با زبان بدن چگونه افکار دیگران را بخوانیم

آلن پیز مدیر یک شرکت مشاوره ای در سیدنی استرالیا است. او خالق کتابها، نوارها، و فیلمهایی است که در سراسر جهان به منظور آموزش مهارت های فردی و ارتباط گیری به کار می روند. پیش از نوشتن کتاب زبان بدن او به مدت ده سال در این زمینه به مطالعه، مصاحبه، و پژوهش پرداخت.

بر اساس یافته های دانشمندان علوم رفتاری تنها حدود 30 تا 40 درصد از ارتباطات ما به صورت کلامی و حدود 60 تا 70 درصد آن به صورت غیر کلامی یعنی با استفاده از حالت های سر و دست و چشم و پا و ابرو و غیره صورت می گیرد.

با زبان بدن چگونه افکار دیگران را بخوانیم

از آنجایی که زبان کلامی تحت کنترل بخش هوشیار مغز انسان قرار دارد ما می توانیم آگاهانه کلماتی را بر زبان جاری کنیم که با احساسات و نیات واقعی ما همخوانی نداشته باشند و در نتیجه نیت واقعی خود را پنهان و آن را به گونه ای دیگر جلوه دهیم.

اما زبان بدن توسط بخش ناهوشیار مغز کنترل می شود و ما کنترل چندانی بر آن نداریم و از این رو بازتاب دهنده احساسات واقعی و درونی ماست. این کتاب به بررسی چگونگی کاربرد زبان بدن و تفسیر آن می پردازد.

شگفت انگیز است که در طی میلیون ها سال زندگی بشر جنبه های غیر کلامی ارتباطات او فقط از دهه 1960میلادی به طور جدی مورد مطالعه قرار گرفته و عامه مردم از وجود آنها زمانی آگاه شدند که جولیوس فست (ulius Fast) کتابی درباره زبان بدن منتشر کرد.

این کتاب خلاصه ای از کارهایی بود که دانشمندان رفتارگرا تا آن زمان درباره ارتباط های غیر کلامی انجام داده بودند، و حتی امروزه بیشتر افراد از وجود زبان بدن و اهمیت آن در زندگی خود بی خبرند.

چارلی چاپلین و بسیاری از بازیگران دیگر فیلم های صامت پیشتازان مهارتهای ارتباط غیر کلامی بودند، این مهارتها تنها وسیله ارتباط بر روی صحنه بود. هر بازیگر بر اساس توانایی استفاده موثر از زبان بدن و اطوارها به بازیگر خوب یا بد تقسیم می شد. زمانی که فیلم های ناطق متداول شد و در نتیجه جنبه های غیر کلامی رفتار اهمیت خود را از دست داد بسیاری از بازیگران فیلم های صامت به فراموشی سپرده شدند و کسانی که مهارتهای کلامی خوبی داشتند پا به عرصه ظهور نهادند.

ادراک گری، بصیرت، حدس زدن

از نظر فنی هنگامی که ما شخصی را ادراک گر یا دارای بصیرت می نامیم که توانایی او را در خواندن و تشخیص نشانه های غیر کلامی و مقایسه آنها با نشانه های کلامی باور داریم. به عبارت دیگر هنگامی که می گوییم من حدس میزنم یا احساس می کنم که فلان شخص دروغ می گوید، در واقع منظورمان این است که زبان گفتاری او با زبان بدن همخوانی ندارد. این همان چیزی است که گویندگان از آن به عنوان آگاهی شنونده یاد می کنند.

به عنوان مثال اگر شنوندگان در حالی بر روی صندلی های خود نشسته باشند که چانه هایشان پایین و دستهایشان بر روی سینه هایشان باشد یک گوینده باهوش باید احساس کند که سخنان او مورد استقبال مخاطبانش نبوده است.

او باید بداند که باید از روش دیگری برای جلب توجه مخاطبان استفاده کند. در حالی که یک سخنران نه چندان هوشمند صرف نظر از واکنش مخاطبان به صحبت های خود ادامه می دهد.

خانمها معمولاً تیزبین تر از آقایان هستند و این حقیقت باعث شده است که زنان دارای قدرتی باشند که به آن شهود زنانگی می گویند. زنان یک توانایی ذاتی برای گرفتن و تفسیر علایم غیر کلامی و همچنین چشمان تیزبین برای دیدن نکته های ریز دارند. به همین دلیل است که شوهران کمی می توانند به زنان خود دروغ بگویند و از معرکه جان سالم بدر برند و بر عکس بیشتر زنان قادرند شوهر خود را گول بزنند بدون اینکه شوهر متوجه شود.

برخی حرکتهای اصلی و خاستگاه آنها

بیشتر حالتهای ارتباطی اصلی در سراسر جهان یکسان است. هنگامی که مردم خوشحال هستند می خندند؛ و وقتی غمگین یا خشمگین هستند اخم کرده و چهره در هم می کشند. تکان دادن سر معمولاً در همه جای جهان به معنی بله و تایید است .

به نظر می رسد این حرکت جنبه ذاتی داشته و توسط افراد نابینا و ناشنوا هم مورد استفاده قرار می گیرد. سر تکان دادن به طرف بالا یا از اینطرف به آنطرف نشانه خیر یا مخالفت است و جنبه جهانی داشته و ممکن است در زمان نوزادی آموخته شود . وقتی که نوزاد شیر خواری به اندازه کافی شیر خورده باشد سرخود را از این طرف به آن طرف تکان می دهد که به معنی رد کردن سینه مادرش باشد.

وقتی همان نوزاد به اندازه کافی غذا خورده باشد سرش را تکان می دهد تا به معنی رد کردن قاشق غذا باشد. این کودک به این طریق به سرعت یاد می گیرد تا مخالفت خود را به همین روش نشان دهد.

منشاء برخی حرکات و حالات ما را می توان در اجداد اولیه انسان یافت. نشان دادن دندانها که در گذشته برای حمله به کار می رفته هنوز هم توسط انسانهای امروزی به شکل فشردن دندانها برای نشان دادن حالت خصمانه به کار می رود با وجود اینکه دیگر این دندانها برای حمله به کار نمی روند. لبخند زدن از ابتدا به عنوان یک حالت تهدید آمیز به کار می رفت، اما امروزه همراه با حالتهای دیگر برای بیان شادی به کار می رود.

بالا انداختن شانه ها نیز مثال خوبی از یک حالت همگانی است که به کار می رود تا نشان دهد که یک فرد نمی داند شما چه می گویید. این یک حالت چند گانه است که از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: کف دست های باز شانه های قوز کرده و ابروهای بالا انداخته.

برخی حرکتهای اصلی و خاستگاه آنها

همانگونه که زبان کلامی در فرهنگ های مختلف با هم متفاوت اند زبان غیر کلامی نیز ممکن است چنین باشد. در حالی که یک حالت یا حرکت ممکن است در یک فرهنگ خاص متداول بوده و تفسیر روشنی داشته باشد، ممکن است در فرهنگ دیگر بی معنی بوده یا معنی کاملاً متضادی داشته باشد. به عنوان مثال، تفسیرها و کاربردهای سه حالت متداول انگشت یعنی حلقه، بلند کردن انگشت شصت و علامت V را در نظر بگیرید.

حلقه یا حالت ˝ OK˝

این علامت در قرن نوزدهم در ایالات متحده امریکا ظاهراً توسط روزنامه نگارانی متداول شد که تلاش می کردند با استفاده از اختصارات، عبارت های رایج را کوتاه کنند . نظرات بسیار متفاوتی درباره  اینکه OK اختصار چه کلماتی است وجود دارد.

برخی معتقدند OK ممکن است اختصار (all correct) به معنی کاملاً صحیح باشد.که اشتباهاً (oll korrect) نوشته می شده است. در حالیکه برخی دیگر می گویند OK متضاد (knock out)  (پیروزی) است که اختصار آن K-O  می باشد.

نظریه متداول دیگر این است که این علامت اختصارOld   kinderhook و برگرفته از مکان تولد یکی از روسای جمهور آمریکا در قرن نوزدهم است که عادت داشت در مبارزات انتخاباتی خود از سر واژه ها استفاده کند. اینکه کدام یک از این نظریه ها درست است ممکن است هرگز مشخص نشود ، اما به نظر می رسد که علامت حلقه بیانگر حرف O در OK باشد.

اگر چه OK برای تمام انگلیسی زبانها روشن است به سرعت در اروپا و آسیا معنی هم متداول شده اما در بعضی جاها معانی دیگری دارد. بعنوان مثال، در فرانسه OK به معنی صفر یا هیچ چیز است؛ در ژاپن می تواند معنی پول بدهد و در برخی  کشورهای خاورمیانه به این معنی است که فرد مورد نظر همجنس باز است. برای اجتناب از استفاده نابجا از این علامت و سوء تعبیرهای احتمالی باید به مفهوم آن در یک فرهنگ خاص توجه داشت.

زبان بدن

علامت انگشت شست

در بریتانیا، استرالیا و زلاند نو بلند کردن انگشت شست سه معنی دارد؛ معمولاً این علامت توسط افرادی که سر جاده ها می ایستند و قصد دارند سوار اتومبیل های عبوری شوند برای نشان دادن مسیر مورد نظر به کار می رود و وقتی انگشت به طور قایم رو به بالا باشد نشانه توهین است و به معنی ( sit on this) یا (up yours) است. همچنین در برخی کشورها مثل یونان این علامت به معنی پیشنهاد برقراری رابطه جنسی است.

بنابراین تصور کنید اگر یک استرالیایی در یونان از این علامت استفاده کند چه سوء تفاهمی پیش خواهد آمد. وقتی ایتالیایی ها از یک تا پنج را می شمارند از این علامت به عنوان یک و در ادامه از انگشت اشاره به عنوان دو استفاده می کنند، در حالیکه اکثر استرالیایی ها، امریکایی ها و انگلیسی ها یک را با انگشت اشاره و دو را با انگشت میانی می شمارند. در این مورد انگشت شست نشان دهنده عدد پنج می باشد. انگشت شست در ترکیب با حالتهای دیگر کاربردهای دیگری نیز دارد، و آن نشانه قدرت و برتری یا در موقعیت هایی است که شخص سعی می کند دیگران را تحت نفوذ خود در آورد.

معنی علامت انگشت شست
علامت V

این علامت در بریتانیا، استرالیا و زلاندنو متداول است و به معنی up yours تعبیرمی شود. وینستون چرچیل در طی جنگ جهانی دوم V به معنی Victory یعنی پیروزی را رایج ساخت، اما او این علامت را در حالی به کار می برد که کف دست به سمت بیرون بود، در حالیکه اگر کف دست به سمت خود شخص باشد معنی توهین آمیزی دارد.

یادگیری زبان بدن

مجموعه ای از حالت ها

یک از جدی ترین اشتباهاتی که ممکن است یک فرد کم تجربه مرتکب شود تفسیر یک حالت به طور مجزا و جدای از حالت ها و شرایط دیگر باشد. به عنوان مثال خاراندن سر ممکن است دلایل مختلفی از قبیل شوره سر، کک، عرق، تردید فراموشی و یا دروغ گویی داشته باشد، و این بستگی دارد که این عمل همراه با چه رفتارهای دیگری در همان زمان اتفاق بیافتد، بنابراین ما باید همیشه مجموعه ای از حالات و رفتار را در کنار هم در نظر بگیریم.

زبان بدن نیز همچون هر زبان دیگری از واژگان شده است، تنها زمانی که کلمات در کنار هم و در یک جمله بکار روند می توان معنی آنها را به طور کامل فهمید. حالات و اشارات هم به صورت جمله به کار می روند و بی شک حقایقی را درباره احساسات و نگرش های یک فرد بیان می کنند. فرد تیز بین و فهیم کسی است که می تواند جمله های غیر کلامی را خوانده و آنها را با جمله های کلامی هماهنگ سازد.

تصویر زیر دو حالت انتقاد آمیز را نشان می دهد.

حالت اصلی حالت دست به چهره و در حالی است که انگشت اشاره روبه بالا به سوی گونه است و انگشت دیگر روی دهان قرار گرفته و انگشت شست زیر چانه قرار می گیرد.

دلیل دیگر که این شنونده نسبت به گوینده حالت انتقادی دارد این است که پاهای او بر روی همدیگر و دستها روی سینه (حالت دفاعی) قرار دارند در حالیکه سر چانه رو به پایین اند (حالت خصمانه). این جمله غیر کلامی چیزی شبیه این می گوید “من چیزهایی را که تو می گویی دوست ندارم و با آن موافق نیستم”.

زبان بدن

به عنوان یک قانون کلی هر چقدر یک فرد جایگاه اجتماعی اقتصادی بالاتری داشته باشد کمتر از حالات بدن و زبان اشاره ای صحبت می کند.

سرعت این حرکات و میزان روشنی آن ها برای دیگران نیز با سن فرد ارتباط دارد.

به عنوان مثال اگر یک کودک پنج ساله به والدین خود دروغ بگوید، بلافاصله دهان خود را با یک یا هر دو دست خواهد پوشاند.

با زبان بدن چگونه افکار دیگران را بخوانیم

 پوشاندن دهان با دست در هنگام دروغ گفتن در سراسر زندگی فرد ادامه می یابد، اما سرعت آن معمولاً تغییر می کند. هنگامی که یک نوجوان دروغ می گوید، او نیز چون کودکی پنج ساله دست خود را بر دهان می گذارد، اما به جای پوشاندن کامل دهان فقط با انگشتان خود اطراف دهان را می مالد.

تفسیر زبان بدن

 هنگامی که یک فرد بزرگسال دروغ می گوید؛ مغزش به او دستور می دهد تا درست مثل کودک پنج ساله و فرد نوجوان برای جلوگیری از گفتن دروغ دهان خود را بپوشاند، اما در آخرین لحظه دست از چهره دور شده و در عوض فرد دروغ گو بینی خود را لمس می کند.

چگونه افکار دیگران را بخوانیم

برگرفته از “کتاب زبان بدن (چگونه افکار دیگران را بخوانیم)” اثر آلن پیز، ترجمه سید محمود هاشمی فاطمه است.

تنظیم: میترا نامجو

با زبان بدن چگونه افکار دیگران را بخوانیم
به این مطلب رای دهید 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

*

codeتبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

اجاره کلاس
گردنبند اسم
طراحی سایت
طراحی سایت شرکتی
دستگاه جوجه کشی ارزان
المنت صنعتی
شیشه سکوریت
ردیاب خودروصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید