بریس در درمان اسکولیوز، اهداف، انواع و کارایی آن

در مقاله قبلی یاد بگیر دات کام با عنوان “بیماری اسکولیوز یا کژ پشتی، علت، انواع و درمان” اطلاعاتی در مورد بیماری اسکولیوز، علل، انواع، علایم و درمان آن داده شد.

اگر به عکس رادیولوژی پشت یک فرد سالم نگاه کنید، ستون فقرات او را در میان پشت به صورت یک خط راست می بینید، اما کسی که اسکولیوز دارد، استخوان پشت به یک سمت خمیدگی پیدا می کند.

زاویه انحنا ممکن است کم، زیاد و یا مابین باشد. اما اگر بیش از 10 درجه انحنا داشته باشد به عنوان اسکولیوز مطرح می شود.

اسکولیوز بیماری ناشناخته ای است که هنوز علت آن مشخص نشده است. در مقاله قبلی به سه راه درمان اشاره شد که یکی از آنها بستن نوعی کمربند به نام بریس یا brace است. در این مقاله قصد داریم به بریس در درمان اسکولیوز بپردازیم این مقاله شامل عناوین هدف بریس، انواع بریس ستون فقرات، طبقه بندی ارتوزهای ستون فقرات، بریس چگونه کار می کند، بهسازی بریس، انتخاب نوع بریس، آیا بریس کارایی دارد، بریس سخت یا نرم و ورزش نمی تواند جایگزین بریس شود، می باشد.

بریس TLSO در درمان اسکولیوز

هدف بریس

انحنا در اسکولیوز معمولا بدون جراحی بهتر نمی شود. با این حال مطالعات نشان داده که پوشیدن بریس پشتی برای جلوگیری از پیشرفت اسکولیوز تجویز می شود.

اگر انحنای اسکولیوز 50 درجه باشد در دختران 14 یا 15 ساله و پسران 16 یا 17 ساله، زمانی که نوجوان به بلوغ اسکلتی خود می رسد، این انحنا تا بزرگسالی ادامه می یابد. این نوع انحنا که بد شکلی شدیدی را ایجاد می کند نیاز به جراحی دارد. بنابراین هدف از بریس، توقف پیشرفت انحنا و جلوگیری از جراحی سخت و پر خطر است و یا حداقل از رسیدن به 40 یا 50 درجه انحنا در زمان بلوغ اسکلتی جلوگیری شود.

اصلی ترین اهداف بریس ستون فقرات:

 • کنترل درد پشت با محدود کردن حرکت و برداشتن بار از روی دیسکها، مهره ها و دیگر ساختار فقراتی توسط فشردن شکم.
 • ثابت نگهداشتن ساختارهای مجروح یا ضعیف با ثابت نگهداشتن ستون فقرات
 • ایجاد نیرو در سه نقطه برای اصلاح یا جلوگیری از پیشرفت بد شکلی استخوانی
انواع بریس ستون فقرات

بریسهای ستون فقرات بر اساس اینکه چه بخشهایی از بدن را کنترل می کند، تقسیم بندی و نامگذاری و هر یک با یک علامت اختصاری مشخص می شود.

 • ارتوزهای خاصره ای خاجی (SIO)
 • کمری (LSO)
 • سینه ای کمری (TLSO)
 • سینه ای کمری پشت گردن (CTLSO)
 • گردنی (CO)
 • سینه ای گردنی (CTO).

کنترل این بریسها بر اساس خمیدگی ستون فقراتی، کشش، چرخش و خمیدگی جانبی توصیف می شود.

طبقه بندی ارتوزهای ستون فقرات

طبقه بندی ارتوزهای ستون فقرات براساس خم شو، سخت و سفت یا نیمه سخت است.

ارتوزهای خم شو یا کرستها برای تخفیف دردهای کم پشت همراه با اختلال دیسک، ضربه یا بدشکلی های وضعی تجویز می شود. کرستها از مواد پنبه ای و نایلونی ساخته می شوند و برای ساختارهای فقراتی کم وزن با افزایش بهم فشردگی شکمی انجام می گیرد. بیشتر کرستها از پیش ساخته اند و برای مشتری با توجه به نیازش، متناسب و اصلاح می شود.

ارتوزهای سخت برای مشتری ساخته می شود و از ناحیه تحت درمان حفاظت می کند. یک ژاکت بدن یا TLSO حرکت را در تمام سطوح کنترل می کند. بنابراین بسته به هدف TLSO، طراحی آن می تواند تغییر کند. TLSO از دو بخش جلو و پشت برای تاثیر بیشتر طراحی شده که این دو بخش از هم جدا هستند تا استفاده و باز و بست آن در زمان اسکولیوز، راحت تر انجام شود.

بریس چگونه کار می کند

بریس هدف درمانی را دنبال می کند که نیروی صحیح و موثر بر ستون فقرات ایجاد کند تا فشار را از روی بخش مقعر انحنا بردارد و در عوض فشار بیشتری بر بخش محدب انحنا ایجاد کند. بریس سعی می کند روند پیشرفت اسکولیوز کندتر شود و از طرف دیگر رشد استخوانی در جهت نرمال آن تسریع گردد. بریس انحنای ستون فقرات را اصلاح نمی کند بلکه پیشرفت انحنا را تا زمان بلوغ استخوانی کاهش می دهد. بعد از بلوغ، بعید است که انحنای ستون فقرات با سرعت قبل پیشرفت کند. (به شرط آنکه انحنا کمتر از 40 درجه باشد).

روش تهیه بریس همچنان نیاز به مطالعات بیشتری دارد. با این حال، تجربیات نشان داده که بریس نیاز به یک بخش سخت دارد تا فشار مداوم و قوی را بر انحنای اسکولیوز ایجاد کند تا موثر بیفتد.

بهسازی بریس

اولین بریس گردن – سینه ای – شکمی و ستون فقرات که تا استخوان خاجی را می پوشاند (CTLSO), بریس میلواکی نامیده می شود که در دهه 1940 ساخنه شد. این بریس بزرگ بود و از مواد سنگین ساخته شده و پوشیدن آن نیز مشکل بود بنابراین بخصوص از طرف نوجوانان مورد استقبال قرار نگرفت. بیماران اندکی از این بریس استفاده کردند.

اما در درهه 1970 و 80 بریس جدیدی به بازار آمد. دو نوع مهم آن شامل:

ارتوز پشت تا استخوان خاجی – سینه ای (TLSO): این بریس متناسب با بدن شخص از زیر شانه ها تا پایین استخوان خاجی را می پوشاند و استفاده از آن راحت است و بخش گردنی بریس میلواکی را ندارد.

بریس شبانگاه: این نوع بریس به ستون فقرات فشار زیادی را در هنگام خواب وارد می کند و در طی روز استفاده نمی شود.

انواع بریس اسکولیوز

بریس های سخت پشت برای درمان اسکولیوز در بازار موجود است. اینها با توجه به فشاری که به ستون فقرات وارد می کنند می تواند متفاوت باشد و انواع مختلفی دارد.

برخی از بریسهای سخت نیاز به پوشش تمام وقت دارند که بین 16 تا 23 ساعت در روز استفاده می شوند و نوعی دیگر حدود 8 تا 10 ساعت فقط در حالت خوابیده و در شب بسته می شوند.

بریس تمام وقت

در زیر به چند نوع از معمول ترین بریس های تمام وقت اشاره می شود که شامل:

بریس بوستون

یکی از معمولترین بریس هایی که برای اسکولیوز تجویز می شود بریس بوستون است. بریس بوستونی که بیشتر مردم می شناسند نوعی از ارتوز خاجی – کمری – سینه ای است (TLSO). انواع دیگر بریس بوستون مانند CTLSO (همان TLSO به علاوه نگهدارنده گردن است) که در انحنای شدید سینه ای به کار می رود که البته شایع نیست.

در برخی موارد پس از ساخت این اورتز توسط کارشناس این فن، تغییراتی لازم از نظر اندازه و نوع انحنای بیمار داده می شود که به طور خاص مورد استفاده همان بیمار قرار گیرد.

بریس بوستون

بریس ویلمینگتون

نوع معمول دیگر TLSO، بریس ویلمینگتون است. برخلاف بریس بوستون، بریس ویلمینگتون متناسب با مشتری، در حالی که او دراز کش است قالب در آورده می شود. در این بریس نیروهایی که به ستون فقرات وارد می شود در جهت صحیح و مخصوص بیمار وارد می شود.

این بریس شبیه یک ژاکت تنگ است که شخص می پوشد و به طور تمام وقت استفاده می شود تا تاثیر خود را بگذارد.

بریس میلواکی

بریس میلواکی در اصل یک اورتز خاجی-کمری- سینه ای- گردنی می باشد (CTLSO) که در دهه 1940 ساخته شد و یک بریس قدیمی و بزرگ است. با اینکه این بریس به همان اندازه بریسهای امروزی کارایی دارد ولی به ندرت استفاده می شود. امروزه این بریس گاهی برای انحناهای شدید در ناحیه سینه ای یا گردنی ستون فقرات استفاده می شود.

بریس در درمان اسکولیوز، اهداف، انواع و کارایی آن
به این مطلب رای دهید

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :      فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید