• ارسال کننده: سمیه مظفری
  • تاریخ انتشار: ۱۳۹۷ / ۰۱ / ۱۹

روش تست کلید محافظ جان توسط دستگاه تستر BSH + فیلم

این مقاله که همراه فیلم نیز ارائه شده است، روش تست کلید RCD یا همان کلید نشتی جریان فاز به زمین که در بازار به کلید محافظ جان معروف می باشد توسط دستگاه تستر BSH می باشد.

تست کلید محافظ جان توسط دستگاه تستر BSH

یکی از ابزار های بسیار پر کاربرد با توجه به مسولیت سنگین مهندسین ناظر برق دستگاه تستر کلید RCD یا همان نشتی جریان می باشد که به واسطه این دستگاه می توانید از صحت عملکرد مدار و تجهیز مربوطه به شرح ذیل با حداقل زمان و حداکثر دقت مطمئن شوید.

یک- تست کلید RCD (نشتی جریان)

دو- تست اتصال صحیح فاز، نول و ارت.

سه- تست پلاریته فاز و نول (فاز در سمت راست و نول در سمت چپ در پریز طبق مبحث ١٣ مقررات ملی ساختمان باید متصل باشد)

چهار-  چک کردن توالی فاز با ارت.

پنج- چک اتصال نول.

شش- چک کردن اتصال ارت در پریز.

ساخت ایران

 

کلید نشتی جریان که در عموم به عنوان محافظ جان معروف است و با علامت اختصاری RCCB یا RCD نیز شناخته می‌شود، نوعی کلید است که با مقایسهٔ جریان سیم‌های رفت و برگشت، در صورتی که اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد مدار را قطع می‌کند.

در حالت عادی مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنهٔ یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است. این دستگاه جریان‌های نشتی کوچکی را که توسط فیوز شناسایی نمی‌شوند اما می‌توانند زمینه‌ساز آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند شناسایی و مدار را در چند دهم یا صدم ثانیه قطع می‌کند.

جریان نشتی ممکن است از راه بدن فردی که با زمین تماس دارد و تصادفاً دستش با قسمت برقدار مدار تماس پیداکرده است به وجود آید، کلیدهای محافظ جان به گونه‌ای طراحی می‌شوند که پیش از آسیب‌ رسیدن به فرد، مدار را قطع می‌کنند. این کلیدها برای قطع مدار در برابر اضافه ‌بار و اتصال‌ کوتاه طراحی نشده‌اند.

گونهٔ دیگری از این کلیدها که افزون بر جریان نشتی به اضافه ‌بار هم واکنش نشان می‌دهند RCBO نامیده می‌شوند. RCD ممکن است برای اشاره به کلیدهای RCCB و RCBO به کار رود اما نباید آن‌ها را با کلید ELCB که به ولتاژهای سرگردان حساس است اشتباه گرفت. این کلید با وجود اتصال به زمین “ارت” کاربرد بهتری دارد.

همچنین یکی از مهمترین کارهایی که در نظارت تاسیسات الکتریکی ساختمانهای در حال احداث توسط مهندسین محترم ناظر سازمان نظام مهندسی باید بسیار با ضریب دقت بالایی صورت پذیرد بازرسی و چک نمودن سیستم ارت در تمامی  پریزهای برق می باشد، همچنین اطمینان از صحت مدار و عملکرد کلید حفاظت جان (RCD) است که بسیار سخت و زمان بر می باشد و شاید بتوان گفت برخی از مهندسین محترم از بازرسی پریزها به دلایل مذکور اجتناب نموده و یا حتی اگر چک بفرمایند بسیار زمان گیر خواهد بود.

جهت رفع این مشکل بنده دستگاهی جهت تست دقیق سیستم ارت، توالی فاز و از همه مهمتر تست کلید محافظ جان به روش تزریق جریان نشتی در پریزهای برقی طراحی و تولید نموده ام که با این دستگاه می توان در حداقل زمان با اطمینان بسیار بالا  تمامی موارد مذکور را تست نمود.

دستگاه تستر کلید نشتی جریان مخصوص تست سیستم ارت منازل و کلیدهای RCD ،همچنین تست پلاریته، تشخیص خطاهای سیم کشی، قابلیت تزریق جریان نشتی از 10 تا 35 میلی آمپر، بالا بردن سرعت عمل در تست و بازرسی بدون نیاز به بازکردن مکانیزم پریز، بررسی سیستم ارتینگ منازل و جلوگیری از برق گرفتگی بدلیل خرابی کلیدهای نشتی جریان و یا قطع بودن سیم ارت در پریزها می باشد.

این دستگاه مناسب برای مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی، ناظران، افسران ایمنی سایتهای تاسیساتی و تجهیزاتی و مجریان، دارای کلاس عایقی CAT II مطابق با استاندارد در سطح ولتاژ 250 ولت تجهیزات داخلی و 600 ولت با بدنه می باشد.

در ادامه در ویدئویی که تهیه شده است کار با دستگاه تستر BSH و روش تست کلید محافظ جان را می بینید.

مهندس بهروز شوقی مطلق 

به اشتراک بگذارید :       فیس بوک کلوب

 

برچسب ها:
این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات کام تهیه شده است استفاده از آن با ذکر منبع همراه با لینک آن و نام نویسنده یا مترجم مجاز است

 

در یاد بگیر دات کام مشترک شوید و آخرین مطالب و مقالات را در ایمیل خود دریافت نمایید
برای عضویت، ایمیل خود را وارد کرده و بروی اشتراک کلیک کنید

نظر شما چیست؟

پرسش های خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید

کد امنیتی * محدودیت زمانی مجاز به پایان رسید. لطفا کد امنیتی را دوباره تکمیل کنید.تبلیغات اینترنتی در یاد بگیر دات کام

بسته های تبلیغاتی ارزان قیمت

 
بستن تبلیغات

Useful Websites Directory

طراحی سایت
تور کوش آداسی
وقت سفارت انگلیس
ویزای تحصیلی کانادا
تور سنگاپور
تور کیشصفحه ما را در فیس بوک دنبال کنید صفحه ما را در توییتر دنبال کنید صفحه ما را در گوگل پلاس دنبال کنید صفحه ما را در  تلگرام دنبال کنید صفحه ما را در  اینستاگرام دنبال کنید صفحه ما را در لینکداین دنبال کنید