لجن صفراوی و رهنمودهای غذایی

لجن کیسه صفرا چیست؟

می توانید از لغت مناسب لجن صفراوی، به جای لجن کیسه صفرا، استفاده کنید. ماده غلیظی که می تواند حاوی سنگ های ریز کلسترولی، همین طور سنگریزه های کریستالی از صفرا باشد. قطر این سنگریزه های میکروسکوپی می تواند به بیش از دو و نیم سانتی متر برسد. لجن صفراوی شرایطی است که تنها سنگهای میکروسکوپی و کریستالی دیده می شود. با این حال در بیشتر نمونه ها، لجن صفراوی تبدیل به سنگ کیسه صفرا نمی شود و در کیسه صفرا حل می شود یا دفع می گردد.

لجن صفراوی ماده ای طبیعی است که در سونوگرافی تشخیص داده می شود و محتوای رسوبات و ذرات ریز بیلی روبینات کلسیمی و کریستال های کلسترولی است. در کنار آنها مخاط یا ماده لزج نیز وجود دارد. گویا لجن صفراوی مشکل ساز نیست مگر اینکه در زمان طولانی وجود داشته باشد. همین طور بیش از اندازه و ماندگار، دارای ذرات کلسترولی باشد که شاید سبب شکل گیری سنگ صفرا شود.

تشخیص لجن صفراوی در سونوگرافی

صفرایی که در کبد تولید می شود، در کیسه صفرا انباشته و به هنگام هضم غذا از آن خارج می شود. صفرا به خصوص در هضم چربی ها موثر است. بیشتر بیمارانی که مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستند، سنگ کلسترولی دارند. اما لجن کیسه صفرا از بیلی روبینات کلسیمی و کلسترول تشکیل می شود.

بالا رفتن مقدار کلسترول در صفرا، چاقی، فقدان فعالیت فیزیکی، دیابت ها و مشکلات کبدی فاکتورهایی هستند که خطر سنگ کیسه صفرا را افزایش می دهند.

علت لجن صفراوی چیست؟

کیسه صفرا دائما صفرا را غلیظ می کند. شاید رسوبات بیلی روبین کلسیم و کلسترولی به سبب از دست رفتن آب صفرا باشد. در همین زمان، مخاط با رسوبات مخلوط می شود و در کیسه صفرا تجمع می یابند. البته بدانید که فرایندهای بدن در جهت صاف کردن کیسه صفرا حرکت می کند.

لجن صفراوی ممکن است در بارداری مهم تر باشد، چرا که در این دوران، مصرف غذا بیشتر از حد معمول، تندتر خوردن و ویار به غذاهایی خاص، وجود دارد.

این مورد در افرادی که قادر به خوردن نیستند و تغذیه داخل وریدی دارند نیز دیده می شود. در این موارد، صفرا به اندازه معمول از کیسه صفرا دفع نمی شود.

چون که کیسه صفرا پیوسته در کبد تولید می شود، کیسه صفرا بایستی صفرا را غلیظ کند تا با توجه به ظرفیت محدود کیسه، بتواند مقدار بیشتری در خود ذخیره کند. تجمع بیشتر از حد معمول این ماده به علت تغییر ظرفیت حل کردن صفرا، منجر به تشکیل رسوباتی می شود که لجن صفراوی نام دارد. البته دلایل دیگری مثل گرفتگی صفرا نیز می تواند داشته باشد.

محل و وظیفه کیسه صفرا

علایم لجن صفراوی چیست؟

معمولا هیچ علامتی که مستقیما وابسته به حضور لجن صفراوی باشد وجود ندارد. با این حال، اگر منجر به شکل گیری سنگ های کلسترولی شود، علائمی ظاهر می شود.

نخستین سنگ های مجاری صفرا، به رنگ قهوه ای که اغلب همراه با باکتریها یا عفونت های انگلی هستند.

درمان لجن صفراوی چیست؟

درمان مشخصی برای لجن صفرا وجود ندارد.

لجن کیسه صفرا معمولا قبل از سنگ شکل می گیرد. اگر تجمع کلسترول در کیسه صفرا زیاد باشد، ابتدا لجن شکل می گیرد. اگر وضعیت تجمع کریستالهای کلسترولی بیشتر شود منجر به سنگ کیسه صفرا می شود. همچنین لجن می تواند سبب التهاب و درد شود که به تشخیص پزشک کیسه برداشته می شود.

اگر سابقه سنگ صفرا دارید و سنگها مجرای صفراوی را مسدود کرده اند یا باعث عوارض و پیچیدگیهایی شده است، احتمالا پزشک تصمیم می گیرد که با عمل جراحی، کیسه صفرا را خارج کند.

لجن صفراوی و رهنمودهای غذایی
امتیاز 4.1 از 22 رای

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریت
ردیاب خودروصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید