• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۳ / ۱۱ / ۰۱

والدین درباره ی استخوان کودکانشان بیشتر بدانند – قسمت دوم

در ادامه ی مقاله والدین درباره ی استخوان کودکانشان بیشتر بدانند – قسمت اول  چند سوال درباره استخوان کودکان و اهمیت آن که در ذهن بسیاری از والدین است، مطرح و پاسخ داده شده است در قسمت دوم این مقاله نیز پاسخ به سوالات والدین را ادامه می دهیم.

اهمیت به استخوان کودکان

برچسب مربوط به کلسیم بر روی مواد غذایی را چگونه بخوانیم؟

برچسبی که بر روی مواد غذایی می چسبانند فاکتورها و عناصر مختلف موجود در آن ماده را مشخص می کند که یکی از آن فاکتورها، مقدار کلسیم موجود در آن ماده ی غذایی را نشان می دهد. %DV کلسیم، مقدار مورد نیاز کلسیم در طی روز را توصیه می کند. برای افراد 19 تا 50 ساله، 1000 میلی گرم کلسیم در طی روز توصیه شده است. در حالی که کلسیم مورد نیاز در روز برای کودکان و نوجوانان 9 تا 18 سال، 1300 میلی گرم است.

غذایی که DV%5 باشد منبع ضعیفی برای تامین کلسیم بدن است و غذایی با DV%20 منبع بالایی برای تامین کلسیم بدن است.

اگر بر روی برچسبی نوشته باشد 30%DV برای به دست آوردن مقدار کلسیم آن، 30 را در 10 ضرب کنید مثلا در این مثال 300 میلی گرم کلسیم دارد.

دخترم همیشه کم غذا می خورد. آیا باید نگران این مساله باشم؟

داشتن وزن ایده آل در سنین مختلف رشد برای سلامتی مهم است. اگر دختر شما از خوردن شیر و فراورده های لبنی اجتناب می کند و رژیم غذایی اش بسیار محدود است، شاید او نتواند کلسیم کافی بدنش را دست بیاورد. دخترتان نیاز به یک رژیم غذایی متعادل شامل فراورده های شیری کم چرب و غذاهایی با محتوای کلسیم بالا دارد. مکمل های کلسیمی کمک می کنند تا مطمئن شوید که مواد مغذی ضروری را به دست می آورد. در مورد غذا خوردن دخترتان با پزشک مشورت کنید.

یک تا سه درصد دختران آمریکایی و زنان جوان، رژیم غذایی نامنظم و مختلی دارند و این مساله باعث مشکلات جدی برای آن ها می شود. اختلال و بی نظمی در رژیم غذایی، به ویژه در بیماری بی اشتهایی عصبی، سبب اختلال در قاعدگی یا قاعده نشدن در آن ها خواهد شد. علامت این اختلال کم شدن استروژن است و استروژن هورمونی است که برای داشتن تراکم استخوانی خوب، ضروری است. دخترانی که به بی اشتهایی عصبی مبتلا هستند اولین نشانه ی این بیماری شکستگی استخوان در اغلب آن هاست. به علاوه کاهش سطح استروژن در نوجوانی سبب افزایش خطر پوکی استخوان و به دنبال آن شکستگی های استخوانی در آینده خواهد شد. در برخی نمونه های شدیدتر، دخترانی که اختلال در خوردن دارند، پوکی استخوان در دهه 20 سالگی عمرشان پیشرفت می کند که دچار صدماتی می شوند که دیگر قابل جبران نیست.

اگر نشانه های زیر را در دختر خود دیدید با پزشک مشورت کنید:

در حالی که چندین ماه قاعدگی منظم دارند، یک یا چند ماه قاعده نمی شوند.

لاغری بیمارگونه و غیر طبیعی دارند.

به سرعت وزن کم می کنند.

غذا به مقدار خیلی کم می خورند.

در مقابل دیگران هیچ خوراکی نمی خورند.

به دنبال خوردن غذا به حمام می روند.

تمایل زیادی به لاغر بودن دارند.

تمایل به خوردن غذاهای کم کالری و رژیمی دارند.

ورزش و تحرک خیلی زیادی دارند.

آیا بایستی به بچه های خود مکمل های کلسیمی بدهیم؟

کارشناسان معتقدند کلسیم مورد نیاز بدن تا جایی که امکان دارد بایستی از منابع غذایی تامین شود. با این حال اگر فکر می کنید که بچه ی شما کلسیم کافی را از غذای خود کسب نمی کند بایستی با نظر پزشک مکمل های کلسیمی داده شود.

فعالیت های فیزیکی چگونه به استخوان های کودک من کمک می کند؟

ماهیچه های بدن زمانی قوی تر می شوند که از آن ها کار بکشید. فعالیت های ورزشی و فیزیکی برای کودک مهم است، اما مهم ترین فعالیت برای رشد استخوانی آن ها، راه رفتن، دویدن، پیاده روی، تنیس، بسکتبال، ژیمناستیک و فوتبال است. کودکانی که تمایل به بازی در بیرون از منزل را دارند، سطح ویتامین D بالاتری خواهند داشت. شنا و دوچرخه سواری نیز برای سلامت عمومی بدن کودک مفید هستند اما به اندازه ی ورزش های بالا در تراکم استخوانی کودکان موثر نیستند.

ورزش های سازمان یافته، می توانند جالب، مهیج و برای اعتماد به نفس بیشتر کودکان مفید باشند ولی به طور ویژه برای سلامت استخوان ها کمتر تاثیر دارد.

بهترین کار برای کودک این است که کمتر بنشیند و بیشتر در حال حرکت و دویدن باشد. این حرکت به صورت تنها یا با دوستانش، در خانه یا در پارک باشد. دادن این فرصت حرکت کردن به کودک، بهترین هدیه ای است که می توانید به او بدهید.

آیا انجام فعالیت های فیزیکی بیشتر، نتیجه بهتری می دهد؟

اغلب کودکان و نوجوانان، فعالیت های فیزیکی را به اندازه ی کافی انجام می دهند. با این حال انجام فعالیت های بیش از حد و افراط در آن، اغلب با محدود شدن تغذیه همراه می شود که این مساله خصوصا برای قهرمانان زن و دخترانی که کاهش وزن دارند می تواند مشکل ساز شود. فعالیت بیش از حد، همراه با اختلال در غذا خوردن، سبب کاهش استروژن و سرانجام نازک شدن استخوان ها و شکستگی راحت آن ها می شود.

سال ها قبل، مربیان ورزشی، ورزشکاران را در بسیاری از رشته ها، تشویق می کردند تا حد امکان لاغر بمانند از جمله ی این رشته ها: ژیمناستیک، بدنسازی، اسکیت، دو و غواصی بود. خوشبختانه، مربیان متوجه شدند که لاغری بیش از حد نشانه عدم سلامتی است و در داشتن طول عمر سالم اثر منفی می گذارد.

والدین از استخوان های کودکانشان بیشتر بدانند

کودکان ما غیر از تغذیه و فعالیت فیزیکی کافی چه کارهای دیگری بایستی برای سلامتی استخوان هایشان انجام دهند؟

کودکان و نوجوانان بایستی از سیگار کشیدن دوری کنند. حتما می دانید که سیگار کشیدن برای قلب و شش ها مضر است اما بدانید که برای بافت استخوانی نیز ضرر دارد. سیگار هم به طور مستقیم و هم به طور غیر مستقیم به بدن ضرر می رساند. چندین مطالعه انجام شده است که سیگار کشیدن خطر شکستگی استخوانی را افزایش می دهد.

خطر اصلی این جاست که سیگار کشیدن انسان را به خود وابسته و معتاد می کند.

ممکن است با خود فکر کنید که هنوز خیلی زود است که از سن کودکی نگران سیگاری شدن بچه هایمان باشیم، اما اعتیاد از همان دوران کودکی و نوجوانی آغاز می شود. در حقیقت، بیشتر کسانی که از فراورده های تنباکو استفاده می کنند، قبل از پایان سن دبیرستان آلوده شده اند. و خبر خوب این که اگر فرزند شما تا پایان سن دبیرستان معتاد نشود، احتمالا تا پایان عمر معتاد نخواهد شد.

کودکانی که سالم غذا می خورند و ورزش برایشان عادت شده است و این رفتارها را تا نوجوانی انجام می دهند، به طور باور نکردنی این عادت ها را تمام عمر با خود همراه می برند.

صفحه بعد >> 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها: ، ، ،
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
چاقی صورت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور سنگاپور
تور کیشصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید