زدن و پوست انداختن می شود.
عوارض جانبی معمولی سلکوکسیب شامل:
 • معده درد، سوء هاضمه، گاز معده، اسهال
 • باد کردن دست یا پا
 • سرگیجه
 • دانه زدن پوست
 • نشانه های سرماخوردگی مانند بینی روند، عطسه خوردن، گلودرد

این لیست کاملی از تمام عوارض جانبی مصرف سلکوکسیب که ممکن است اتفاق بیفتد نیست.

چه داروهایی ممکن است روی سلکوکسیب تاثیر بگذارند:

اگر از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنید حتما به پزشک اطلاع دهید داروهایی مانند: سیتالوپرام ،escitalopram، فلوکستین، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین، ترازودون، vilazodone. مصرف هریک از این داروها با داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی ممکن است منجر به کوفتگی یا خونریزی شود.

به پزشک خود در مورد تمام داروهای فعلی خود که مصرف آن را شروع یا متوقف کرده اید بگوئید مخصوصا:

فلوکونازول، لیتیم رقیق کننده های خون (warfarin, Coumadin, Jantoven) داروهای فشار خون یا قلبی شامل ادرار اور، داروهای استروئیدی مانند prednisone

این لیست کامل از همه داروها نیست دیگر داروهایی که ممکن است با سلکوکسیب  واکنش نشان دهند شامل داروهای تجویزی یا آزاد، ویتامین ها و محصولات گیاهی هستند.

ترجمه: زهرا صانعی

 

این محتوا اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است
برچسب ها: - 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب را در ایمیل خود دریافت نمایید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید
بستن تبلیغات

تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کامصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید