وسعت جنگلهای جهان بیش از ارزیابیهای گذشته است

نتایج جدید نشان می‌دهند که از جمله مساحت جنگل‌های آفریقا، هشت برابر ارزیابی‌های گذشته بوده است. این امر تاثیر تعیین‌کننده‌ای در روند مبارزه با گرمایش زمین و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و دی‌اکسیدکربن دارد.

وسعت جنگل های جهان

گروه پژوهشی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)‌ اعلام کرد که مساحت جنگل‌های روی زمین گسترده‌تر از میزانی است که تاکنون تصور می‌شد. تازه‌ترین بررسی‌های این گروه که با کمک تصاویر منتشرشده از سوی “گوگل ارث” تنظیم شده، نشان می‌دهند که مساحت جنگل‌های کره‌ی زمین نزدیک به ۴۶۲۸ میلیون هکتار است. این رقم با مساحت روسیه برابری می‌کند و نزدیک به ده درصد بیش از وسعتی است که پیش از آن ارزیابی شده بود.

انواع جنگل و تاثیرات آن‌ها

به‌طور کلی، جنگل انواع گوناگون دارد: از جنگل‌های مناطق استوایی گرفته تا جنگل‌هایی که درختان آن در آب و هوای مرطوب و ملایم مانند شرایط اقلیمی اروپای مرکزی رشد می‌کنند یا جنگل‌های خشک که بیشتر در مناطق گرمسیر می‌رویند. پژوهش یادشده بیشتر جنگل‌های خشک را مورد بررسی قرار داده است.
مدیران گروه پژوهشی FAO دراین باره می‌نویسند که بر اساس محاسبه‌ی جدید، در حال حاضر مساحت جنگل‌های کویری یا خشک نزدیک به ۱۰۷۹ میلیون هکتار را شامل می‌شود. این رقم ۴۵ درصد یعنی حدود ۴۶۷ میلیون هکتار بیش از ارزیابی‌های پیشین است.

دشواری بررسی

بنا به نوشته‌ی گروه یادشده، تجزیه و تحلیل تصاویری که “گوگل ارث” از این مناطق منتشر کرده، بسیار دشوار است.

دلیل این امر، وجود لکه‌های وسیع سایه‌دار در میان جنگل‌های باز و کمبود فضای قابل‌نفوذ به میان انبوه درختان اقاقیا و اوکالیپتوسی‌ است که در این مناطق رشد می‌کنند. به همین دلیل در سال ۲۰۰۰ گمان می‌‌رفت که وسعت جنگل‌های خشک بین ۱۰۵ و ۵۴۲ میلیون هکتار است.
گروه پژوهش در این رابطه می‌نویسد: «به ‌این ترتیب در سال ۲۰۱۵ مساحتی نزدیک بر ۱۰۷۹ میلیون هکتار در مناطق خشک، به عنوان جنگل به معنای تعریف مندرج در اساسنامه‌ی FAO به ثبت رسید. این رقم هم‌چنین حدود ۵ هزار متر مربع از مساحت جنگل‌هایی را در برمی‌گیرد که درختان آن ده درصد از زمین را پوشانده‌اند.»
بر اساس نتایج جدید هم‌چنین مساحت جنگل‌های آفریقا، هشت برابر ارزیابی‌های گذشته بوده است: ۱۵۱ میلیون هکتار در مقایسه با ۱۸ میلیون هکتار در گذشته.

برابری وسعت جنگل‌های خشک و گرمسیری

بنا به نوشته‌ی پژوهشگران، این نتایج به‌ طور کلی نشان می‌دهند که مساحت کل جنگل‌های خشک به اندازه‌ی وسعت جنگل‌های گرمسیری است که در سال ۲۰۰۰ نزدیک به ۱۱۵۶ میلیون هکتار تخمین زده شده بود.
جنگل‌های خشک، مناطق دریای مدیترانه، جنوب صحرا، آفریقای جنوبی و هند مرکزی، کناره‌ی سواحل استرالیا، بخش غربی آمریکای جنوبی و بخش شمالی نوار جنگل‌های برگ‌سوزنی کانادا و روسیه را در برمی‌گیرد.
به‌نظر کارشناسان، اهمیت برآوردهای تازه تنها جنبه‌ی آکادمیک ندارد و بر روند کاهش میزان دی‌اکسیدکربن در هوا تاثیر تعیین‌کننده می‌گذارد. زیرا هر درخت به طور میانگین می‌تواند ۲ تا ۳ درصد از میزان کربن هوا را جذب کند.

وسعت جنگلهای جهان بیش از ارزیابیهای گذشته است
به این مطلب رای دهید 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

آموزش زبان آلمانی
آموزش زبان فرانسوی
اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
مبل تالاری
دستگاه جوجه کشی ارزان
کولر گازی بانه
شیشه سکوریتصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید